Úsporné řešení vytápění

Zdroj energie charakterizuje vysoký výkon a udržitelnost

Vysoký výkon pro vysoké požadavky

Nejvyšší možný výkon a udržitelnost byly v projektu bytového domu ve švýcarském městě Bülach zajištěny nejen výměnou starých olejových kotlů, ale také výrobou vlastní elektřiny. 268 m2 fotovoltaických panelů instalovaných na střeše bytového domu dodává elektřinu do bytového domu i do instalované kaskády tepelných čerpadel. Kapacita systému je tak velká, že zbytková elektřina je pravidelně dodávána zpět do sítě.

Bytový dům Bülach

Objekt:

  • Bytový dům s 15 bytovými jednotkami
  • Výměna olejových kotlů 
  • Kaskáda 4 tepelných čerpadel vzduch-voda WPL 24 I pro vnitřní instalaci 
  • Akumulační zásobník WS 1000
  • Výroba elektřiny fotovoltaikou (268 m2/50,7 kWp výkon)
  • Bateriové úložiště 

Místo:

  • Bülach, Švajčiarsko

Instalované přístroje:

  • 4 x WPL 24 I
  • WS 1000

Realizace:

  • Společnost Bürge Haustechnik AG

Dny starého topného systému byly definitivně sečteny. Majitelé bytového domu na ulici Grampenweg v Bülachu měli jasno v jedné věci - standardem pro nový topný systém by měl být vysoký výkon a udržitelnost. "Záměrně jsme zvolili udržitelný systém vytápění," vysvětluje Kurt Welti, zástupce majitelů bytového domu. "Protože obnovitelné zdroje energie nejenže odpovídají duchu doby, ale jsou také velmi technicky vyspělé."

Majitelé budovy se již před instalací tepelných čerpadel spoléhali na obnovitelné zdroje energie - na střeše instalovali velký fotovoltaický systém. Panel o ploše 268 m2 by měl vyrábět dostatek elektřiny pro co nejudržitelnější provoz nemovitosti. Funguje tak dobře, že zbytkovou elektřinu lze pravidelně dodávat zpět do sítě.

"Instalací tohoto systému sníží majitelé domů spotřebu CO2 o 45 tun ročně."

Kurt Welti, zástupce majitelů bytového domu

S ohledem na udržitelnost

Tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON pro vnitřní instalaci jsou provozována s využitím vlastní vyrobené elektřiny. Kaskáda složená ze čtyř jednotek WPL 24 I je velmi výkonná a účinná a pracuje jako jeden systém. Zatížení je rovnoměrně rozloženo na všechny instalace. Nejen každé jednotlivé tepelné čerpadlo, ale i kaskáda jako celek je založena na invertorové technologii. To znamená, že tepelný výkon je přesně přizpůsoben individuální potřebě tepla. Jedno nebo více zařízení pokrývá základní potřebu tepla prostřednictvím kaskádového zapojení, zatímco další zařízení se zapínají při špičkové potřebě. To umožňuje modulaci výkonu a zlepšuje roční výkonový faktor a účinnost systému.

Také z hlediska hlučnosti jsou kaskády menších zařízení jednoznačně vhodnější než velká tepelná čerpadla vzduch-voda.

Kaskáda nabízí další výhody - díky snadné instalaci jsou zařízení WPL 24 I vhodná zejména pro rekonstrukce. Jsou užší a lehčí než velká tepelná čerpadla. To je plusový bod nejen z hlediska přepravy, ale také při přesunu zařízení do kotelny.

"Osobně mě nejvíce těší, že další systém vytápění je provozován na bázi obnovitelných zdrojů energie, což znamená, že nevznikají žádné další emise CO2."

Dario Weingartner, technické oddělení STIEBEL ELTRON Schweiz

Další výhodou tepelných čerpadel WPL 24 I je zajištění přívodu a odvodu vzduchu nad zařízením. To umožňuje prostorově úspornou instalaci jednotlivých zařízení blízko sebe. Přípojky vzduchu orientované směrem nahoru zajišťují nejen flexibilnější instalaci, ale také proudění vzduchu. To byl také požadavek pro bytový dům v Bülachu, protože ve stávajícím dostupném prostoru bylo třeba instalovat čtyři tepelná čerpadla. "Při rekonstrukcích je často velkou výzvou dostupný prostor," vysvětluje Dario Weingartner z technického oddělení společnosti STIEBEL ELTRON Schweiz. "Tato nemovitost však zároveň dokazuje, že požadovaná instalace je vždy možná - i když někdy je třeba najít kreativní řešení."

Klíčovou roli přitom hrál důležitý komponent tepelného čerpadla WPL 24 I - tzv. radiální ventilátor. Ten umožňuje překonat vyšší tlakovou ztrátu při proudění vzduchu ve srovnání s axiálním ventilátorem. Výsledkem je dostatečný tlak, který tepelnému čerpadlu dodává dostatek vzduchu i při dlouhém potrubí v kaskádě čtyř jednotek. Díky tomu bylo možné využít celý instalační prostor až ke stropu pro vzduchové potrubí a hydrauliku.

Seznamte se s našimi tepelnými čerpadly

Získejte přehled o různých typech výrobků a jejich technických parametrech.

Bližší informace o produktech