Tepelné čerpadlo STIEBEL ELTRON vyhrála v soutěži E.ON Energy Globe za svou fotovoltaiku integrovanou do střešní krytiny společnost Wienerberger

Praha, 1. listopadu 2022 ‒ STIEBEL ELTRON, jako partner letošního ročníku prestižního tuzemského ocenění v oblasti ekologie a udržitelnosti E.ON Energy Globe, předal své tepelné čerpadlo v hodnotě 300 000 korun vítězi druhého místa, společnosti Wienerberger. První příčku v soutěži obsadil kyjovský start-up MYCO zaměřený na výrobu obalů z hub a třetí cenu a zároveň i speciální Cenu poroty získala středočeská obec Kněžice, která je příkladem toho, jak se dá pracovat na své energetické soběstačnosti.

 

O třech nejlepších projektech rozhodla svým hlasováním poprvé široká veřejnost. Celkem přišlo do soutěže téměř 10 tisíc hlasů. Společnost Wienerberger veřejnost zaujala už při rozhodování o tom, který z projektů získá divokou kartu a půjde rovnou do finále. Hlasy příznivců jí tak zajistily nejen přímý postup, ale i krásné druhé místo. A není divu – Wienerberger totiž přináší inovativní řešení solárního modulu do krytiny, který nijak nenarušuje hmotu a estetiku střechy budovy. To majiteli stavby přináší kromě využití energie z obnovitelných zdrojů i celou řadu dalších benefitů.

„Z umístění v soutěži E.ON Energy Globe mám velikou radost. Investovali jsme spoustu energie a času, abychom naše integrované moduly představili českému trhu,” říká Daniel Frejvald, produktový manažer společnosti Wienerberger. Wienerberger si za své umístění na druhé příčce odnesl cenu od společnosti Stiebel Eltron v podobě setu tepelného čerpadla včetně technického návrhu v hodnotě 300 000 korun. “Je nám ctí být partnerem tak prestižního ocenění, jako je E.ON Energy Globe. Téma udržitelnosti a využívání obnovitelných zdrojů energií je součástí naší firemní strategie a dlouhodobé vize,” uvedl na slavnostním vyhlášení ve staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči Jan Metlický, obchodní ředitel a jednatel společnosti STIEBEL ELTRON.  Ta celosvětově patří k technologickým lídrům v oblasti vytápění, větrání, chlazení a ohřevu vody. Firma je též průkopníkem v oblasti obnovitelných zdrojů energií – konkrétně výrobu tepelných čerpadel zahájila společnost už v polovině 70. let minulého století. Letos Evropský úřad pro životní prostředí udělil společnosti STIEBEL ELTRON nejvyšší hodnocení “Klimatický lídr”, za její využívání obnovitelných energií šetrných ke klimatu.

První místo v soutěži E.ON Energy Globe vyhrál start-up MYCO, který si získal srdce veřejnosti výrobou obalových materiálů z hub. Výplň z houbového mycelia může zcela nahradit pěnový polystyren, který běžně po jednom použití putuje do odpadu. Oproti tomu jsou přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu snadno kompostovatelné, nenáročné na výrobu a dají se využít například jako hnojivo. Za své vítězství získal MYCO hlavní cenu 300 000 korun od společnosti E.ON a také dalších 100 000 korun na nákup materiálu od společnosti Ptáček - Topení, plyn, voda.

Třetí místo i speciální cenu poroty obdržela středočeská obec Kněžice, která už od roku 2006 chytře řeší svou energetickou soběstačnost a je příkladem energeticky nezávislé obce. Funguje v ní totiž bioplynová stanice a centrální zásobování teplem s výtopnou na dřevní štěpku a slámu. Obec pokračuje ve své filozofii dál a aktuálně podobným způsobem řeší i vytápění nové vznikající části s dvanácti rodinnými domy. V obci se díky umístění v soutěži a ocenění od poroty mohou radovat hned ze tří skvělých cen – služby energetického auditu a instalace tepelné techniky v hodnotě 100 000 korun od Duko Hlinsko, 50 000 korun na nákup v Hornbachu a tepelnou techniku od De Dietrich v hodnotě 50 000 korun.

Pokud chceme naši planetu zachovat v dobrém stavu i pro budoucí generace, je důležité o tom nejen mluvit, ale také pracovat na změně. I to je důvod, proč pořádáme soutěž E.ON Energy Globe. Chceme tak pomáhat těm, kteří se snaží něco změnit. Nesmírně na mě zapůsobilo, že existuje spousta lidí, kteří každý den dělají něco pro to, aby byl svět o něco lepší,“ vysvětluje Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice.

 

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala už neuvěřitelných 3 339 projektů. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále. To se letos uskuteční na konci listopadu ve Vídni. Více informací o soutěži najdete na webu www.energyglobe.cz.

V České republice působí STIEBEL ELTRON od roku 1991, od roku 2018 je Praha sídlem vedení Clusteru pro střední a východní Evropu, a tedy sídlem části top managementu mezinárodní skupiny STIEBEL ELTRON. Skupina v současnosti vlastní sedm výrobních závodů, 26 prodejních společností a má zastoupení ve více než 120 zemích. Zhruba 50 % obratu pochází ze zahraničí. Společnost má přibližně 4000 zaměstnanců po celém světě. Více informací najdete na www.stiebel-eltron.cz.

Kontakt pro média:

Dana Stloukalová

602 185 379

dana.stloukalova@stiebel-eltron.cz