Cena provozu tepelného čerpadla aneb Opravdu ušetříte?

Při výstavbě novostavby je dobré zvážit, jakým způsobem ji budete vytápět. Na ohřev vody a vytápění se totiž spotřebuje téměř 80 % energie, kterou dům vyžaduje. Tepelné čerpadlo může být dražší pořizovací investice, ale jeho provozní náklady snadno snížíte na minimum. Pojďme se společně s odborníky ze STIEBEL ELTRON podívat, jak snížit spotřebu, a tedy i náklady na provoz tepelného čerpadla.

Stavíte novostavbu, ale nejste si jisti, který způsob vytápění zvolit? Plusy a mínusy tepelného čerpadla a elektrického kotle jsme dopodrobna porovnali zde. V kostce jde ale hlavně o pořizovací náklady, protože cena provozu tepelného čerpadla může být téměř nulová. Jak?

Připojte čerpadlo na fotovoltaiku

Tepelná čerpadla se dají připojit na váš fotovoltaický systém. Tím ušetříte na nákladech na elektrickou energii, protože napájení elektrického čerpadla nebude ze sítě, ale z vlastních obnovitelných zdrojů. Ve STIEBEL ELTRON nabízíme chytrý systém energetického managementu SG Ready. V této variantě je tepelné čerpadlo řízeno jednoduchým spínacím povelem z kompatibilního střídače nebo z vhodného bateriového systému fotovoltaického systému. Tím splníte všechny požadavky na ukládání tepelné energie v budově.

Propojení fotovoltaiky s tepelným čerpadlem šetří koupenou energii a životní prostředí.

S počátečními náklady pomůžou dotační programy

Jelikož se jedná o obnovitelný zdroj tepla, vztahuje se na pořízení a instalaci tepelného čerpadla dotace. Tepelným čerpadlem snadno nahradíte i vytápění tuhými palivy. Abyste dnes dostali povolení pro novostavbu od stavebního úřadu, musíte také prokázat, že se jedná o nízkoenergetickou stavbu, což čerpadlo jednoznačně zajišťuje.

Jak se tedy dotace pohybují?

Dotace při výměně starých neekologických kotlů:

  • až 180 000 Kč pro nízkopříjmové domácnosti z programu Kotlíkové dotace

  • až 100 000 Kč pro všechny domácnosti z programu Nová zelená úsporám

V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám je podporována výstavba nebo nákup nového rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností. Maximální výše podpory je stanovena fixní jednotkovou výší podpory na jeden rodinný dům.

Ukažme si to na příkladu

Chcete vědět dopředu, jaká bude cena provozu? Vše záleží na tepelné ztrátě stavby. Řekněme, že stavíte novostavbu o velikosti 4+1. Tato novostavba bude mít tepelnou ztrátu 8 kW. Pro vytápění tedy zvolíte např. tepelné čerpadlo HPA-O 07.1 CS Premium. Tím ušetříte 2/3 energie. Pak už jen záleží na cenách, při kterých porovnáváme jednotlivé varianty vytápění. Finanční úspora může být oproti plynovému kotli až 50 % nákladů na vytápění a ohřev teplé vody, při porovnání s elektrokotlem vychází úspora až 70 % nákladů. Při zapojení fotovoltaiky pak může být cena téměř nulová.

Pro přesné hodnoty se však musí posuzovat každá realizace individuálně. Vyzkoušejte našeho online Průvodce pro výběr tepelného čerpadla, který jednoduchým způsobem zjišťuje parametry vašeho domu nebo stavebního projektu.