Jak ovlivňuje tvrdost vody životnost bojlerů?
Věděli jste, že vysoká tvrdost vody může zkrátit životnost, snížit výkon a zvýšit spotřebu vašich spotřebičů? To platí i pro ohřívače vody, na kterých se může usazovat nepříjemný vodní kámen. Jak proti němu účinně bojovat?
Znepříjemňuje život v každé místnosti
Alespoň v každé, kde je vodovodní kohoutek. V rychlovarné konvici máme nánosy kamene, spirála v pračce vypadá jako obrostlá mechem a vodovodní baterie je tak zanesená, že sotva propustí malý pramínek vody. Vodní kámen se dokáže podobně efektivně usazovat také ve vaně, sprchovém koutě, na WC anebo v ohřívači vody.
Ne vždy s ním umíme bojovat
Z vany se dá odstranit pomocí přípravků a tvrdé práci kartáčem, do konvice zase nalijeme ocet a necháme převařit. Avšak v takovém ohřívači vody ocet nepřevaříme a rozhodně nedoporučujeme ho rozebírat a drhnout jeho vnitřek kartáčem. V ohřívačích vody je celá škála bezpečnostních prvků (například proti korozi), takže vodní kámen se může usadit takřka všude.
Problémy s vodním kamenem
Voda s vysokou tvrdostí je běžně distribuována prostřednictvím veřejného vodovodu. Domácnosti jsou nejčastěji zásobovány vodou s tvrdostí 2 mmol/l a vyšší (od 2,5 mmol/l se voda považuje za tvrdou).
Z tohoto důvodu jsou některé oblasti obzvláště náchylné k usazování vodního kamene. To způsobuje problémy s účinným fungováním spotřebičů a ovlivňuje spolehlivost výměníků tepla, vodních systémů, kotlů, kondenzátorů a klimatizačních zařízení.
Kde jsou nejhorší podmínky?
V České republice máme různé lokality s různými typy vody. Variabilita je široká a nabídka nevyhovujících vod bohatá. Naše voda je zdravá a velmi bohatá na různé minerály, ale pro spotřebiče je to často úplná katastrofa. Stejně tak v každé obci je jiná voda, jiná spádová oblast a jiné pohoří, které ovlivňuje složení vody. Tvrdá voda nejčastěji obsahuje vápenec (který se vyskytuje v celé zemi v jádrových pohořích), hořčík a různé rozpuštěné soli. Tyto prvky se následně usazují v našich domácnostech.
Životnost klesá
V každé reklamě na prací prášek nás instalatér upozorňuje na nebezpečí vznikající vodním kamenem. Ve skutečnosti má pravdu. Při nadměrném usazování vodního kamene se snižuje životnost našich spotřebičů, sprchových koutů i baterií.
Už 3 mm vrstva vodního kamene na tepelných zařízeních snižuje účinnost až o 20 %, 6 mm vrstva až o 35 %. Vodní kámen vzniká při všech teplotách. Čím vyšší teplota, tím je tvorba vodního kamene rychlejší.
Nejvíc se vodní kámen tvoří od teploty 60°C a výše.
Fyzikální úprava vody
V současné době se můžete setkat s metodou ionizované vody, která zabraňuje usazování vodního kamene a dokáže odstranit i staré usazeniny - ionizovaná voda je postupně eroduje a přirozeně odplavuje prostřednictvím vodovodního systému. Zároveň může zabránit korozi vnitřních povrchů trubek (vytváří na nich ochrannou vrstvu magnezitu).
Filtry jako řešení
V dnešní době však seženete kvalitní změkčovače vody a filtry. Kromě antibakteriálních filtrů najdete v nabídce také ty, které zabraňují propouštění vodního kamene (například na bázi zinkové anody). Pokud žijete v oblasti s velmi tvrdou vodou, neodkládejte koupi takového zařízení. Vaše přístroje a technické zařízení budovy pracující s pitnou vodou vám poděkují.
Výhodou ohřívačů vody je také velký čistící otvor, který je u produktů Tatramat samozřejmostí.