Zásobníkové ohřívače vody: Efektivní způsob ohřevu vody do vaší domácnosti

Efektivní způsob ohřevu vody v domácnosti představují zásobníkové ohřívače vody. Dr. Theodor Stiebel použil svůj vůbec první vynález a patent v oblasti vytápění a přípravy teplé vody elektřinou v roce 1924, kdy vymyslel elektrické topné těleso.

Ve stejném roce založil společnost STIEBEL ELTRON. První aplikací byl ponorný ohřívač vody. Hospodyně už nemusela kvůli vodě na čaj nebo kávu zatápět ve sporáku. Už v roce 1931 ho napadlo namontovat toto těleso do tlakové nádoby a tu připojit k vodovodní síti. Na světě byl první zásobníkový ohřívač vody, lidově bojler – opět od společnosti STIEBEL ELTRON.

Od té doby za téměř sto let se domácnosti na celém světě vybavily stovkami milionů zásobníkových ohřívačů, které měly původ v patentu Dr. Stiebela.

Jak se vyvíjely technologie, zásobníkové ohřívače prošly mnoha zlepšeními. V izolacích jsou dnes uplatňována uhlíková vlákna a nanotechnologie. Denní tzv. ztráta z pohotovosti, tedy ztráta samovolným ochlazováním přes izolaci, je obvykle nižší než 1 kWh.

Zásobníky přinášejí pohodlí a nízkou cenu elektřiny

Obrovskou oblibu zásobníkových ohřívačů vody po celé století udržuje jedna zásadní vlastnost: zajistí komfort teplé vody i na relativně slabých elektrických rozvodech. Například výkonem rychlovarné konvice 1600 W ohřeje 200 litrů vody za necelých 8 hodin. Na domě tedy není třeba zvyšovat hodnotu hlavního jističe, instalací zásobníkového ohřívače vody tedy nenarostou paušály za jistič.

Navíc se pro zásobníkové ohřívače uplatňuje zvláštní, velmi výhodná sazba ceny elektřiny, protože dálkové ovládání takových spotřebičů dává správci přenosové soustavy (ČEPS) možnost akumulovat do nich okamžité krátkodobé přebytky elektřiny při běžných výkyvech výroby a spotřeby elektřiny v síti. Za to odměňuje ČEPS majitele zásobníkových ohřívačů vody právě tou nejvýhodnější cenou elektřiny.

Zásobníkové ohřívače vody se vyrábějí v řadě provedení: závěsné, stacionární a kombinované. V nich je kromě elektrického topného tělesa navíc trubkový výměník tepla, kterým protéká topná voda z otopné soustavy. Takže zásobníkový ohřívač je v zimním období současně vyhřívaný i základním zdrojem tepla v domě. Nejprve to byly kotle na tuhá paliva, později plynové kotle a dnes je nejefektivnějším zdrojem tepla tepelné čerpadlo. Kombinované provedení zajišťuje elektrickým topným tělesem teplou vodu i v letním období, kdy není nutné startovat např. kotel na tuhá paliva.

Chytrá řešení snižují spotřebu energie

Dnešní zásobníky jsou vybaveny regulátory s dotykovými displeji, které „umí“ na základě spotřeb v minulých dnech odhadnout budoucí potřebu tepla a nabijí do zásobníku optimální množství tepla. Tím se ztráta z pohotovosti dále sníží.

Zásobníky teplé vody výborně spolupracují s fotovoltaikou a kombinované i s termickými solárními panely nebo tepelným čerpadlem. Odběr elektřiny ze sítě je pak minimální.

Jak si vybrat vhodný zásobník?

Nejdůležitější je stanovit denní spotřebu vody. Vycházejte z počtu osob v domácnosti, její vybavení (sprchy, používání vany, počet a věk dětí apod.). Velmi zhruba se dá počítat se 40-50 litry na osobu a den, ale v jednotlivých domácnostech se spotřeba bude velmi lišit. Vodítkem může být norma ČSN EN 15316-3-1, 2, 3 vycházející z dlouholetých zkušeností v oboru přípravy teplé vody.

Zásobníkový ohřívač vody je výborné řešení. Patří mezi nejkomfortnější a současně nejlevnější způsob přípravy teplé vody v rodinném domě nebo rekreační chalupě.

Autor článku: Ing. Petr Novotný

Produktový manažer, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 120