Jaký bojler vybrat a kam ho nainstalovat? Nechte si poradit

Zamysleli jste se někdy nad tím, co všechno předchází tomu, aby z vašeho vodovodního kohoutku tekla teplá voda? Pokud bydlíte v bytovém domě, s velkou pravděpodobností se o vaše pohodlí stará centrální dodavatel tepla. Ale pokud jste odkázaní na vlastní zdroj, jistě vám jsou známé pojmy jako bojler, ohřívač vody či tepelné čerpadlo pro ohřev vody. Přinášíme vám užitečné rady a tipy, jak s nimi zabezpečit teplo domova. S popradským výrobcem a světovým názvem STIEBEL ELTRON.

Umývání nádobí, osobní hygiena, relax ve vaně, příprava jídla… To vše jsou činnosti, při kterých se bez teplé vody neobejde žádná domácnost. Rozdíl je však v tom, jaký je její zdroj. Jestli uvažujete nad stavbou rodinného domu nebo rekonstruujete starší objekt, ohřev vody ve vlastní režii bude pravděpodobně vaším jediným řešením. Dobrá zpráva je, že v konečném důsledku bude mít tato volba pro vás a váš rodinný rozpočet více benefitů. Jak se ale v nabídce ohřívačů vody zorientovat? Není to náročné, vždyť ten pravý si dnes vybere skutečně každý.


Nezáleží na tom, zda máte přístup k zemnímu plynu nebo ne, moderní ohřívače vody je možné napojit nejen na něj ale i na elektřinu, či na váš vlastní zdroj tepla, jako je například plynový kotel či tepelné čerpadlo. Pokud už víte, že ohřívač vody chcete napojit na svůj zdroj tepla pro vytápění, kombinovaný zásobníkový ohřívač vody bude vhodnou alternativou.

Dobrá rada nad zlato: Ohřívač vody umístíte co nejblíž k odběrnému místu

Účel ohřívače

Snad nejdůležitější kritérium výběru vhodného ohřívače vody je účel jeho využívání. Tak se totiž dostanete k další podstatné proměnné, a tou je objem. Podívejte se na jednoduchý příklad: 4členné rodině se sprchovým koutem by měl vystačit bojler o objemu 80–120 litrů. Pokud je ke sprše v domácnosti i vana, měl by mít bojler objem 120–150 l. A dopřáváte-li si rádi časté koupele, doporučujeme bojler s objemem až 200 l. 

 

Stále váháte? Na této stránce si ve filtru vlevo můžete nastavit jak odběrná místa, tak počet osob v domácnosti. 


Jiná věc je malolitrážní ohřívač vody, který se od bojlerů liší kromě objemu i jiným účelem. Malolitrážní ohřívače vody dnes našly své uplatnění na místech, kde není třeba odebírat teplou vodu ve větším objemu. Vhodné jsou proto do rekreačních objektů, na chatu či chalupu, ale také do budov, kde se o přípravu vody stará centrální ohřívač, který je však od odběrného místa příliš vzdálený.

Zavěsit, či postavit?

Zatímco s umístěním malolitrážních ohřívačů vody problém nebude, u zásobníkových ohřívačů s větším objemem existuje několik variant provedení. Nejčastěji si lidé vybírají vertikální závěsný ohřívač vody. Ten je nejen efektivní, ale i energeticky úspornější, protože tepelná ztráta je nižší než u horizontálního provedení. Na druhou stranu, ten se dá zase lépe zamaskovat, protože ho lze instalovat např. do stropních podhledů. Stacionární ohřívače vody jsou určeny pro instalaci na podlahu. 

Dobré je ale v každém případě myslet na to, že čím blíže k odběru vody svůj ohřívač nainstalujete, tím menší budou tepelné ztráty v systému rozvodu teplé vody. Z praktických důvodů jsou sice ohřívače vody instalovány ve sklepích či technických místnostech, nejefektivnější je ale umístění blízko odběrného místa. Máte-li další odběrné místo (jako např. kuchyň) na opačné straně domu (než právě koupelnu), je vhodné uvažovat nad jejich decentrálním zásobováním – to zaručí, že vzdálené odběrné místo má svůj vlastní ohřívač vody. Sice je toto řešení prostorově náročnější, ale eliminujeme tepelné ztráty v systému rozvodu teplé vody. A nesporným benefitem je také dostupnost teplé vody v momentě otočení kohoutkem.

Ohřev vody je dnes i designovou záležitostí

Zelená budoucnost

Zodpovědný přístup k naší planetě a k rodinnému rozpočtu je v současnosti velmi populární. Uplatnit ho můžete i při efektivním ohřevu vody a jejím následném používání. 

Ve STIEBEL ELTRON se řídíme pravidlem, že planetu máme jen jednu a pokud můžeme vývoj technologií a zařízení posunout zeleným směrem, je to ten správný směr. V případě ohřívačů vody to znamená nejen přechod k čerpání zelené elektřiny, ale také zaměření se na efektivnější, úspornější ohřev s využitím technologie tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo získává obnovitelnou energii z okolního prostředí, ztrojnásobí dodanou elektrickou energii a využije ji na ohřev vody.

Pohled do výrobní haly STIEBEL ELTRON Slovakia v popradských Matejovcích