5 tipů na správné vytápění

Náklady na vytápění – vyúčtování

Podzimní období – venku je chladno, doma útulně. Ušetřit za  energii v domácnosti je v tomto ročním období vlastně úplně jednoduché, když víte, kdo jí ve vaší domácnosti spotřebuje nejvíce. Víte to? Jaké máte tipy na úspory energie?

Je to váš syn, kdo ve vaší domácnosti spotřebuje nejvíc energie? Nebo vaše dcera? Jsou to elektrospotřebiče jako televize, vysavač nebo pračka? Lidi napadnou různé odpovědi na otázku, kdo v jejich domácnosti spotřebuje nejvíc energie.

Jen málokdo ale ví, že nejvíc – až 80 % z celkového podílu spotřeby energie v domácnosti – připadá na vytápění. Kdo chce ušetřit na energii, měl by sledovat právě vytápění a nespoléhat se jen na spoustu efektivních spotřebičů a výměnu žárovek.

5 odborných tipů, díky kterým zvládnete topnou sezónu s přehledem

1. Kontrolujte svůj vytápěcí systém

Výběr správného vytápěcího systému je základem v úsporách energie. Pokud jde o spotřebu energie a škodlivé emise, rozdíly jsou opravdu velké.

Tip: Moderní vytápěcí systémy pracují díky novým technologiím výrazně efektivněji než staré kotle. Člověk musí také brát v úvahu, že celkové náklady na vytápění během životnosti vytápěcího zařízení výrazně ovlivňují také náklady na opravy a rostoucí ceny energií. Často se vyplatí koupit nové zařízení než používat staré.

2. Vytápěcí systém nikdy nevypínejte

V noci nebo, když nejste doma, pokojovou teplotu pouze snižte, ale vytápěcí systém nikdy nevypínejte úplně. Místnost se velmi rychle ochladí a vy budete potřebovat hodně energie na to, abyste ji znovu vyhřáli.

3. Snížení pokojové teploty

Už minimální snížení pokojové teploty šetří energii. Železné pravidlo zní: každý stupeň ušetří 6 % energie. Jednoduše to vyzkoušejte a najděte si takovou pokojovou teplotu, při které šetříte energii, a zároveň se cítíte příjemně. Pokojová teplota 20 stupňů je obvykle pocitově vyhovující.

4. Správná topná křivka

Pozorné sledování místností a toho, zda je v nich dostatečně teplo, ale zase ne příliš teplo, vás přivede ke správné topné křivce a nastavení vašeho vytápěcího systému. Protože v zásadě platí, že čím je křivka rovnější, tím méně energie zařízení potřebuje. S nastavením vám ochotně pomůže váš topenář.

5. Chcete snížit i emise CO2?

Současné nemovitosti často nabízí možnosti, jak je výrazně snížit. Už pomocí vhodných opatření při izolaci obvodového pláště budovy můžete získat hodně. A pokud navíc nahradíte běžný vytápěcí systém tepelným čerpadlem, sníží se výrazně finanční tlak plynoucí z klasických zdrojů a ze zdrojů, které tvoří emise CO2 – ropy a zemního plynu.

Jak to funguje? Odborníci ověří stavební podmínky a prostorové možnosti a vždy nejprve začnou výpočtem optimálních parametrů vytápěcího zařízení. Následně vypracují návrhy ideální instalace konkrétního zařízení.

Tip: Kontakt na odborníky najdete například na webové stránce společnosti STIEBEL ELTRON.

Autor článku: Ing. David Šafránek

Vedoucí technického oddělení OZE, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 127