Tepelné čerpadlo: Jak vlastně funguje?

Vytápění tepelným čerpadlem se stalo velkým hitem posledních let. Je úsporné, ekologické a hodí se pro instalaci do novostavby i do rekonstruované budovy. Pojďme se společně s odborníky ze STIEBEL ELTRON podívat, na jakém principu takové čerpadlo funguje.

Vytápění tepelným čerpadlem je ekologickým, úsporným a moderním způsobem, jak v budově udržovat příjemnou teplotu i během těch největších mrazů. Vzhledem k nízkým provozním nákladům je mezi veřejností stále oblíbenější. Tepelná čerpadla vzduch-voda jsou vhodná jak pro novostavby, tak do rekonstruovaných objektů.

Samozřejmě existují i další druhy tepelných čerpadel, vše o nich si můžete přečíst v našem předchozím článku. Princip, na kterém fungují, je ale stejný pro všechny, pro zjednodušení si tedy vše vysvětlíme na čerpadle typu vzduch-voda.

Celý systém je uzavřený okruh, kterému dodáváte pouze elektrickou energii pro kompresor z elektrické sítě nebo s přispěním fotovoltaického systému.

Každé tepelné čerpadlo se skládá ze čtyř částí. Těmi jsou výparník, kompresor, kondenzátor a expanzní ventil. Celým okruhem probíhá chladivo. To může mít před vstupem do výparníku až -30 °C. Díky tomu můžete pomocí tepelného čerpadla svůj domov vytápět, i když je venku pod nulou. Většina našich čerpadel bez problémů vytápí do venkovní teploty -20 °C, nové modely dokonce až do -25 °C.

Chladivo ve výparníku přijme teplo z venkovního vzduchu, který je na něj přiváděn ventilátorem, a pak pokračuje do kompresoru, kde se prudce stlačí. Tím stoupne teplota chladiva, které pak může v kondenzátoru předat své teplo do podlahového nebo radiátorového otopného systému.

Kompresor je nejdůležitější částí celého čerpadla a u většiny moderních strojů vybavených frekvenčním měničem (invertorem) umožňuje přizpůsobení topného výkonu potřebě tepla vytápěného objektu. Některými čerpadly, jako je například HPA-O 13 C Premium, se dá pomocí reverzibilního chodu přichlazovat objekt. Bez instalace dalšího zařízení je tak možné zajistit příjemné klima i v letních měsících.

Monoblokové tepelné čerpadlo a hydraulický modul.

Pokud hledáte to pravé tepelné čerpadlo do své domácnosti, naši odborníci vám rádi poradí s výběrem. Tepelná čerpadla jako ekologický způsob vytápění můžete financovat i z dotačního programu Nová zelená úsporám.