Centrální větrací systémy s rekuperací: šetřete peníze a energii rozumně

Trvalá snaha šetřit energií na vytápění domů vede ke snaze ušetřit energii při větrání domu, tedy zavádět systémy řízené ventilace s rekuperací tepla.

STIEBEL ELTRON přišel s prvními systémovými ventilačními jednotkami řady LWZ v roce 1999. Systémovými proto, že současně obsahovaly i tepelné čerpadlo vzduch-voda, které se centrální ventilace a rekuperace zúčastňuje, jeho teplo dům vytápí a s jeho pomocí se i připravuje teplá voda.

Jsou to přístroje pouze pro řízenou ventilaci a rekuperaci LWZ 170 Plus, LWZ, 180, LWZ 280 a LWZ 370 Plus s křížovým protiproudým výměníkem a vzduchovými filtry a pak integrované přístroje LWZ 5 Premium a LWZ 8 Premium. Tyto integrované přístroje zajistí řízenou ventilaci a rekuperaci tepla, avšak dvoustupňovou – zapojí se i tepelné čerpadlo vzduch-voda, a současně dům vytápí, připravují teplou vodu a v létě dům chladí. LWZ 5 Premium a LWZ 8 Premium jsou tedy obnovitelné zdroje energie (OZE). A umí využívat jak termické, tak fotovoltaické (FV) solární kolektory.

Jak vlastně systém funguje?

V domě se v rámci stavby zřídí rozvody vzduchu a svedou do technické místnosti nebo místa, kde bude jednotka LWZ instalována. Dům je z hlediska řízené ventilace a rekuperace rozdělen na dvě části: prostory, kde vyžadujeme čistý vzduch ‒ pokoje, ložnice a prostory se vzduchem znečištěným ‒ kuchyně, koupelny, WC.

Z prostor se znečištěným vzduchem odsáváme a v jednotce LWZ 170, LWZ 180, LWZ 280 a LWZ 380 tento teplý a vlhký vzduch v křížovém protiproudém výměníku odevzdá teplo čerstvému vzduchu nasávanému zvenku, ze zahrady. Tím ho předehřeje. Vzduch přiváděný zvenku prochází v jednotce LWZ také účinným prachovým a pylovým filtrem. Předehřátý, čistý a navíc filtrovaný vzduch rozvádíme do pokojů a ložnic. Chodby a schodiště jsou prostory přechodové, kterými vzduch prochází a jsou tak větrány také.

Přístroje LWZ 5 CS Premium a LWZ 8 CS Premium mají jednotky LWZ 170, LWZ 180, LWZ 280 a LWZ 380 vestavěné. Navíc je ve společné skříni vestavěno tepelné čerpadlo vzduch-voda. Tím vzduch, odváděný do venkovního prostředí, zahrady, prochází a znovu se na něm rekuperuje. Jejich součástí je i vestavěný elektrokotel, který slouží jako pomoc v největších mrazech a také jako záložní zdroj.

Získaným teplem vytápíme dům a připravujeme teplou vodu. Tepelné čerpadlo vzduch-voda je reverzní, takže v létě může naopak připravovat studenou vodu pro chlazení domu.

 

Výbava jednotek LWZ vypadá takto:

Průběžně se zpřísňující legislativa pro novostavby požaduje, aby se domy po roce 2020 stavěly s téměř nulovou spotřebou energie. Standardní výpočet tepelné ztráty počítá se ztrátou prostupem stěnami a okny a ztrátou, kterou způsobuje hygienická výměna vzduchu prostým větráním okny. 

Ta ovšem závisí na velikosti, tj. objemu budovy, a je tedy stejná, ať jde o dům špičkově zateplený nebo starý cihlový. Bývá obvykle kolem 3,0-3,5 kW. A tu právně snižujeme řízeným větráním s rekuperací tepla, kdy ji můžeme snížit o 60-70 %. To je pro nové budovy velmi důležité, protože právě větrání okny by bylo největší částí tepelné ztráty, větší, než ztráta prostupem i energie vynaložená na přípravu teplé vody dohromady.

Jednotky LWZ, zejména LWZ 5 CS Premium, a LWZ 8 CS Premium nabízí komfort v domě a také to, že dům vyhoví požadavkům stavebního řízení. Umí spolupracovat i s termickými solárními panely a inteligentní fotovoltaikou. A nyní navíc dosáhnete i na atraktivní dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Autor článku: Ing. Martin Bžoch

Specialista na větrací systémy, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 702 274 776