Jak správně vybrat a schovat horizontální bojler?

Chcete mít na první pohled krásnou minimalistickou koupelnu či kuchyň, které nedominuje velký bojler? Pak je pro vás ideální ten horizontální, který se dá schovat do podhledu či špatně dostupných míst. Jak jej ale správně vybrat? Naši odborníci pro vás dali do kupy pár rad.

Známe je od dětství, z návštěv a pravděpodobně i z vlastních domovů. Ohřívače vody buď visely v koupelnách, případně byly nainstalovány v kotelně rodinného domu či v technické místnosti. A tak je tomu často i dnes. Lze je však schovat i do stavebních prvků domu tak, aby byly co nejblíže odběrnému místu a zároveň nebyly na první pohled viditelné. Pokud i vy takový bojler chcete, zaměřte se na bojler naležato.

V minulém článku jsme vám poradili, jaké jsou rozdíly mezi horizontálním a vertikálním ohřívačem a jak správný bojler vybrat. Výběru jakéhokoli ohřívače vody by mělo předcházet určení reálného způsobu jeho využívání. Jen tak zjistíte, jak velký bojler a jaký typ budete potřebovat. Objem ohřívače vody je totiž velmi důležitou proměnnou.

U ležatého zásobníku platí zásada, že výsledný objem by měl být zhruba o 20 % větší než u toho vertikálního. Je to z důvodu stratifikace (vrstvení) vody v zásobníku. Pokud jde o čtyřčlennou domácnost, ve které je koupelna se sprchovým koutem, ideální objem ležatého zásobníku je zhruba 100 až 150 litrů.

Pokud domácnost disponuje vanou i sprchovým koutem, objem ležatého ohřívače vody by měl být 150 až 180 litrů. A pokud si chcete dopřát odpočinek v rohové vaně, sáhněte po 200 litrech.

Nezáleží na tom, zda se jedná o horizontální nebo vertikální ohřívač vody. Vždy dbejte na jeho umístění co nejblíže zdroji.

Ležatý. Ale kombinovaný či elektrický?

Následně je vhodné položit si otázku, zda preferujete elektrický nebo kombinovaný ohřívač vody. Elektrický ohřívač vody lze napojit pouze na elektrický zdroj. Vhodnější jsou proto do domácností, kde není možné využít další zdroj tepla.

V kombinovaném zásobníkovém ohřívači vody je kromě elektrického topného tělesa navíc i trubkový výměník tepla, kterým protéká topná voda z topného systému.

Zásobníkový ohřívač vody je tak v zimním období ohříván základním zdrojem tepla v domě. A během léta není třeba spouštět základní zdroj vytápění. Kombinované provedení totiž v tomto ročním období zajišťuje teplou vodu elektrickým topným tělesem.

Preferujete-li v ležatém provedení bojler s elektrickým ohřevem, vhodným řešením je model PSH-H, který má více výhod. Instalace naležato šetřící místo je jednou z nich.

Nezapomeňte ani na vhodnou izolaci

Horizontální ohřívač vody z důvodu zachování estetiky bývá často umístěn na místech, která jsou od odběrného místa o něco dále. Proto naši specialisté doporučují vhodně zaizolovat potrubí, aby nedocházelo ke zbytečným tepelným ztrátám.

Minimální energetické ztráty zajišťuje vysoce kvalitní tepelná izolace z pevné polyuretanové pěny. Ležatý ohřívač vody PSH-H, který touto izolací disponuje, je navíc chráněn i před korozí, a to díky speciálnímu smaltování a ochranné anodě. Tvorba vodního kamene je minimalizována topným tělesem z ušlechtilé oceli. Jednoduchá manipulace a dlouhá životnost je samozřejmostí. Dostupný je v objemu 30, 50, 80, 100, 120, 150 a 200 litrů.

Bojler PSH WE-H od STIEBEL ELTRON je možné nainstalovat i naležato.

V případě, že vám to technické možnosti umožňují a přemýšlíte nad ležatým kombinovaným ohřívačem vody, doporučujeme model PSH WE-H. Ten lze pořídit v objemu 80, 120, 150 a 200 litrů. I u tohoto modelu jsou garantovány nízké ztráty energie, a to díky kvalitní tepelné izolaci. Integrována je i ochrana před mrazem. Jednoduché nastavení teploty od 5 až do 80 stupňů Celsia umožňuje otočný ovladač na přední straně. Model PSH WE-H je vhodný pro zásobování několika odběrných míst.

Výběr bojleru je ideální konzultovat se specialistou, který zohlední všechny proměnné a navrhne vám individuální řešení přesně podle vašich potřeb a představ.