Jak si vybrat to nejlepší tepelné čerpadlo?

Stavíte či rekonstruujete? Chcete ušetřit na provozních nákladech za vytápění či ohřev vody? Pak je pro vás nejlepší variantou tepelné čerpadlo. Díky němu dokážete ušetřit až 70 procent nákladů na energie. Zároveň se jedná o jeden z nejekologičtějších způsobů vytápění. Jak ale vybrat to nejlepší čerpadlo právě pro váš dům?

Tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON jsou tak tichá, že vám nebudou vadit ani v blízkosti terasy či jiných obytných prostor.

Abyste si správně vybrali tepelné čerpadlo, měli byste nejdříve znát princip, na kterém čerpadla fungují. To jsme dopodrobna popsali v tomto článku, ale ve zkratce jde o princip obrácené ledničky. Chladivo je ohříváno z vnějšího prostředí, následně se stlačí v kompresoru, čímž se ohřeje až na 80 stupňů. Ve výměníku potom předá teplo ohřívané vodě a vrací se zpět do okruhu.

Bydlíte na horách, nebo v nížinách?

Na základě předchozího vysvětlení by vám tedy mělo být jasné, že efektivita čerpadla (neboli také topný faktor) závisí na teplotě okolního prostředí. Bydlíte-li tedy na horách, kde se běžná teplota v létě nepohybuje nad 20 °C, vaše úspory nebudou tak velké, jako například ve městě, kde běžně dosahuje teplota přes 25 °C.

Pokud bydlíte v teplejší oblasti, je pro vás ideální čerpadlo vzduch-voda, jako je například náš model HPA-O 8 CS Plus. Takové čerpadlo má relativně bezproblémovou instalaci kdekoliv vně domu, hodí se tak i pro rekonstrukce. Čerpadla vzduch-voda navíc mají výhodu v relativně nižších pořizovacích nákladech.

Tepelné čerpadlo ve zkratce funguje na principu obrácené ledničky: Chladivo je ohříváno z vnějšího prostředí, následně se stlačí v kompresoru, čímž se ohřeje až na 80 stupňů. Ve výměníku potom předá teplo ohřívané vodě a vrací se zpět do okruhu.

Myslete na velikost pozemku

Pokud však bydlíte v chladnější oblasti, vyplatí se vám investice do čerpadla země-voda. To využívá solární energii nahromaděnou v půdě. Jeho instalace je o něco náročnější, vzhledem k tomu, že je potřeba umístit potrubí do země, zato má nejvyšší účinnost, a tedy i nejlevnější provoz.

Potrubí se dá umístit horizontálně do plochy pozemku, kde však potřebuje relativně velký nezastavěný prostor, nebo můžete využít hloubkový vrt. U toho je ale potřeba mít na paměti, že musíte mít povolení, jelikož potrubí bývá umístěno až do hloubky pár set metrů.

Čerpadla země-voda, jako je například model HPG-I 08 DCS Premium, jsou bezhlučná, proto je můžete bez obav umístit i do vnitřních prostor objektu.

U tepelných čerpadel země-voda můžete využívat i pasivního chlazení.

Kolik tedy ušetříte?

Předpokládejme, že máte domek s tepelnou ztrátou 8 kW vytápěný tepelným čerpadlem HPA-O 07.1 CS Premium. Pak ušetříte zhruba 2/3 energie pro vytápění, což se při dnešních cenách významě promítne do rodinného rozpočtu.

Finanční úspora může být oproti plynovému kotli až 50 % nákladů na vytápění a ohřev teplé vody, při porovnání s elektrokotlem vychází úspora až na 70 % nákladů. Každý dům a každá rodina jsou však jiné, přesnou úsporu vám tak rádi vypočítají naši specialisté.

Na pořízení tepelného čerpadla můžete využít dotace

Dotační programy podporují instalace tepelných čerpadel jako náhrady za vytápění tuhými palivy a také jako zdroje tepla pro nové nízkoenergetické domy.

Dotace při výměně starých neekologických kotlů jsou až 180 000 Kč pro nízkopříjmové domácnosti z programu Kotlíkové dotace a až 100 000 Kč pro všechny domácnosti z programu Nová zelená úsporám.