Jak vznikl design ohřívače DHE Touch

Stylový a moderní, to je DHE Touch. Proč vypadá komfortní průtokový ohřívač vody od STIEBEL ELTRON tak, jak vypadá? Produktový designér Dirk Schumann nám vyprávěl, jak se pomocí tužky, počítačové klávesnice a kotoučové pily podařilo z nápadu na papíře vytvořit design DHE Touch.

V brzkém ranním svitu stáli na ulici na okraji lesa dva srnci, kteří zvědavě nastavovali uši a naslouchali tichému zvuku tužky cestující po papíře, který k nim pronikal z otevřeného okna naproti stojícího domu. Produktový designér Dirk Schumann ani netušil, že se před jeho pracovnou pohybuje divoká zvěř. Tak hluboko byl ponořen do své práce. Už od časných ranních hodin seděl ve své pracovně v Münsteru. Musel dokončit svůj nový projekt – design nového průtokového ohřívače vody. Nebyl to ledajaký přístroj. Nová generace průtokových ohřívačů vody STIEBEL ELTRON měla být vylepšená od hlavy až k patě s výbavou pro efektivní digitální život. Kromě teplé vody se zákazníci měli těšit i na dotykový displej s jednoduchou obsluhou. Na výběr měla být efektivní funkce ECO, ale i grafické zobrazení nákladů spotřeby. Znělo to dobře. Jak to ale vypadalo v praxi?

Design DHE Touch: „Co začíná tužkou, končí kotoučovou pilou."

„Mým úkolem produktového designéra bylo vyjádřit hodnoty produktu navenek a dát jim tvář," vysvětluje Schumann, „nedělal jsem to však sám. Probíhalo to v úzké spolupráci s produktovým managementem STIEBEL ELTRON a také s kolegy z výroby. Konec konců, návrh musel být proveditelný – musel se dát vyrobit a uspokojit prodejce i koncového zákazníka."

První myšlenky dal na papír. Vylepšoval je, přemýšlel a kreslil dále. Papírové náčrty se v počítači přetvořily do 3D nápadů. Následovaly schvalovací konzultace se specializovaným oddělením STIEBEL ELTRON. Pilovaly se detaily. Postupně se z myšlenky stával uchopitelný produkt. „Co začíná tužkou, končí kotoučovou pilou," říká Schumann a usmívá se. V přízemí jeho designérského ateliéru je dílna. To, co začalo jako myšlenka, se tady stalo hmatatelným. Model průtokového ohřívače vody designér vyrobil z polyuretanu. Z obyčejného kusu plastu se pomocí kružítka a pravítka stal průtokový ohřívač vody. Bylo třeba ho jen ofrézovat, zpilovat a obrousit. Skutečná sochařská práce. Schumann šikovně opracoval rukou obrysy modelu, každý milimetr musel být promyšlený.

 

„DHE Touch bude moderní i za 10 let!“

Vedle tvaru je typickým znakem komfortní řady průtokových ohřívačů vody STIEBEL ELTRON i barva. Zářivá bílá je už léta typická pro design STIEBEL ELTRON. Jednoduchá linie designu propůjčuje průtokovému ohřívači vody nadčasovou eleganci. Schumannovo hlavní krédo je: „Design průtokových ohřívačů vody jsme ve společnosti STIEBEL ELTRON zvolili tak, aby byl moderní i za 10 let. Produkty STIEBEL ELTRON jsou vysoce kvalitní a v koupelně zůstávají dlouho.“ Po ukončení projektu v rukou hrdě drží hotový model. Produktový designér na něm pracoval několik měsíců.

 „Pro zařízení od STIEBEL ELTRON je typický kvalitní design. Nemusíte je skrývat ve skříňce v koupelně, spíše naopak," přesvědčivě dodává produktový designér. Je to názor, který sdílejí i odborníci. Design DHE Touch získal ocenění Red Dot Design Award 2015 best of the best a IF Design Award 2015.

Autor článku: Ing. Petr Novotný

Produktový manažer, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 120