Porovnání provozní hlučnosti tepelných čerpadel: na co byste měli myslet?

Při nákupu jakéhokoliv domácího spotřebiče – zejména takového, který plní náročné úkoly jako vytápění domu nebo ohřev vody – je důležitým faktorem jeho hlučnost. Nemá smysl mít doma příjemnou teplotu, pokud vás spotřebiče, které ji zajišťují, budou obtěžovat nepříjemnými zvuky.

Hlučnost tepelného čerpadla je jedním z nejdůležitějších ukazatelů při jeho nákupu. Vzhledem ke způsobu, jakým mnoho společností tepelná čerpadla vyvíjí a testuje, nemusí být na první pohled jasné, jak hlučné jejich zařízení doopravdy bude. Bez jasné normy se může stát, že budete mít vytápění, které bude soupeřit o akustickou pozornost i s televizí (70 dB) a nebo bude svou hlučností obtěžovat i vaše sousedy.

Nízká hlučnost je pro nás důležitá

Jsme přesvědčeni, že porovnávání provozní hlučnosti je nezbytnou součástí udržitelné a energeticky účinné technologie. Každý spotřebič vydává jiný zvuk, proto se domníváme, že pro spolehlivé porovnání hlučnosti by se měly používat srovnatelné metriky.

V Evropě se tepelná čerpadla testují a porovnávají již dlouhou dobu. Ve společnosti STIEBEL ELTRON testujeme a zjišťujeme hladinu akustického výkonu a tlaku na základě evropské normy EN12102-1. Tato norma je mezinárodně uznávaná pro zkoušení hluku. Zahrnuje důkladné testování v anechoické komoře (odhlučněná zkušební místnost, která se používá k určení skutečného akustického výkonu a hladiny akustického tlaku).

Testování tepelného čerpadla STIEBEL ELTRON v anechoické komoře podle normy EN 12102-1.

Představte si, že…

...nekupujete prvotřídní topný systém, ale novou gramofonovou desku. Chcete na chvíli zapomenout na běžné starosti. Vyberete si krásný violoncellový koncert plný jemných a uchu lahodících tónů, které vás přenesou do nádherné, uklidňující říše snů.

Koupíte si desku, vyjmete ji z obalu a položíte na gramofon. Opatrně umístíte jehlu na desku. Ale něco je špatně. Trhat uši vám začnou rozladěné kytary a agresivní bicí. Místo smyčců slyšíte kakofonii.

Proč? Žánr na této nahrávce není správně označen. Místo uklidňujícího zvuku violoncella tak uslyšíte zesilovače. Hudba je daleko hlučnější, než tvrdil prodavač. 

Jeho představa o relaxační hudbě se lišila od té vaší.

Všimněte si hladiny akustického výkonu a akustického tlaku

Tepelné čerpadlo voda-vzduch

Hladina akustického výkonu (EN12102-1)

Hladina akustického tlaku (5 m ve volném prostoru)

HPA-O 4 CS Plus compact Set 1.1 

52 dB(A)

30 dB(A)

HPA-O 8 CS Plus compact Set 1.1

57 dB(A) 

35 dB(A)

HPA-O 8 CS Plus compact D Set 1.1 

57 dB(A)

35 dB(A)

HPA-O 13 C Premium

55 dB(A)

32 dB(A)

Vyjádřením hladiny akustického výkonu a hladiny akustického tlaku podle normy EN12102-1 získáte skutečně srovnatelnou představu o tom, jak hlučná budou jednotlivá tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON ve vaší domácnosti.

Hladina akustického výkonu

Hladina akustického výkonu neodpovídá výkonu rockové kapely z 80. let. Představuje čistý výstup zvukové energie (ve wattech) na hranici zařízení, měřený v dB(A), jak by jej vnímalo lidské ucho v otevřeném prostoru a za dokonalých podmínek ve zkušební laboratoři (výše zmíněná anechoická komora).

Jedná se o efektivní technickou metriku, která poskytuje základ pro akustické srovnání.

Akustický tlak

Akustický tlak je vliv hladiny akustického výkonu v prostředí. Jedná se o fyzický, měřitelný výstup hlučnosti zařízení v určité orientaci instalace a na určitém místě.

Představte si ho jako potenciální zvuk vycházející z tepelného čerpadla, který vaše ucho zachytí v reálném světě. Tento ukazatel je opravdu důležitý, protože zohledňuje řadu důležitých faktorů. Například to, jak je zvuk ovlivněn vzduchem a okolím ve vzdálenosti mezi zařízením a vaším uchem.

Tato metrika zajišťuje, že můžete porovnat naše tepelná čerpadla se zvukem v reálném světě. Když zařízení zapnete, nečeká vás žádné překvapení – žádná kakofonie.

Přemýšlejte o umístění a orientaci instalace

Tepelné čerpadlo vzduch-voda HPA-O 13 C Premium od společnosti STIEBEL ELTRON má hodnotu akustického výkonu 55 dB a hodnotu akustického tlaku (ve vzdálenosti 5 metrů v otevřeném prostoru) 32 dB. Z těchto údajů vyplývá, že teoretický akustický výkon lze výrazně snížit přemístěním tepelného čerpadla o 5 metrů do volného prostoru – není těžké si představit, co dokáže moderní izolace.

Modely tepelných čerpadel s uzavřenou konstrukcí kompresoru lze dále tlumit vhodným umístěním a orientací instalace. Náš tým odborníků vám pomůže snížit akustický tlak z úrovně zurčícího potůčku (40–45 dB) na úroveň šustění listí (20 dB) nebo dokonce jemného šepotu (10 dB).

Pečlivě zkontrolujte metriky

Při používání normy EN12102-1 se nemusíte spoléhat na předpoklady. Vždy budete vědět, jak hlučné (nebo tiché) bude vaše tepelné čerpadlo. Ve společnosti STIEBEL ELTRON používáme měření hladiny akustického výkonu a akustického tlaku, abychom vám poskytli co nejpřesnější představu o tom, jak tiché zařízení bude.

Kontrolní seznam pro porovnání provozních hladin hluku:

Abyste měli jistotu, že porovnáváte violoncella s violoncelly a rockové kapely s rockovými kapelami, ověřte si při nákupu tepelného čerpadla následující informace:

  • Kterou metriku zmiňuje výrobce? Akustický výkon (watty), hladinu akustického výkonu (dB) nebo akustický tlak (dB)? Na jakou vzdálenost?
  • Jaké testovací metody výrobce využil?
  • Jsou údaje teoretické, nebo byla jednotka fyzicky testována v anechoické komoře?
  • Dohlížela na testování akreditovaná a nestranná třetí strana?
  • Bylo provedeno testování a srovnání podle konkrétní normy, například evropské normy EN12102-1?

Nezapomeňte se na tyto otázky zeptat svého potenciálního dodavatele topného systému. Jen tak zjistíte, jak hlučné vaše tepelné čerpadlo reálně bude.

Podívejte se na naši nabídku tichých tepelných čerpadel. Pokud máte jakékoli dotazy týkající se výběru konkrétního řešení, můžete se na nás kdykoli obrátit.

Rádi vám poradíme.