Přímý vs. nepřímý ohřev vody: Výhody a nevýhody?

O přímém ohřevu mluvíme, když je zdrojem tepla elektrické topné těleso přímo v zásobníku. V případě nepřímého ohřevu je zdrojem topná voda z kotle nebo lépe z tepelného čerpadla. Zásobník pro tento způsob ohřevu je vybavený vnitřním trubkovým výměníkem, lidově „hadem“.

Datum publikace - 09.09. 2020

Nepřímý ohřev: výrazně levnější než elektřina

Při nepřímém ohřevu máme jednu velkou výhodu: teplo z tepelného čerpadla, případně též ze solárního systému a kotle na plyn nebo pevná paliva, je levnější než elektřina, a to i v případě, kdy ji nakupujeme v cenově zvýhodněné sazbě „AKU 8 hodin” – D25d.

Je-li tedy v provozu základní zdroj tepla pro dům – kotel nebo tepelné čerpadlo, je dobré ohřívat jím i zásobník teplé vody. U bezobslužných zdrojů tepla (plynový kotel nebo tepelné čerpadlo) navíc není třeba se o nic starat, vše řídí regulace kotle nebo tepelného čerpadla.

Jiná situace může být u kotlů na tuhá paliva (dřevo, uhlí), kam je třeba přikládat.

V tom případě je vhodné nahřívat zásobník v době vysokého tarifu elektřiny (HDO) z kotle a v době nízkého tarifu elektřiny pouze doplnit teplo, které v teplé vodě ubylo jejím odběrem. Dříve se nabíjelo elektřinou výhradně v noci, tedy v době, kdy se v kotli topilo minimálně nebo vůbec.

Dnes je situace jiná, díky velkému podílu fotovoltaických elektráren může být nízký tarif odblokován i ve dne.

Je proto potřeba vypozorovat strategii dodavatele elektřiny (obvykle bývají spínací doby pro celou oblast stálé) a nahřát, minimálně částečně, bojler kotlem dříve, než HDO zapne.

Tím ušetříme elektřinu.

Přímý ohřev: jednoduchá a levná instalace

Přímý ohřev je velmi jednoduchý a levný na instalaci i obsluhu. Jde o běžný elektrický bojler. Nevýhodou je vyšší cena tepla, neboť se přímo rovná ceně nakupované elektřiny, byť ve zvýhodněném tarifu.

Lépe jsme na tom tehdy, máme-li na domě fotovoltaický systém.

Vodu v zásobníkovém ohřívači ‒ bojleru máme v tomto případě nejlevnější v létě, kdy ji ohříváme elektřinou přímo. STIEBEL ELTRON má vždycky ve svém sortimentu elektrické, kombinované i „čistokrevné“ nepřímo vyhřívané zásobníky teplé vody ‒ bojlery.

U kombinovaných bojlerů je jedním zdrojem tepla elektrické topné těleso a druhým vnitřní trubkový výměník.

Autor článku: Ing. Petr Novotný

Produktový manažer, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 120