Jsou průtokové ohřívače vody žrouti energie?

Podle informací na některých internetových fórech jsou průtokové ohřívače vody žrouti energie a vodu ohřívají o mnoho více, než člověk potřebuje. Je to ale pravda? Dominik Golüke, odborník na průtokové ohřívače vody STIEBEL ELTRON, vám tyto předsudky vyvrátí.

Pane Golüke, vlastním průtokový ohřívač vody. Mám tedy v koupelně žrouta energie?

Ne, ale tato fáma o průtokových ohřívačích vody se stále šíří. V principu platí – ohřev teplé vody vyžaduje energii, to je bez debaty. Přitom je jedno, jaký zdroj energie na ohřev použijete. Elektrický ohřev vody v kuchyni nebo sprše pomocí průtokového ohřívače vody však nestojí více energie, než když vodu ohříváte centrálně pomocí plynového kotle ve sklepě.

Z technického hlediska představuje účinnost průtokového ohřívače vody – tedy poměr přivedené a spotřebované energie – téměř 99 procent, takže plynový kotel s méně příznivou hodnotou okolo 80 procent s ním nedokáže udržet krok

 

Je tedy jasné, že technika průtokových ohřívačů vody je opravdu efektivní. Kdy obzvláště se doporučuje jeho použití?

Například tehdy, když máte v domě velmi dlouhé teplovodní potrubí nebo pokud se nechcete vzdát pohodlí. Není nic horšího, než po otočení kohoutku s teplou vodou čekat na to, až se teplá voda dostane ze zásobníku umístěného ve sklepě nahoru do koupelny.

V nejhorším případě proteče potrubím hodně litrů vody, než se dočkáte požadované teploty. Pomocí decentrálních produktových řešení se zabrání ztrátám ze zásobníků, cirkulace, rozvodů a náběhů. Celkové ztráty při používání centrálních řešení mohou v závislosti na způsobu používání rychle navýšit svůj podíl na celkovém množství spotřebované energii.

V takových případech se doporučuje přejít na průtokový ohřívač vody. Voda se ohřívá přímo na místě. Stačí otočit kohoutkem a z vodovodu poteče teplá voda. Naše krédo: „Zákazníci mají s našimi produkty spotřebovat pouze tolik vody a energie, kolik je potřeba." Vždyť voda a energie jsou drahocenné zdroje.

Ne všechny průtokové ohřívače vody jsou stejné, je to pravda?

Ano, je to tak. Vezměme si takový hydraulický průtokový ohřívač vody a porovnejme ho s elektronickým průtokovým ohřívačem vody. V hydraulickém průtokovém ohřívači se voda ohřívá pomocí konstantně vysokého výkonu a nakonec se přimícháním studené vody ochladí na požadovanou teplotu. Nejdříve je příliš horká, pak zas příliš studená. Potrubím proteče až příliš vody, něž dosáhne příjemné teploty.

Šikovnější je tato možnost. Elektronický průtokový ohřívač vody na ohřev vody vyvine jen takový výkon, jaký je skutečně potřebný. V první řadě šetří energii. A navíc žádná další studená voda není již potřeba. Otočíte kohoutkem a voda má požadovanou, příjemnou teplotu. Efektivita plus pohodlí.

A ještě k tomu jsou průtokové ohřívače vody STIEBEL ELTRON i inteligentní. Vybrané typy disponují buď 3i nebo 4i technologií. Tyto produkty totiž mají trojí nebo čtveru inteligenci. V rámci 4i technologie jsou například kombinovány tři snímače s jedním motorovým ventilem. Snímače zaznamenávají teplotu na vstupu, teplotu na výstupu a průtok vody v ohřívači, což zajistí neustále porovnávání požadovaných a skutečných hodnot.

Jde o prvotřídní techniku. Stará se totiž o to, aby i při vyšším objemu zůstala voda příjemně teplá. Možná si ještě z dětství pamatujete, jak začala téct ve sprše najednou studená voda, protože si právě někdo v koupelně myl ruce. Těmto nedobrovolným sprchám s kolísající teplotou vody je však konec!

 

Samozřejmě, moderní technika průtokových ohřívačů vody je opravdu inteligentní. Jak tedy chytře nastavit průtokový ohřívač vody a ušetřit tak peníze?

Chyby často děláme při nastavení armatury. Mnozí zákazníci si vyberou střední polohu, takže neustále přimíchávají k teplé vodě vodu studenou, aby si vychutnali požadovanou teplotu. Lepší je armaturu nastavit na teplou vodu a regulovat teplotu na průtokovém ohřívači vody. Tak se na ohřev vody spotřebuje jen tolik energie, kolik je potřeba. Pokud chcete využívat pouze studenou vodu, nastavte páku na studenou.

V komfortních průtokových ohřívačích vody DHE můžete dokonce uložit více požadovaných teplot. Je to perfektní řešení, když pod jednou střechou žijí milovníci studené i teplé vody. V takovém případě si každý vybere svou oblíbenou teplotu a nikdo se nehádá, jestli je voda „příliš teplá" nebo „příliš studená". Každý si vybere to, co právě potřebuje.

Existuje i funkce Eco, pomocí které lze přizpůsobit průtok vody. Namísto 10 litrů proteče přes kohoutek jen 7 litrů. Lidé, kteří se rádi dlouho sprchují, tento rozdíl ani nepostřehnou. Je to ale dobré nejen pro životní prostředí, ale i pro energetickou bilanci. Jednoduše to vyzkoušejte!

 

Díky za skvělé tipy!

Zajímáte se o průtokový ohřev vody? Ještě více informací naleznete na: https://www.stiebel-eltron.cz/cs/produkty-a-reseni/tepla_voda/prutokovy_ohrivac.html