Přizpůsobující se výkon s vysokou účinností – kaskáda od STIEBEL ELTRON

Kaskády tepelných čerpadel mají mnoho výhod a žádné nevýhody

Jako výkonné zdroje tepla bytových domů se obvykle používají kaskády tepelných čerpadel. Mají hned několik výhod. Hlavní předností je plynulá regulace výkonu kaskády v závislosti na aktuální potřebě tepla. Další velikou výhodou je možnost provozu kotelny na částečný výkon v případě poruchy jednoho tepelného čerpadla (výpadku jednoho stupně kaskády). Provoz na částečný výkon obvykle znamená, že uživatelé bytového domu při venkovní teplotě do cca -5 °C ani nepoznají případný výpadek jednoho stroje z kaskády. A pokud je venkovní teplota ještě nižší, dojde pouze k mírnému snížení interiérové teploty. 

Kvůli nedostatku okolních pozemků a obecně problematické střešní instalaci se pro bytové domy nejvíce používají kaskády tepelných čerpadel systému vzduch-voda ve vnitřním provedení. Tato tepelná čerpadla jsou již v základu velice tichá a v případě požadavku je možné je dodatečně odhlučnit tlumiči hluku ve vzduchotechnickém potrubí. Odhlučnění je možné instalovat i dodatečně, ale zkušenosti z praxe ukazují, že to nebývá třeba ani v případě, kdy zdroj tepla přímo sousedí s ložnicí jednoho z bytů. 

V bytovém domě na Suchém Vršku v Praze se však kotelna přímo pod ložnicí jednoho z bytů dodatečně hlukově izolovala a následné měření prokázalo, že byt je nyní tišší, než byl před samostatnou instalací nového zdroje tepla.

Kaskáda 6 tepelných čerpadel: skvělý výkon na malém prostoru

Venkovní část kotelny o výkonu 120 kW

Celá technologie tepelných čerpadel je umístěna uvnitř domu, díky tomu je perfektně akusticky a tepelně zaizolována a venku jsou jen dvě mřížky, kterými se přivádí vzduch do kotelny, tedy k tepelnému čerpadlu a od tepelného čerpadla.
 
V uvedeném bytovém domě je instalovaná kaskáda šesti tepelných čerpadel WPL 23 ve vnitřním provedení a pokrývá celkovou potřebu tepla pro vytápění a ohřev teplé vody pro 69 bytových jednotek ‒ dodává zhruba 120 kW tepelného výkonu. Jako doplňkový zdroj tepla při extrémních mrazech nebo při servisní odstávce tepelného čerpadla jsou zde použité elektrické topné patrony.  

Je obvyklé, že přímo nad kotelnou nebo vedle kotelny jsou byty, ložnice, dětské pokoje, a proto musí být kotelna tichá, nemůže rušit nájemníky nebo okolí bytového domu.

říká Ing. David Šafránek, vedoucí technického oddělení STIEBEL ELTRON