Instalace tepelného čerpadla

Firma STIEBEL ELTRON vstoupila na trh s tepelnými čerpadly pro rodinné domy už v roce 1976 a byla jedním z průkopníků v tomto oboru. Za ta léta jsme nastřádali spoustu zkušeností s jejich instalací. Na co si dát pozor, radí naši odborníci.

Instalace každého tepelného čerpadla záleží na modelu a principu, na kterém funguje. V České republice najdete především čerpadla vzduch-voda. Pokud ale ještě nemáte jasno, zda-li zvolit venkovní nebo vnitřní čerpadlo, přečtěte si náš článek o jejich výhodách a nevýhodách.

Kam čerpadlo umístit?

STIEBEL ELTRON má v nabídce čerpadla, která jdou umístit jak venku, tak vevnitř. Před samotnou koupí byste tedy měli zvážit, kde pro čerpadlo máte místo. Ideálně se také poraďte s odborníkem, který vám poradí, kam čerpadlo umístit tak, aby byly dodrženy minimální vzdálenosti a splněny akustické limity a zároveň aby přístroj nenarušoval architekturu zahrady.

Odborník také odhadne, jak velké stavební úpravy je pro řádnou instalaci udělat a jak dlouho instalace potrvá. Především u venkovních čerpadel se může instalace protáhnout až na 2 dny, a to pokud zvolíte jako podstavec betonový základ či kovovou konzoli pro zabetonování do země. Alternativou pro některé modely je kovová konzole pro nástěnnou instalaci, jejíž instalace je daleko snazší.

Rozdíly mezi vnitřním a venkovním čerpadlem jsou značné. Nechte si poradit od odborníka, které čerpadlo je pro váš dům to nejlepší.

Pokud preferujete umístění technologie tepelného čerpadla vzduch-voda uvnitř budovy, pak můžete využít kompaktní přístroj WPL 08/17 I(K)CS. Ten nasává a poté vyfukuje venkovní vzduch pomocí vzduchových hadic přes stěnové průchodky.

Venkovní čerpadlo má svá specifika

U venkovního čerpadla, jako je například HPA-O 10 C Premium, myslete na to, že je nutno dodržet Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, který stanovuje hlukové limity. Pro chráněný prostor stavby 2 m od fasády je denní limit 50 dB (A) a noční limit 40 dB (A). Čerpadlo by mělo mít také dostatek prostoru pro správné nasávání vzduchu i odvádění kondenzátu. Toho mohou být až nízké desítky litrů za den, zajistěte proto odvod vody od tepelného čerpadla. U venkovních tepelných čerpadel HPA-O Premium můžete vést kondenzát do odpadu, v takovém případě je ale potřeba umístit před potrubí sifon.

Při instalaci čerpadla myslete také na minimální vzdálenost od domu. Zejména pokud čerpadlo instalujete před zateplením, je třeba si na něj nechat místo, jinak může dojít k nesplnění provozních podmínek výrobce.

Venkovní čerpadlo by mělo být co nejvíce chráněno před vlivy počasí. Prodloužíte tak jeho životnost.

Posledním faktorem, který je potřeba zvážit, je blízkost především listnatých stromů a keřů. Nemělo by docházet k nasávání listů nebo semen. V takovém případě může dojít k zanesení vzduchového výměníku tepelného čerpadla a k jeho trvalému poškození.

Záleží i na délce potrubí

Ať už zvolíte jakékoliv čerpadlo, je třeba jej spojit tlakovým potrubím s odběrným místem. To by mělo být co nejblíže, aby nedocházelo k tepelným a tlakovým ztrátám. Ušetříte tak elektrickou energii a zvýšíte životnost čerpadla. Pokud chcete životnost prodloužit, nezapomínejte hlavně na pravidelný servis všech jeho částí.