Ohřívač vody do kuchyně: nejlepší řešení na trhu

Odhadovaná spotřeba teplé vody v kuchyni je 6 až 15 litrů na člena domácnosti. Pokud nemáte doma rozvody teplé vody, je v některých případech ideální instalovat ohřívač vody přímo do kuchyně. Jaký ohřívač vody zvolit?

Pokud váš bytový dům, byt, rodinný dům nebo chata není napojen na teplou vodu nebo jste se rozhodli řešit ohřev vody sami, je výběr správného způsobu získávání teplé vody zásadní.

Vybrat správné zařízení nebo zkombinovat několik zařízení je skutečné umění.

 

Kdy uvažovat o ohřívači vody do kuchyně?

Centrální zásobníkový ohřívač vody je příliš daleko

Centrální zásobníkový ohřívač vody je krokem vedle

Pokud je váš bojler umístěn někde ve sklepě a kuchyň je v patře, může být délka přívodního potrubí hodně přes 8 metrů. Představte si situaci, kdy si chcete v kuchyni umýt ruce teplou vodou nebo umýt sklenici.

Otevřete kohoutek pro teplou vodu, ale než poteče, sklenice už bude dávno umytá studenou vodou a teplá voda zůstane v potrubí.

Než ji znovu použijete, bude již vychladlá. Tak se to opakuje znovu. To znamená, že ohříváte vodu, kterou neplýtváte. Mohli byste počkat, až studená odteče.

V takovém případě však plýtváte vodou a svým časem.

Vlastníte chatu nebo zahradní domek

Při výběru ohřívače z níže uvedených možností musíte vzít v úvahu také případnou potřebu vypouštění vody ze spotřebiče pro letní rekreační objekty, které jsou špatně přizpůsobeny chladu a mrazu.

Jaký typ ohřívače vody zvolit do kuchyně?

Pravděpodobně nechcete ohřívač vody, který zabírá polovinu kuchyně. Proto jsou vhodnější menší typy ohřívačů vody.

V této skupině jsou dva typy:

 

Průtokové ohřívače vody ohřívají pouze to, co využijete

Nejprve je třeba zvážit, zda máte zájem o plynový nebo elektrický průtokový ohřívač vody.

U plynového budete muset myslet na odvod spalin, takže budete muset vzít v úvahu i jeho připojení ke komínu nebo jinému odvětrávacímu zařízení. Elektrický průtokový ohřívač vody je šikovným řešením, protože ohřeje pouze tolik vody, kolik okamžitě potřebujete. 

Pokud máte zájem o průtokový ohřívač vody do dřezu, je pro vás ideální kompaktní průtokový ohřívač vody DCE 11/13. Tento typ ohřívače lze připojit k tlakovému nebo beztlakovému kohoutku, přičemž ohřívač lze umístit pod dřez.

Ohřívač zabírá velmi málo místa, takže se vejde téměř kamkoli.

Tento typ průtokového ohřívače má výkon až 11 (pojistka 16 A) nebo 13 kW (pojistka 20 A). Pokud není k dispozici dostatečně silná elektrická přípojka, je třeba zvolit zásobníkový ohřívač (tzv. bojler)

Použití malých jednofázových průtokových ohřívačů není vhodné z důvodu jejich nízkého výkonu a nižší výstupní teploty pro komfortní provoz dřezu. Naopak jednofázové průtokové ohřívače EIL se doporučují pro menší dřezy používané pro mytí rukou apod.

Pro více odběrných míst, než je umyvadlo a sprcha, je vhodný tlakový průtokový ohřívač.

Takové ohřívače mají samozřejmě také větší rozměry. V naší nabídce najdete zařízení následujících typů:

- 2i - HDB E Trend

- 3i - PEO a

- 4i - PER.

Čím vyšší je číslice v modelu, tím přesněji je udržována požadovaná teplota vody.

Výhodou těchto přístrojů je, že můžete na stupeň přesně nastavit, jaká má být teplota vody vytékající z baterie. To vám také umožní snížit spotřebu vody. 

Na trhu najdete hydraulické průtokové ohřívače s výkonem až 30 kW.

Malé zásobníkové ohřívače vody jako stabilní pomocníci

Pokud hledáte malý, stabilní zdroj teplé vody, například pro umyvadlo nebo dřez, sáhněte po malém zásobníkovém ohřívači vody. Jejich kapacita je 5 až 15 litrů vody.

Ohřívače automaticky udržují požadovanou teplotu vody v zásobníku. U větších vodovodních baterií je třeba počítat s dobou ohřevu 10 až 20 minut v závislosti na zvoleném objemu zásobníku. 

Malé zásobníkové ohřívače vody jsou k dispozici v provedení pro konkrétní místo:

  • pod odběrným místem nebo
  • nad odběrným místem.

Z hlediska provedení ohřívače a počtu obsluhovaných odběrných míst je na výběr tlakové nebo beztlakové provedení. 

Tlakové provedení

Tlakové provedení je vhodné tam, kde je již instalována stávající tlaková baterie a přípojka a kde chceme připojit více odběrných míst. Ohřívač musí být zajištěn pojistným ventilem. 

Beztlakové provedení

V beztlakovém provedení není pojistný ventil nutný. Tlak v zásobníku je udržován speciální beztlakovou baterií. Z hlediska vstupních nákladů, údržby a životnosti je beztlakový zásobník výhodnější, je však vhodný maximálně pro jedno odběrné místo.

Pro použití v letních rekreačních domech je třeba zvolit podbodovou variantu (s přípojkami vody dolů), aby bylo možné vodu před zimou vypustit. 

Hlavní nevýhodou zásobníkových ohřívačů vody je, že voda vychladne.

Voda se v zásobníku ohřívá, a když ji nepoužíváte, její teplota klesá a je třeba ji znovu ohřát. Moderní zásobníkové ohřívače jsou vybaveny dobrou izolací, ale i tak je třeba myslet na četnost používání.

Při výběru špičkového zařízení na trhu mějte vždy na paměti čtyři hlavní atributy:

Jaká by měla být teplota vody, kterou potřebujete?

  • Kolik vody potřebujete během dne?
  • Kolik energie spotřebič potřebuje?
  • Jakou velikost by měl mít spotřebič?

Jakmile si odpovíte na tyto otázky, bude pro vás výběr správného ohřívače vody do kuchyně o něco menším rébusem.