Historie

Od roku 1924 dodnes

Úspěšná historie společnosti STIEBEL ELTRON začíná roku 1924 výrobou prvního kruhového ponorného vařiče v jedné dílně na dvorku v Berlíně. Dodnes se podnik drží hodnot zakladatele firmy Dr. Theodora Stiebela, a to vyrábět inovativní produkty nejvyšší kvality. STIEBEL ELTRON se vypracoval na jednoho z předních výrobců v oblasti „ohřevu vody“ a „obnovitelných energií“.

Začátky a první úspěchy

1924 Dr. Theodor Stiebel vyvíjí první kruhový ponorný vařič a 5. května zakládá v Berlíně firmu „ELTRON Dr. Theodor Stiebel“. Výroba kruhových ponorných vařičů začíná v malé dílně na dvorku v Reichenberger Straße

1927 je vyroben první malý průtokový ohřívač s 1.000 watty a tehdy revoluční „2-stupňovou technikou“. Tento přístroj dostává jako první svého druhu v Německu zkušební značku VDE. Firma se mezitím rozrostla a zaměstnává již 30 zaměstnanců.

1931 v tomto roce se významně rozšiřuje svůj výrobní program o přepadové zásobníky, vysokotlaké zásobníky a zásobníky na vařící vodu. Ty pojmou v závislosti na verzi objem vody až 600 litrů. Průtokovým zásobníkem, který je v tomto roce uveden na trh, může být také zajištěno rychlé zásobování teplou vodou. 

Během druhé světové války byl závod v Berlíně zcela zničen. Dr. Theodor Stiebel přestěhoval firmu do dolnosaského Holzmindenu.

Nový začátek v lokalitě Holzminden

1944 haly v Holzmindenu, které byly pronajaty již v roce 1943, jsou v roce 1944 rozšířeny díky výstavbě nových výrobních hal na stejném pozemku za účelem vytvoření dostatečných kapacit. V následujícím roce je zahájena výroba neelektrických přístrojů jako jsou hrnce na vaření, pánve na pečení, postřikovače prádla a žehličky.

1946 se 400 zaměstnanci probíhá obnovení výroby elektrospotřebičů jako jsou konvektomaty pece, ohřívací plotýnky a vařiče. Vyrábějí se opět i ohřívače vody jako jsou ponorné vařiče.

1960 9. září umírá zakladatel firmy Dr. Theodor Stiebel ve věku 66 let. Se 160 patenty v tuzemsku a zahraničí patří k průkopníkům moderního ohřevu vody.

Cesta k obnovitelným zdrojům energie

1968 díky vývoji akumulačních topných přístrojů patří společnost k průkopníkům moderního elektrického vytápění. Akumulátory, které se staly známé jako akumulační kamna na noční proud, akumulují v době příznivého nízkého tarifu elektrické energie teplo, které je poté přes den využíváno pro vytápění bytu.

1976 jako jeden z prvních výrobců začíná STIEBEL ELTRON s vývojem a výrobou tepelných čerpadel. 70. léta jsou konec konců charakterizována ropnou krizí, stoupajícími cenami topné nafty a nedělemi bez aut. U obyvatel nastává změna způsobu myšlení a poprvé nacházejí respekt systémy, které pracují s obnovitelnými energiemi. V následujících letech pracuje podnik na dalším rozvoji techniky tepelných čerpadel a dokáže proniknout na trh jako jednička na v Německu.

1977 nápad na využití sluneční energie vede k rozvoji solárních kolektorů. STIEBEL ELTRON v dalších letech zavádí kompletní výrobní program s vysoce výkonnými deskovými plochými kolektory, zásobníky teplé vody a solárními kompaktními instalacemi.

Inovace pro každý požadavek

1987 s DHE nabízí STIEBEL ELTRON první plně elektronický průtokový ohřívač na světě. Pojem „komfort“ obsahuje novou dimenzi při přípravě užitkové vody. V okamžiku zapnutí dodává elektronický průtokový ohřívač na stupeň přesně teplou vodu. Požadovaná, jednou nastavená teplota zůstává konstantní, i když se otevřou další místa odběru.

1991 paleta výrobků STIEBEL ELTRON je rozšířena o systémy pro větrání bytů se zpětným získáním tepla. Moderní větrací systémy nejen pečují o zdravé klima místnosti, udržují rovněž stavební fond a pracují obzvláště energeticky úsporně.

Expanze v tuzemsku i zahraničí

2000 se sídlištěm nízkoenergetických domů „Hofanlage Brombeerweg“ se STIEBEL ELTRON účastní světové výstavy EXPO 2000. Dr. Ulrich Stiebel ukazuje s projektem EXPO 2000 úsporné cesty ke zdravému a ekologickému stavění a bydlení.

2002 STIEBEL ELTRON kupuje divizi domovní instalace od společnosti Electrolux Deutschland. S účinností od 1. ledna 2002 přebírá STIEBEL ELTRON firmu Electrolux-Haustechnik GmbH včetně značek AEG a Zanker s přístrojovými programy teplá voda, vytápění místností, plošné topné systémy, klimatizace a větrání. Touto koupí – největší akvizicí v dějinách firmy – roste podnik jedním rázem téměř o jednu třetinu.

2004 STIEBEL ELTRON získává Tatramat GmbH. Slovenská společnost vyrábí a distribuuje především ohřívače vody a speciální tepelná čerpadla pro ohřev teplé vody. Tatramat je hlavně známý ve východní a střední Evropě.

 

 

Investice do budoucnosti

2007 v Holzmindenu vzniká nejmodernější a největší výrobní hala pro tepelná čerpadla ve střední Evropě. Stavba „Haly dr.Theodora Stiebela“  přestavuje s objemem investic více než 10 miliónů Eur milník v historii firmy. Na téměř 6.000 metrech čtverečních výrobní plochy lze ročně vyrábět více než 25.000 tepelných čerpadel.

2009 STIEBEL ELTRON dále investuje do výrobní základny v Německu. Otevřením druhého závodu na výrobu tepelných čerpadel v Holzmindenu reaguje společnost na stoupající celosvětovou poptávku po tepelných čerpadlech. Firma investovala do nové haly kolem osmi miliónů euro.

2012 slaví výročí revoluce v ohřevu vody z roku 1987: 25 let DHE.

Úspěchy pokračují

2014 v roce 2014 společnost slaví své 90. výročí založení: 1924 položil Dr. Theodor Stiebel základ pro úspěch  STIEBEL ELTRON.

Dne 5. května, v den zápisu do obchodního rejstříku, a tedy narozenin, byl položen základní kámen: pro nové školící a komunikační centrum v Holzmindenu. Společnost investuje do nové Akademie okolo 16 milionů eur.

Průtokový ohřívač vody s internetovým rádiem a předpovědí počasí

2015 WLAN v průtokovém ohřívači. To nabízí nový DHE Connect. Top Produkt v decentralizovaném ohřevu vody, revoluční výrobek ve světě.

Nové školící centrum: Otevřené nového Energy Campusu

2015 Široké školící možnosti, které existují pouze v Holzmindenu. Postavená realita energetického přechodu. DGNB platinové ocenění. Budova -Plus energie. Stručně řečeno: skutečná laboratoř pro energetický přechod - to je energetický kampus. Nové vzdělávací a komunikační centrum bylo slavnostně otevřeno 24. listopadu. Dozorčí rada, vedení, rodina vlastníků, ministerský předseda Stephan Weil a 300 hostů jsou nadšeni novou budovou. Moderátor Thomas M. Held, herec, komik a propagátor energie z obnovitelných zdrojů, to v kostce shrnul: "Vítejte v budoucnu!"

Stiebel Eltron kupuje Danfoss Värmepumpar AB (Thermia)

2018 Skupina Stiebel Eltron přebírá podnik Danfoss Värmepumpar AB, známý pod jménem značky „Tepelná čerpadla Thermia“, od dánské společnosti Danfoss A/S. Společnost Thermia je třetím největším dodavatelem na severském trhu tepelných čerpadel s ročním obratem kolem 68 milionů eur. Thermia se sídlem ve švédské Arvice zaměstnávala v roce 2018 přibližně 210 zaměstnanců ve Švédsku, Finsku a Norsku. „Její silná pozice ve skandinávských zemích a moderní produktové portfolio dokonale doplňují zaměření společnosti Stiebel Eltron na vytápění a chlazení s využitím obnovitelných zdrojů energie. Početná nabídka produktů společnosti Thermia rovněž pomůže společnosti Stiebel Eltron rozvíjet její podnikání na jiných trzích, kde dominují tepelná čerpadla země-voda,“ říká Dr. Nicholas Matten, generální ředitel společnosti Stiebel Eltron.

125. výročí narození zakladatele společnosti Dr. Ing. Theodora Stiebela

2019 Dr. Ulrich Stiebel a Frank Stiebel oslavili spolu s přibližně 150 hosty v rámci slavnostního ceremoniálu v Energy Campusu v Holzmindenu 125. výročí narození svého otce – zakladatele společnosti STIEBEL ELTRON Dr. Theodora Stiebela. „Dnes vzpomínáme na vizionáře své doby,“ vysvětlil prof. Dr. Klaus Töpfer ve svém projevu k zakladateli společnosti. „Dr. Theodor Stiebel se do své vize pustil rozvážně – nikoli odvážně, neboť zohlednil také riziko. Své poznatky a znalosti vždy využíval z jednoho hlediska: Co má podnikatelský účel a co tím mohu udělat pro lidi. Nakonec se vydal přesně tím směrem vývoje, který se dnes vyplácí.“

Společnost STIEBEL ELTRON získala strategický podíl ve společnosti Zimmermann Lüftungs- und Wärmesysteme

2020 STIEBEL ELTRON je novým majoritním akcionářem společnosti Zimmermann Lüftungs- und Wärmesysteme GmbH & Co. KG, která působí na trhu vytápění se značkami „Proxon“ a „Atarus“. Specialista na teplovzdušné vytápění z Freudenbergu se zaměřuje na inovativní techniku tepelných čerpadel vzduch-vzduch v Německu. „Prostřednictvím tohoto podílu se budeme do jisté míry participovat na tržním segmentu, v němž sami neposkytujeme služby, nebo poskytujeme pouze speciální řešení, uvedl Dr. Nicholas Matten, jednatel společnosti STIEBEL ELTRON.