Ohřev teplé vody plynem: Vyplatí se víc než elektřina?

Ceny energií letos porostou. To je nesporný fakt. V případě neekologického zemního plynu až na dvojnásobek, u poplatků za udržitelnější elektřinu to bude o čtvrtinu. Pokud tedy máte v plánu koupi ohřívače vody, za zvážení stojí ten elektrický s využitím obnovitelných zdrojů.

Ohřev vody se prodraží. Výběrem správného zařízení můžete ale výslednou cenu výrazně snížit.

Mnohé rodinné domy a byty nemají přípojku k teplé vodě, ale mají ohřívač vody. Ten může v dnešní době fungovat na mnoho zdrojů energie: elektřinu, externí zdroj tepla (kotel na tuhé palivo, plynový kotel, tepelné čerpadlo), ale také na plyn.

Plynové ohřívače vody lze nalézt zejména ve starších rodinných a bytových domech. V minulosti je lidé preferovali kvůli nedostupnosti elektřiny. Ve starších domech byla totiž běžná jedna fáze a 15ampérový hlavní jistič pro celý byt. Dnešní trojfázové jističe už si ale poradí i s pračkou, televizí, bojlerem, troubou a indukční desku najednou.

Ale i tak plynové ohřívače své zastánce mají i dnes. Pro jeho instalaci totiž stačí, když je městská část nebo obec plynofikovaná. Pokud je moderní ohřívač vody nainstalován kvalifikovaným technikem, pak se jedná o bezpečný a spolehlivý přístroj. Obavu z výbuchu však dnes vyměnil strach o naši planetu. Těžba a spalování plynu (jakožto fosilního paliva) totiž zanechávají výraznou stopu na stavu naší planety a přispívají ke globálnímu oteplování.

Plynové ohřívače vody jsou k vidění spíše ve starších domech. Dnes jsou dostupné bezpečnější, ekologičtější a ekonomičtější alternativy.

Všechno má své „ale“

Ohřevu vody na zemní plyn (nebo v některých případech i na propan butan), má ale i svá negativa.  Jedním z nich je způsob samotného ohřevu. Dalším velkým a často zásadním problémem je nepoužívaný či nerevidovaný komín. Plynové ohřívače ke své funkci vyžadují řádně vyvložkovaný, funkční komín, což podle platných požadavků znamená vnitřek z nerezavějící oceli. To jsou finanční prostředky navíc, které málokdo chce obětovat. Nesmíme ani zapomínat, že plynová soustava potřebuje pravidelný servis a údržbu.

Moderní plynové ohřívače vody jsou bezpečné, ale ne ekologické. Stále jde o fosilní palivo. Pozornost je třeba věnovat i komínu.

Energie ze vzduchu místo z plynu

V případě, že chcete svou domácnost zřídit s ohledem na udržitelnost a toužíte po skutečně obnovitelném zdroji, vhodnou alternativou je elektrický ohřívač vody s technologií tepelného čerpadla.

Tepelná čerpadla mají hned několik výhod. Snižují spotřebu elektřiny až o dvě třetiny, jednoduše se instalují, nezaberou moc místa a mají dlouhou životnost. Jsou tedy ideální pro lidi, kterým se nechce rok co rok přepočítávat ceny za plyn či elektřinu. Navíc ve srovnání s plynovým ohřívačem vody nevyžadují žádné speciální podmínky pro ventilaci a odsávání zplodin.

Tepelná čerpadla představují efektivní a udržitelný způsob ohřevu vody. Počet domácností, které je u nás využívají, stoupá.

Tepelné čerpadlo ohřev vody SHP-A 220 Plus značky STIEBEL ELTRON disponuje zásobníkem o objemu 220 litrů. Vhodné je proto pro zásobování více odběrných míst.

Velkou výhodou tohoto tepelného čerpadla je možnost nastavení více požadovaných teplot pro různé zdroje elektrické energie (v případě, že máte nízký tarif, fotovoltaický systém nebo potřebujete teplotu regulovat z jiného důvodu). V rámci výhradního provozu tepelného čerpadla, tzn. bez použití přídavné elektrické spirály, lze lze vodu ohřát až na +65°C. Díky přehlednému LCD displeji je elektrická regulace hračka.