Jaké výhody vznikají řízeným větráním bytu?

Zlepšená kvalita vzduchu v místnosti

Zatímco pachy z vaření a tabákový kouř jsme zvyklí vnímat jako přirozené, těkavé látky z některých stavebních materiálů a nábytku mohou působit nepříjemně, zákeřnost mnoha látek tkví ve skutečnosti, že nejsou vůbec cítit. Přidejme k tomu fakt, že čím déle se v místnosti pobývá, tím více se stává čich zdánlivě necitlivějším. Odpovídajícím návrhem větracích zařízení s rozvržením oblastí s přiváděným a odtahovaným vzduchem je zatížení pachy potíráno tam, kde vzniká, jako například v kuchyni, toaletě, koupelně nebo prádelně.

Snížení škodlivých emisí

Nedostatečná kvalita vzduchu prokazatelně způsobuje únavu, snížení pracovního výkonu a nepříjemné pocity. Škodliviny ve vnitřním prostoru jako například formaldehydy, rozpouštědla a prostředky na ochranu dřeva nebo spóry hub, bakterie a roztoči mohou způsobovat zdravotní problémy. Špatné kvalitě vzduchu v místnosti se nezřídka připisují bolesti hlavy a kloubů, oteklé nebo suché oči. Zatížení organismu je možno redukovat, pokud se zbavíme škodlivých látek a využije se vhodný větrací systém, který zajistí potřebnou výměnu vzduchu v místnosti.

Zvýšení životního komfortu

Právě alergici nebo lidé trpící sennou rýmou ocení redukci množství pylů filtrováním venkovního vzduchu za pomocí vhodného větracího systému. Nasávání pylů se sice nedá zcela zabránit, avšak podle typu použitého filtru je možno v každém případě redukovat jejich množství až o 95 %. Větrací zařízení přispívá rovněž k zamezení rozmnožování roztočů v prachu z domácnosti. Roztoči patří k nejčastějším spouštěčům alergií ve vnitřním prostředí budov.

Udržování kondice budovy

Poškozování stavebních konstrukcí zvýšenou vlhkostí je nutno vztahovat často nikoliv jen na nedostatky při stavbě, nýbrž mnohdy také na chybějící nebo nedostatečné větrání. Při relativní vlhkosti nad 65 % se vzduch stává živnou půdou pro plísně, které vážně ohrožují kondici stavby. V domácnosti se čtyřmi osobami může během dne snadno vzniknout 10 až 15 kg vodní páry, která se ve vnitřním vzduchu akumuluje a při jejím nedostatečném odvětrávání kondenzuje na chladných plochách. Tato kondenzace může velmi snadno ohrozit např. dřevostavby, kde nadměrným pronikáním vlhkosti do konstrukce stavby mohou být způsobeny nevratné škody na budově samotné. Stálý přívod čerstvého vzduchu a jeho kontinuální výměna regulují obsah vlhkosti interiérového vzduchu a zamezují napadení plísněmi.

Redukce spotřeby energie

Zatímco zlepšená tepelná izolace u stěn, oken a dveří redukuje spotřebu energie, při klasickém přirozeném větrání okny se více než 50 procent topné energie (u moderních staveb) ztrácí ven. Efektivních úspor je možno dosáhnout v kombinaci s vhodnými koncepcemi větrání. Nejúčinnější úspory energie se dosahuje s použitím přístrojů a systémů, které pracují s rekuperací tepla.