10 způsobů, jak využít užitkovou vodu

Využití užitkové vody je jedním z ověřených způsobů jak ušetřit. Je vhodná pro množství činností, při kterých zbytečně plýtváme pitnou vodou. Přinášíme vám 10 jednoduchých tipů, jak na to.

Co to vlastně je užitková voda?

Jednoduše lze říct, že jde o vodu, která kvůli svému chemickému složení není vhodná k pití a může způsobit zdravotní problémy. Někdy je po převaření i užitková voda pitná, ale převařovat každý litr vody není zrovna ekonomicky výhodné.

Odkud můžeme získat užitkovou vodu? Z městského vodovodu je voda, která je vhodná na pití. Z vlastní studny už nemusí být voda stejně chutná a dešťovou vodu by dobrovolně nepil asi nikdo. I dešťovou vodu však dokážeme efektivně zachytávat  (nebo se napojit na studnu) a i přes to, že není pitná, umíme ji v domácnosti využít a snížit spotřebu té vzácné – pitné.

1. Splachování

Splachovat záchod čistou a pitnou vodou je jedním z největších hříchů moderní společnosti. Lít do záchodu průměrně 8 litrů vody na jedno použití (když v některých zemích nemají k dispozici ani 3 litry, které by měl člověk denně vypít)? Na splachování úplně postačí užitková voda.

Využití dešťové vody pro splachování toalety má hned dvě výhody: šetříte kvalitní vodu a srážková voda je měkká, takže nedochází ke zbytečnému usazování vodního kamene.

2. Zavlažování

Okrasné skalky, ovocné sady, zeleninové zahrady. Všechny rostliny potřebují (především v létě) zavlažování. Zachycená dešťová voda dobře poslouží v případě, kdy je sucho. Rostlinky ochotně vypijí i „nepitnou“ vodu.

3. Mytí (čehokoli)

Auto, špinavé nářadí, podlaha, vana – 90 % věcí v naší domácnosti snese umývání i dešťovou vodou. Pro okna, zrcadla, nádobí i zuby však raději použijte vodu pitnou.

4. Sprchování

Dešťová voda je měkká, obsahuje méně minerálů a může být vhodná třeba na umytí vlasů. Pokud však chcete využít tuto vodu i na „citlivější“ záležitosti, budete zřejmě potřebovat nějaký spolehlivý filtr.

5. Topení

Podobný případ jako v předchozím bodě. Po poradě s technikem a drobné úpravě by nemělo nic bránit tomu, abyste užitkovou vodu pustili i do radiátorů.

6. Krmení zvířat

Ať už dáte domácím zvířatům vodu pít nebo jim z ní uvaříte večeři, neměli byste jim nijak ublížit. Zvířata jsou zvyklá pít i z kaluží a při velkém počtu zvířat ušetříte stovky litrů vody měsíčně.

7. Bazén

Pokud máte čerpadlo s dobrým filtrem, napusťte si v létě bazén užitkovou vodou. Po sezóně (nebo při výměně vody během sezóny) můžete vodu opět využít – například na umývání. Pozor jen na množství chlóru, který by mohl poškodit povrch čištěných věcí.

8. Chlazení

Na českých náměstích se v létě čím dál tím častěji objevují jakési chladící sprchy, brány nebo rozprašovače. Když zmokneme, dešťová voda nám nijak neublíží. Neublíží nám ani v případě, že s ní přijdeme do kontaktu během horkého dne na betonovém prostranství.

9. Stavební práce

Malujete? Mícháte maltu nebo beton? Výsledek vašich stavebních aktivit se nijak nezmění, když použijete užitkovou vodu.

10. Praní

Podobně jako u bodů 4 a 5 je tato činnost podmíněná složením vody. Po poradě s výrobcem pračky a instalaci vhodného filtru je však vhodná i na čištění našeho oblečení.

Důležité upozornění

Nebojte se zainvestovat pár korun do kvalitního filtru, díky kterému můžete vodu využívat na celou škálu činností. Před jejím použitím si vyžádejte chemický rozbor od odborníka, který vám její použití schválí. Při zachytávání dešťové vody hraje důležitou roli i střecha a povrch nádoby, do které voda odtéká.
 
Některé materiály totiž nejsou vhodné pro zachytávání vody ani její další manipulaci. Při používání této vody se nedoporučuje dlouhodobé schvalování – hrozí rozšíření nebezpečných mikroorganismů. Abyste minimalizovali riziko, umístěte záchytnou nádrž například pod zem, kde je nižší teplota.