Jaká je ideální pokojová teplota v domácnosti?

Ať už žijete v bytě nebo v domě, ideální pokojová teplota je rozhodně něco, k čemu byste měli upřít svou pozornost. Přetápění je totiž nejen velmi neúsporné, ale může se podepsat i na zdraví vás či vašich dětí.

I když až polovina českých domácností s nástupem cen energie snížila teplotu v domě a bytě o jeden či dva stupně Celsia, stále se najde mnoho domácností, které zbytečně přetápějí. To se podepisuje nejen na jejich účtu za energie, ale také na odolnosti vůči počasí. Pokud totiž máte doma přetopeno, váš organismus ztrácí v nižších teplotách přirozenou obranyschopnost a i při sebemenším prochladnutí pak onemocníte.

Kolik se dá ušetřit?

Snížením pokojové teploty o jediný stupeň můžete snížit až 6 procent energie na vytápění. To znamená, že s průměrným tarifem za elektřinu vím v peněžence navíc zůstanou 2-3 tisíce Kč ročně. Pořídíte-li si navíc větrací systém s rekuperací, který zajišťuje úsporné větrání a čistý vzduch v domě, tato částka se může ještě zvýšit. 

Ideálně byste pak v zimě měli domácnost vytápět na 20 stupňů, ale i nižší teplota je naprosto v pořádku. V minulosti se topilo daleko méně a domácnost v zimě mohla mít i pouhých 14 stupňů.

Pomocí chytrého systému vytápění napojeného na tepelné čerpadlo pak můžete každou místnost vytápět na jinou teplotu, což je nejoptimálnější řešení. Proč vytápět například chodbu, když jste v ní minimálně? Ani v ložnici nemusí být teplo, ke spaní totiž potřebuje naše tělo o pár stupňů snížit svou teplotu a snížením teploty v pokoji mu k tomu pomůžete, takže budete usínat rychleji a kvalitněji spát. Jaká je tedy ideální teplota v zimě?

 

Místnost

Ideální teplota

Obývací pokoj: 

19–20 °C

Ložnice

16–18 °C

Kuchyně

18 °C

Chodba a schodiště  

10–15 °C

Koupelna

22 °C 

 

Pokud máte tepelné čerpadlo vzduch-voda napojené na fotovoltaiku, pak vás také určitě zajímá, jestli je nějaký rozdíl mezi vytápěním v noci a ve dne. V noci vám bude stačit přitápět tepelným čerpadlem tak, aby teplota nespadla příliš nízko a tepelná křivka nebyla příliš velká. V opačném případě totiž topením ráno spotřebujete příliš velké množství energie. Přes den pak můžete využít sluneční energii a domácnost vytopit na ideální pokojovou teplotu.

Co by vás také mohlo zajímat?

>>  5 tipů, jak úsporně topit