Čištění bojleru a odstranění vodního kamene: Jak postupovat a na co nezapomenout?

Ohřívače vody jsou spolehlivým zdrojem teplé užitkové vody pro domácnost, chalupu, garáž či dílnu. Ale stejně jako to známe u rychlovarné konvice, přítomnost určitých minerálů či stopových prvků může způsobit zanášení vnitřku bojleru a snižování jeho výkonu. Jak se ale vodního kamene zbavit?

V České republice je dnes více než 90 % domácností, které mají problém s tvrdou vodou. Vodní kámen je hlavní příčinou zhoršujícího se výkonu všech zařízení, která vodu využívají. Problémy způsobuje pračkám, myčkám nádobí, ale také ohřívačům vody.

Pod pojmem vodní kámen rozumíme nahromaděné zbytky minerálních látek, zejména uhličitanu vápenatého. Ohrožuje nejen potrubí, přes které je voda vedena, ale v případě ohřívačů vody také jejich vnitřní nádrž a topné těleso.

Proto je důležité dbát na pravidelný servis ohřívače vody. Vodního kamene stačí málo, aby výrazně omezil životnost bojleru. Již 3mm vrstva vodního kamene na tepelných zařízeních snižuje jejich účinnost až o 20 %, dvojnásobná vrstva až o 35 %. Vodní kámen se tvoří při všech teplotách, ale čím vyšší je teplota, tím je tvorba kamene rychlejší. Nejvíce vodního kamene se tvoří od 60 °C výše.

Zabránit tvorbě usazenin může filtr a změkčovač vody

Filtr na vodní kámen se instaluje tak, aby přes něj protékala voda ještě před vstupem do domu. Nikdy však tvorbě usazenin nezabráníte úplně, proto je důležité zařízení pravidelně kontrolovat a kámen odstraňovat.

Stopy vodního kamene jsou patrné pouhým okem i na armatuře. Rovněž se může zanášet i vnitřek vašeho ohřívače vody.

Rozhodnete-li se zjistit stav vodního kamene svépomocí, nezapomeňte nejprve bojler vypnout a vypojit ho ze zásuvky. Odstavte také přívod vody do ohřívače. Otevřete vodovodní kohouty na teplou vodu a počkejte, dokud se všechna nevypustí. Sejměte kryt bojleru a poté odmontujte elektrické části. Přírubu je nutno následně zatlačit dovnitř. 

Ze dna rychlovarné konvice nebo vodovodní baterie se vodní kámen dá odstranit poměrně jednoduše, ale u ohřívačů vody je třeba na to jít postupně. Na trhu jsou dostupné efektivní čistící prostředky, které vodní kámen eliminují. Pozor však na vysokou abrazivní schopnost některých z nich.

Obraťte se raději na specialisty

Po vyčištění je nutné zkontrolovat, do jaké míry vodní kámen ovlivnil funkčnost a stav ochranné anody. Ta je součástí všech zásobníkových ohřívačů vody z portfolia STIEBEL ELTRON. Její primární funkcí je ochrana bojleru před korozí. Ale před vodním kamenem neochrání.

Ohřívače vody STIEBEL ELTRON v sobě ukrývají magnéziovou anodu, která má vysokou odolnost vůči korozi i vodnímu kameni. Přesto je vhodné ji kontrolovat alespoň jednou za dva roky. Zkontrolovat se musí i pojistný ventil. Vápenaté usazeniny se zbavíte pootočením kohoutku alespoň jednou měsíčně.

U nových zařízení je důležité kontrolovat tvorbu a stav vodního kamene pravidelně, dokud to je možné. Nejvhodnější je obrátit se na specialisty ze STIEBEL ELTRON, kteří zváží, do jaké míry je třeba jednotlivé součástky očistit, případně zda je zapotřebí mechanické nebo chemické čištění, nebo výměna jednotlivých dílů.

Čím teplejší voda, tím rychleji se vodní kámen tvoří. Pravidelnou kontrolu věnujte nejen vodovodním bateriím, ale také bojleru.

To, jak se bude vodní kámen z bojleru odstraňovat, můžete ovlivnit zvolením vhodného modelu. Topné těleso uvnitř bojleru může být umístěno buď v ocelové ochranné nádržce, nebo ponořeno přímo v nádrži. Také povrch zásobníku ovlivňuje, jak rychle se na něm budou usazeniny dělat. Například řada PSH Trend od STIEBEL ELTRON má speciální smaltování vnitřních povrchů, díky kterému je má velmi dlouhou životnost.

Zajímejte se, jak má ohřev vody vyřešen vámi vybraný model, jelikož je to důležité pro jednodušší manipulaci a snazší odstranění možných usazenin. Jako v případě našeho zdraví, tak i v případě správné funkčnosti bojleru je důležitá prevence. Nejhorší, co můžete pro životnost svého ohřívače udělat, je podceňovat pravidelný servis a péči.