Jaké výhody vznikají řízeným větráním bytu?

Zlepšená kvalita vzduchu v místnosti

Zatímco se pachy z vaření a tabákový kouř vnímají velmi lehce, pach některých stavebních materiálů a nábytku se pociťuje jako nepříjemný, zákeřnost mnoha látek tkví ve skutečnosti, že nejsou vůbec cítit. K tomu přistupuje dále okolnost, že čím déle se v místnosti pobývá, tím více se stává nos zdánlivě necitlivějším. Odpovídajícím navrhováním větracích zařízení s rozvržením oblastí s přiváděným a odpadním vzduchem se zatížení pachy potírá tam, kde vzniká, například v kuchyni.

Snížení škodlivých emisí

Nedostatečná kvalita vzduchu způsobuje průkazně jevy únavy, snížení výkonu a úkazy nevolnosti. Přímo mohou působit nemoci škodliviny ve vnitřním prostoru, jako formaldehydy, rozpouštědla a prostředky na ochranu dřeva nebo spóry hub, bakterie a roztoči. Špatnému vzduchu v místnosti je nezřídka nutno připsat difuzní bolesti hlavy a kloubů, oteklé nebo suché oči a stálé oslabování impulsů. Zatížení je možno redukovat, když se vyvarujete látkám, známým svým zatěžujícím působením a využije se vhodný větrací systém, který zajistí potřebnou výměnu vzduchu v místnosti.

Zvýšení životního komfortu

Právě alergici a nešťastníci, trápení sennou rýmou, ocení redukování množství pylů filtrováním venkovního vzduchu s vhodným větracím systémem. Poletování pylů se sice nedá zcela zabránit, avšak podle typu použitého filtru je možno v každém případě redukovat jejich množství až o 95 %. Větrací zařízení přispívá rovněž k zamezení rozmnožování roztočů z prachu v domácnosti. Roztoči patří nadále k nejčastějším iniciátorům alergií ve vnitřním prostoru bytu.

Udržování substance stavby

Poškozování stavebních objektů vlhkostí je nutno vztahovat často nikoliv jen na nedostatky při stavbě, nýbrž mnohdy také na chybějící větrání. Právě vlhkost vzduchu nad 65 % je správnou živnou půdou pro plísně, které vážně ohrožují substanci stavby. V domácnosti se čtyřmi osobami může během dne vzniknout lehce 10 až 15 kg vodní páry, která se ve vzduchu místnosti obohacuje a kondenzuje při nedostatečném odstraňování na chladných plochách. Stálý přívod čerstvého vzduchu a jeho kontinuální výměna regulují obsah vlhkosti vzduchu a zamezují napadení plísněmi.

Redukování spotřeby energie

Zatímco zlepšená tepelná izolace u stěn, oken a dveří redukuje spotřebu energie, při klasickém větrání okny se více než 50 procent topné energie (u moderních staveb) vyvětrává ven z oken. Efektivních úspor je možno dosáhnout je v kombinaci s vhodnými koncepcemi větrání. Nejúčinnějšího účinku úspory energie se dosahuje s použitím přístrojů a systémů, které pracují s rekuperací tepla.