Akumulační kamna: víte, jak fungují a jaké jsou jejich výhody?
Myšlenka využít přebytek noční elektřiny se objevila v padesátých letech. Se svou firmou STIEBEL ELTRON se do řešení problému zapojil i dr. Theodor Stiebel. Použil svůj vynález, elektrické topné těleso, jako doplňku ‒ vestavby k nočnímu vyhřívání klasických kachlových kamen, přes den vytápěných uhlím. Tak se zrodila elektrická akumulační kamna.
Dnes je jádrem akumulačních kamen několik set kilogramů speciálních cihel s vysokou tepelnou kapacitou, mezi které jsou založena elektrická topná tělesa. A uhlí už se v nich nepálí, akumulační kamna jsou vyhřívána pouze elektrickými topnými tělesy. Ideálně mohou spolupracovat i fotovoltaickými panely (FV).
Akumulačky jsou ekologické
Jejich obliba a podpora výrobci a distributory elektřiny se v průběhu let měnila. Akumulační kamna byla masivně podporována v době hospodářského boomu a výstavby uhelných a později i jaderných elektráren v 50. a 60. letech až do první ropné krize v roce 1973. Pak sílící ekologická hlediska a klesající popularita přímého využívání elektřiny k vytápění způsobila pokles zájmu. Objevil se první zájem o obnovitelné zdroje energie (OZE). STIEBEL ELTRON přišel tehdy na trh s prvními sériově vyráběnými tepelnými čerpadly a solárními kolektory pro rodinné domy.
Renesance akumulačních kamen nastala po roce 2010 v souvislosti s růstem množství energie dodávané fotovoltaických a větrných elektráren.
Tyto ekologicky čisté zdroje elektřiny mají jednu nevýhodu: obtížně se u nich reguluje výkon, který se navíc velmi rychle, i během desítek vteřin, mění. Znovu se objevil požadavek rychle začít ukládat přebytek elektrického výkonu v síti. A akumulační kamna jsou ideální, protože se systémem hromadného dálkového ovládání (HDO) dají zapnout v několika desetinách vteřiny.
Dnešní akumulační kamna STIEBEL ELTRON jsou sofistikované přístroje vybavené ventilátorem, tepelnou izolací teplonosných cihel a výkonným regulátorem. Tepelná izolace brání neřízenému předávání tepla do místnosti, regulátor prostřednictvím ventilátoru s řízenými otáčkami naopak pružně mění tepelný výkon podle venkovní teploty a nastaveného časového programu.
Je-li v místnosti několik akumulačních kamen, řídí je při nabíjení regulátor jako celou skupinu. Centrální regulátor optimalizuje nabití podle nabídky HDO a také podle průběhu požadavků na teplo v minulých dnech.
Vytápění, které šetří peníze
Akumulační kamna se vyrábí v různých provedeních: k postavení na zem, k zavěšení na zeď, plochá k úspoře místa a pod. STIEBEL ELTRON poskytuje systematickou podporu pro návrh a dimenzování akumulačních kamen. A dodavatelé elektrické energie nabízí výhodné tarify, právě proto, že si pomocí akumulačních kamen vyrovnávají zatížení sítě.
Výhodou je tedy levný provoz i levná instalace, není nutné pořizovat teplovodní vytápění, stačí elektrické rozvody. Protože nabíjení trvá pouze osm hodin (tarif D26d) nebo v kombinovaném režimu šestnáct hodin (D35d), musí mít dům větší pojistky. Ale i ty jsou v rámci akumulačního režimu ve prospěch elektrické sítě zvýhodněny a platí se za ně zhruba 50 % oproti přímotopnému vytápění.
Akumulační kamna jsou tedy velmi dobrou variantou pro nízkoenergetické rodinné domy i větší budovy.