Zákaz kotlů na tuhá paliva začne platit po prázdninách, vyměňte ten svůj včas
Zhruba 30 procent českých domácností stále vytápí své nemovitosti nevyhovujícími kotly 1. a 2. emisní třídy. Od září jim při tom hrozí pokuta až 50 000 Kč, pokud nebudou mít alespoň objednaný termín výměny. Co dalšího zjistil průzkum STIEBEL ELTRON?
Až třetina českých domácnosti stojí před důležitou výzvou v podobě povinné výměny nevyhovujících kotlů na pevná paliva. Ačkoliv mnoho majitelů těchto zařízení stále otálí, měli by si co nejdříve zajistit realizaci výměny, aby se vyhnuli pokutě a využili dostupné dotace. Výběr ekologičtější a úspornější varianty vytápění, jako je moderní kotel či tepelné čerpadlo, může navíc přinést dlouhodobé finanční úspory a přispět k ochraně životního prostředí.
Proč začít spěchat
„Topenářů je dlouhodobě nedostatek a čekací lhůty jsou poměrně dlouhé. A i když o nařízení vláda mluví několik let a kvůli energetické krizi lhůtu pro výměnu prodloužila o celý kalendářní rok, stále jsou domácnosti, které výměna teprve čeká. Doporučuju proto nic neodkládat a zajistit si co nejdřívější termín realizace. Do prvního září je nutné mít alespoň objednaný termín výměny,“ uvádí David Šafránek, vedoucí technického oddělení ve společnosti STIEBEL ELTRON.
O povinnosti vyměnit nevyhovující kotle ví až 80 % Čechů, kteří své domácnosti vytápějí kotlem na tuhá paliva. I přes to, že na výměnu kotlů zbývají méně než dva měsíce, více než polovina jejich majitelů dosud nemá sjednanou firmu na realizaci výměny. Neodrazuje je ani pokuta ve výši až 50 000 Kč, která od 1. září hrozí všem majitelům kotlů 1. a 2. emisní třídy.
Jaké jsou varianty výměny?
Až třetina majitelů kotlů, kteří již mají sjednanou firmu na výměnu, zvažují modernější kotel na tuhá paliva. Další třetina pak modernější plynový kotel. Téměř čtvrtina Čechů zvažuje variantu tepelného čerpadla.
Na výměnu kotle mohou využít tzv. Kotlíkovou dotaci. Ta bude až do 1. září tohoto roku ve stávající výši, která může ušetřit až 50 % celkových nákladů, s novým školním rokem však skončí a nahradí ji program Nová zelená úsporám Light a dotace výrazně klesne. O snížení dotací však aktuálně neví 39 % majitelů kotlů na tuhá paliva.
O výzkumu
Průzkum společnosti STIEBEL ELTRON probíhal ve dnech od 29. 5. do 3. 6. 2024 na reprezentativním vzorku 1050 respondentů ve věku 18-65 let ze všech krajů České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
O společnosti Stiebel Eltron:
V České republice působí STIEBEL ELTRON od roku 1991, od roku 2018 je Praha sídlem vedení Clusteru pro střední a východní Evropu, a tedy sídlem části top managementu mezinárodní skupiny STIEBEL ELTRON. Firma je průkopníkem v oblasti obnovitelných zdrojů energií – konkrétně výrobu tepelných čerpadel zahájila společnost už v polovině 70. let minulého století. Evropský úřad pro životní prostředí udělil v roce 2022 společnosti STIEBEL ELTRON nejvyšší hodnocení “Klimatický lídr”, za její využívání obnovitelných energií šetrných ke klimatu. Společnost se 100letou historií stala synonymem pro německou kvalitu a inovace v oblasti tepelných čerpadel a dalších energeticky efektivních technologií. Její tradiční hodnoty spočívají v závazku k spolehlivosti a špičkovým standardům. Důkazem toho je například tepelné čerpadlo HPA-O 07.1 CS Premium + HM trend + ISG, oceněné značkou kvality v dTestu. Skupina v současnosti vlastní devět výrobních závodů, 26 prodejních společností a má zastoupení ve více než 120 zemích.