Co dýcháme: vzduch kolem nás

Kvalita vzduchu a co ji ovlivňuje

Znečištěné ovzduší

Hlavními složkami vzduchu, který dýcháme, jsou mimo kyslík předeším dusík a další plyny, jako argon, oxid uhličitý (CO2), metan ad. 

 

Jedním z nejzávažnějších problémů, se kterým se naše planeta v současnosti potýká, je bohužel znečistění našeho ovzduší. Je způsobeno lidskou činností a má neblahý vliv na naše zdraví - od plicních problémů po dlouhodobé nemoci. 

 

Co negativně ovlivňuje kvalitu ovzduší?

 • Emise z vozidel: výfukové plyny, především CO2, negativně ovlivňují ovzduší a podílí se na vzniku smogu.
 • Spalování fosilních paliv: ropa, uhlí a zemní plyn produkují velká množství CO2. 
 • Další znečišťující látky a polétavý prach: odpadní plyny z průmyslových a výrobních závodů, stavebnictví a zemědělství a přírodní katastrofy, jako ničivé požáry apod. 

A jak je to s klimatem u vás doma?

Je vám v pokoji moc horko, dusno nebo na vás táhne? Klima v místnosti ovlivňuje psychickou pohodu a výkonost více než jakýkoliv jiný faktor a může vést i k trvalé zdravotní újmě. Když se člověk v místnosti necítí dobře, jeho výkon se snižuje až o 50 %. 

 

Rozhodující jsou tyto faktory:

 • Pokojová teplota
 • Vlhkost vzduchu
 • Teplota okolních ploch
 • Proudění vzduchu
 • Čistota vzduchu

Člověk tráví až 90 % svého času v budovách. O to důležitější je, aby klima v místnosti bylo dobré, ať už doma nebo na pracovišti. Klima u vás doma můžeme zlepšit: prohlédněte si tipy a technická řešení, díky nimž si doslova oddechnete. 


Co ovlivňuje pokojové klima?

 

V první řadě je to určitě počasí: letní horka, suchý chladný vzduch, vysoká vlhkost za deště apod. 

Pokojové klima ale ovlivňujeme i my sami: dýcháme, vaříme, uklízíme, sprchujeme se, sportujeme a přitom do vzduchu v místnosti neodevzdáváme jen CO, ale též nežádoucí pachy, teplo a vodní páru. Věděli jste například, že v domácnosti se 3 osobami vznikne ve vzduchu přibližně 10 litrů vody denně?

 

Kromě vlhkosti působí jako zátěž také emise ze stavebních hmot nebo dokonce nábytku, podlahy či koberců.

 

Vše má logický důsledek: abychom ve svém prostředí měli kvalitní vzduch, musí být pravidelně obměňován. Pokud se tak neděje, klesá podíl kyslíku a současně se zvyšuje obsah CO2 a zatížení škodlivinami. Příliš vysoká koncentrace CO2 ve vzduchu je prokazatelně odpovědná za diskomfort a klesající výkonnost.

Kvalitní vzduch: parametry


Optimální vlhkost vzduchu, příjemné proudění vzduchu (bez průvanu), doporučená čistota vzduchu a přiměřená teplota. Vzduch v místnosti, ve které se má člověk cítit dobře, musí splňovat mnoho parametrů. Podívejme se společně na to, jaké to jsou. 

Pryč s alergiemi, viry a únavou

Větrací jednotky: úleva pro alergiky, astmatiky a nižší riziko nákazy

Zdraví především

Pryč s plísněmi 

Kýchání, dušnost, slzící oči, zduřelé sliznice – symptomy alergie či astma jsou vysilující a často velmi nepříjemné. Většina alergiků či astmatiků často ani neví, že větrací jednotky mohou jejich obtíže zmírnit.

 

Pryč s pyly

Kromě toho, že řízené větrání snižuje nebezpečí tvorby plísní, které se na vzniku alergií či astma podílejí, lze pomocí speciálních filtrů snížit koncentraci pylů doma až o 95 %. Pravidelná výměna vzduchu navíc snižuje rozmnožování roztočů, kteří jsou často dalšími spouštěči alergií.

 

Pryč s viry

Infekční viry jsou – coby součást tzv. aerosolů - ve vzduchu všude kolem nás. Pokud nedochází k větrání a vzduch v místnosti se neobměňuje („stagnuje“), viry ve vzduchu zůstávají mnohem déle a snáze se množí než při pravidelném větrání. Ventilační jednotky tedy zajišťují „ozdravnou“ výměnu vzduchu: vydýchaný vzduch díky nim proudí ven a čerstvý vzduch dovnitř. Tím se výrazně liší od klimatizačních jednotek, které vzduch sice ochlazují, ale k jeho obměně nedochází.

 

Zda pro větrání zvolit decentrální nebo centrální zařízení, na naše zdraví nehraje roli. Rozhodující je třída použitých filtrů a dostatečná výměna vzduchu. 

 


Více o větracích jednotkách STEBEL ELTRON

Filtry větracích zařízení snižují koncentraci pylů v domácnostech až o 95 %.

Úspora nákladů

Řízené větrání: konec tepelným ztrátám


Větrat správně v praxi znamená: vypnout topná tělesa a následně větrat nárazově minimálně 4krát denně po dobu 5 minut. Ano, i když je venku zima. Při větrání okny se ale bohužel ztratí více než 50 % dodaného tepla z vytápění a energii tak doslova vyhazujeme oknem ven. 


Tomu se lze pomocí moderních větracích zařízení snadno vyhnout. Větrací jednotky automaticky zajistí čerstvý, filtrovaný vzduch (zbavený nečistot a prachu z venkovního ovzduší) a postarají se o značnou úsporu energie. Obzvláště výhodná jsou větrací zařízení s rekuperací tepla: teplo v odtahovaném vzduchu z domu je předáno čerstvému chladnému vzduchu přiváděnému do interiéru s účinností až 94 %. Jak jednoduché a efektivní: uspořit lze cca 30-50% nákladů na vytápění domácnosti! 

Více o větracích jednotkách STIEBEL ELTRON

Běžným větráním se ztrácí více než 50 % tepla.


Inovativní technologie

Větrání bez kompromisů, se zavřenými okny

Postarejte se o čistý a zdravý vzduch pro vaši rodinu

Požadavky na funkce větracích jednotek jsou mnohostranné, stejně jako nároky na dnešní obytné a pracovní prostory. Je jedno, zda chcete využít potenciálu úspory provozních nákladů při rekonstrukci staré budovy nebo hledáte trvale udržitelný koncept pro svou novostavbu: Společnost STIEBEL ELTRON má ve svém portfoliu vhodné řešení pro všechny tyto požadavky a potřeby, od decentrálních systémů až po centrální větrací jednotky.


Více o větracích jednotkách STIEBEL ELTRON

Integrované centrální větrací zařízení s rekuperací tepla plní také funkci vytápění, chlazení a ohřevu teplé vody. Ti, kteří zvažují stavbu nového domu, by je rozhodně měli zvážit. Aktuální legislativa nařizuje stavět s téměř nulovou spotřebou energie a zároveň stanovuje hodnoty požadované výměny vzduchu. Dobrou zprávou je, že s větracími jednotkami STIEBEL ELTRON lze všechny legislativní požadavky snadno splnit  – nemluvě o vysoké účinnosti našich větracích jednotek. 


Decentrální větrací jednotky jsou naopak vhodné především v případě renovací a rekonstrukcí a při specifických problémech s vlhkostí. Decentrální větrací jednotky pracují v jednotlivých místnostech nezávisle na sobě - to je žádoucí zejména u koupelen a kuchyní, které se s nadbytečnou vlhkostí potýkají často. Zároveň mohou být vzájemně propojené a zajišťují tak optimální větrání v celém obytném prostoru. Jejich velkou výhodou je též velmi snadná instalace. 

Náš tip pro váš zdravý vzduch

LWZ 8 CS Premium | náš multitalent pro novostavby

Kompaktní větrací systém LWZ 5/8 CS Premium  s certifikací pro pasivní domy nabízí komfortní bydlení, které je hodno energeticky úsporného domu. Energii pro teplo a teplou vodu zařízení čerpá z venkovního vzduchu a moderní větrací management se stará o to, aby příjemné teplo zůstalo v domě.

 • Centrální rekuperační jednotka s kompaktním, invertorově řízeným tepelným čerpadlem systému vzduch/voda
 • Funkce 4v1: větrání, vytápění, příprava teplé vody a chlazení tepelným čerpadlem
 • Velmi tichý provoz, snadná výměna filtrů
 • Dvoustupňová rekuperace odpadního tepla (až 90%) tepelným čerpadlem
 • Možnost entalpického výměníku, připojení na solární kolektory 
 • Jednoduché ovládání pomocí chytrého telefonu
K produktu

VLR 70 L Trend EU | prvotřídní decentrální jednotka

Decentrální ventilační jednotka VLR 70 má prvotřídní parametry: z “odpadního” (vydýchaného) vzduchu umí zpětně získat cennou tepelnou energii, díky tomu se šetří náklady na energii. Alergici ocení vysokou kvalitu vzduchu díky ultra jemným filtrům – k výběru jsou tři různé třídy filtrů.

 

 • Vysoký stupeň rekuperace tepla až 92 %
 • Tichý provoz díky kvalitnímu ventilátoru
 • Hliníkový výměník tepla pro mimořádně hygienické a rychlé čištění pod tekoucí vodou
 • Vysoký průtok vzduchu až 70 m³ / h
 • Ultra jemné pylové a prachové filtry
 • Dvojitá filtrace vzduchu v jedné jednotce  
K produktu

Vyberte si to nejvhodnější řešení


Rádi vám poradíme s výběrem. Vyplňte formulář, zadejte svoje požadavky na tepelné čerpadlo a naši specialisté pro vás vypracují nezávaznou nabídku na míru.


Formulář pro nezávaznou nabídku zdarma