Elektrický bojler do novostavby a staršího domu: Vyberte ten vhodný

Jednou z nejdůležitějších věcí, když stavíme nebo rekonstruujeme dům nebo byt, je navržení správného způsobu přípravy teplé vody. Musíme posoudit, kolik jí budeme potřebovat, aby to bylo komfortní a hospodárné zároveň. Současné velmi dobře izolované novostavby potřebují málo energie na vytápění ‒ a spotřeba tepla na ohřev vody tak představuje podstatnou část nákladů na teplo.

Datum publikace - 15.07.2020

Bojler nabízí velkou zásobu teplé vody

Vyzkoušený a osvědčený způsob je elektrický zásobníkový ohřívač neboli bojler. Mezi jeho výhody patří velká pohotová zásoba teplé vody a relativně malý příkon elektrického topného tělesa, protože ohřev je rozložen na delší dobu. STIEBEL ELTRON přišel na trh s elektrickými bojlery v roce 1926 jako první na světě.

Nyní vyrábí různé řady akumulačních zásobníků – elektrických bojlerů ‒ ze kterých si vybíráme podle účelu: například když máme jedno odběrné místo (umyvadlo, dřez) nebo potřebujeme zajistit centrální přípravu teplé vody.

Konstrukčně rozlišujeme zásobníky beztlakové, kdy je nádrž trvale spojená s venkovním prostředím – atmosférou nebo tlakové, kdy je nádrž trvale spojena s vodovodem.

Pro centrální ohřev vody má STIEBEL ELTRON závěsné zásobníky jednookruhové PSH 50-200 Classic, PSH 30-200 Trend se sníženou tepelnou ztrátou a dvouokruhové PSH 30-150 UNIVERSAL EL, které se mohou montovat svisle i vodorovně, HFA-Z 30-150 universal a se sníženou tepelnou ztrátou. Jednookruhové zásobníky se ohřívají pouze při zapnutém nízkém tarifu elektřiny, dvouokruhové je možné operativně dobíjet i v době blokovaného nízkého tarifu.

Vlajkovou lodí závěsných zásobníků je řada SHZ 30-150 LCD electronic comfort s elektronickým řízením a četnými funkcemi ukazování množství smíšené vody, spotřeby energie apod.

Beztlakové bojlery jsou levnější, nejvíce vody zajistí stacionární zásobníky

Pro jedno odběrné místo můžeme použít beztlakové zásobníky ESH U-N Trend a ESH O-N Trend, ke kterým je nutné použít speciální beztlakovou směšovací baterii (WST, WUT, MEW, MEWC, MES, WKM, WDM, MEK a MED). Tyto beztlakové baterie jsou pro dřezy, umyvadla i pro sprchy. Beztlakové zásobníky mají nádrž ze speciálního plastu a jsou proto výrazně levnější.

Pro menší odběry teplé vody můžeme použít malé tlakové zásobníky SHU 5/10 SLi comfort, SHC a SH 10 až 15 SLi comfort.

Největší objemy teplé vody zajišťují stacionární zásobníky SHW 200, 300, 400 S, HSTP 200, 300, 400 a stavebnicové zásobníky SHO AC 600, 1000, SB 302/402 S a SB 602, 1002 AC, ke kterým je k dispozici řada topných přírub BGC a FCR s výkony 6-36 kW.

Kromě přípravy teplé vody v zásobníkovém ohřívači můžeme využít průtokový ohřívač.

Jak si zásobníkový ohřívač vybrat?

Při výběru způsobu ohřevu vody si musíme především ujasnit, jaké má být vybavení domu nebo bytu a jaké pohodlí vyžadujeme.

Největší spotřebu mají vany, vířivky s vyměňovanou vodou a komfortní (hlavové) sprchy. Ostatní spotřeba (umyvadla, běžné sprchové kouty, spotřeba v kuchyni, úklid) už není tak vysoká.

Také musíme vzít v úvahu počet členů domácnosti ve špičkovém provozu (a případné návštěvy o víkendu apod.). Rozhodně je potřeba poradit se s prodejcem nebo projektantem, který vám položí všechny správné otázky.

Čtyřčlenná rodina spotřebuje 160 litrů teplé vody denně

Pokud jde o domácnost se dvěma dětmi předškolního věku nebo se o víkendu sejde čtyřčlenná rodina, na sprchování a koupání nejmladších rodinných příslušníků v dětské vaničce, včetně úklidu a kuchyňského dřezu spotřebujete denně 160 litrů teplé vody.

Zásobníkový ohřívač musí být připravený kdykoli, proto je nutná zásoba 160 – 200 litrů teplé vody. Nabíjení takového bojleru probíhá často v noci, kdy je výhodnější tarif elektřiny.

Elektrický zásobníkový ohřívač vody – bojler: přednosti a výhody

  • Elektřina je dostupná vždy a všude (na rozdíl od plynu),

  • bojler nevyžaduje stavební úpravy  (jako např. přívod vzduchu a komín při ohřevu plynem), 

  • jednoduchá montáž,

  • výhodný tarif elektřiny pro ohřev vody,

  • malý nárok na velikost jističe (obvykle stačí 6 až 10A jednofázových jističů),

  • velká pohotová zásoba teplé vody, v domě/bytě nevznikají žádné spaliny.

 

Autor článku: Ing. Petr Novotný

Produktový manažer, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 120