Jaká je průměrná spotřeba teplé vody ve 4-členné rodině?

U každého domu nebo bytu, ať už jde o novostavbu nebo zrekonstruované bydlení, je důležité správné navržení systému přípravy teplé vody. Hledání řešení začínáme úvahou o zásobníkovém ohřívači, protože pro něj lze získat velmi výhodnou sazbu elektřiny.

Datum publikace - 28.10. 2020

Samozřejmě je ale potřeba brát v úvahu individuální zvyklosti a potřeby rodiny.

Například na napuštění vany potřebujeme průměrně 60 litrů vody 60 °C teplé, velké rohové vany a vířivky mají spotřebu ještě větší a třeba komfortní hlavové sprchy mohou mít spotřebu také až 50 – 60 litrů na jedno použití.

Norma počítá se čtyřiceti litry na osobu

Vycházíme také z normy ČSN EN 15316-3-1 (060401) – Část 3-1: Soustavy teplé vody, charakteristiky potřeb (požadavky na odběr vody).

Z ní vyplývá průměrná spotřeba 40 litrů na osobu a den v rodinném domě nebo bytě včetně osobní hygieny a podílu jednoho člověka na vaření, mytí nádobí, úklidu, praní a dalších hospodářských činnostech.

To všechno je nutné si předem ujasnit a sečíst ‒ získáme výpočtový objem zásobníku. Vybereme pak ten nejbližší s větším objemem.

Čtyřčlenné rodině, která nemá vířivku a sprchuje se, nepoužívá koupel ve vaně ani komfortní hlavovou sprchu, by tak mohl vyhovovat elektrický zásobníkový ohřívač, bojler, o objemu 160 – 200 litrů. 

Při využití snížené sazby elektřiny pro přípravu teplé vody musí mít zásobník objem na celodenní spotřebu, protože nemůžeme počítat s dohřevem v okamžiku, kdy to potřebujeme. Pro dimenzování objemu nepočítáme ani s letním výkonem případné fotovoltaiky.

Počítáme se zimním provozem, kdy podíl fotovoltaiky není velký a budeme nabíjet prakticky jen z nízkého tarifu elektřiny.

Kontaktujte nás, rádi vám poradíme

Elektrický zásobníkový ohřívač vody – bojler: přednosti a výhody

  • Elektřina je dostupná vždy a všude (na rozdíl od plynu),
  • bojler nevyžaduje stavební úpravy (jako např. přívod vzduchu a komín při ohřevu plynem), 
  • jednoduchá montáž, 
  • výhodný tarif elektřiny pro ohřev vody,
  • malý nárok na velikost jističe (obvykle stačí 6 až 10A jednofázových jističů),
  • velká pohotová zásoba teplé vody,
  • v domě/bytě nevznikají žádné spaliny.

Autor článku: Ing. Petr Novotný

Produktový manažer, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 120