Nákup tepelného čerpadla: Nízká cena může předznamenat problémy

Chceme-li si pořídit tepelné čerpadlo pro náš dům, řešíme stejnou úlohu, jako u jiných složitějších zařízení: jak si správně vybrat.

Datum publikace - 18.11. 2020

Kritéria, která bychom měli zvažovat, se dají roztřídit do tří skupin:

  • kvalita a důvěryhodnost výrobce,
  • technická podpora při projektování a instalaci,
  • dostupnost servisu a náhradních dílů.

Z hlediska konstrukce tepelného čerpadla a využívání obnovitelné energie, která je zdarma, máme na výběr z provedení:

  • vzduch-voda,
  • země-voda,
  • vzduch-voda s přídavnou funkcí řízené ventilace domu a rekuperace tepla.

Tepelná čerpadla kvalitních výrobců za sebou mají dlouhý a úspěšný vývoj. STIEBEL ELTRON uvedl své první tepelné čerpadlo pro rodinný dům na trh již v roce 1976 a zařadil se tak mezi první výrobce tepelných čerpadel na na světě vůbec.

Prodej tepelných čerpadel aktuálně představuje cca 1,3 milionů tepelných čerpadel za rok v Evropě.

V České republice bylo k 31.12. 2019 v provozu přes 130-tisíc tepelných čerpadel: více než 75 % instalací je provedení vzduch-voda. Dnešní tepelná čerpadla dávají široký výběr možností.

Tepelná čerpadla vzduch-voda STIEBEL ELTRON se mimo vytápění a ohřev vody umí postarat též o chlazení a řízené větrání. 

U systému vzduch-voda lze navíc volit mezi provedením vnitřní nebo venkovním.

Vnitřní provedení se instaluje do technické místnosti: na fasádě domu jsou pak třeba jen dvě vzduchové mřížky. Venkovní provedení se zpravidla instaluje vedle domu, na zahradu.

Obě provedení mají své výhody: u venkovní instalace se není třeba starat o přívod vzduchu, vnitřní instalace nenarušuje exteriér/okolí domu.

Potichu…a bez závad

Důležitá je otázka životnosti. A i zde jsou dobré zkušenosti: stroje instalované po roce 2000 mají dnes „natočeno” více než 50-tisíc provozních hodin.

A ty od dobrých výrobců, jako je STIEBEL ELTRON, prodělaly minimum oprav.

Důležitým parametrem je též hlučnost tepelného čerpadla, neboť součástí tepelného čerpadla jsou 2 poměrně hlučná zařízení:

  • kompresor a 
  • ventilátor. 

STIEBEL ELTRON se problematice hluku a odhlučnění přístrojů věnuje dlouhodobě a na trh dodává tepelná čerpadla natolik tichá, že nijak neruší majitele ani sousedy – rádi vás přesvědčíme osobně, ať už na referenční návštěvě nebo v našem showroomu v Praze 8, kde máme naše zařízení v provozu.

Ptejte se na servis a zkušebnu

Při výběru je dobré posoudit, má-li výrobce přímé zastoupení v České republice a kolik má servisních středisek – vlastních a smluvních. Zeptejte se také, jestli sklad náhradních dílů je v tuzemsku.

Důležitým kritériem je i technická podpora.

Tepelné čerpadlo, má-li dobře a dlouho sloužit, potřebuje kvalitní projekt a montáž. Dobrý výrobce jako STIEBEL ELTRON to řeší průběžným systémem školení svých odborných partnerů: projektantů a instalatérů.

A udržuje síť servisních partnerů – svých zaměstnanců i externích partnerů.

U samotného přístroje se ptejte, jestli jeho parametry ověřila nezávislá zkušebna. Tepelná čerpadla jsou velmi bezpečná a proto nepodléhají povinnému schvalování ve zkušebnách, jako je tomu u kotlů na plyn nebo pevná paliva.

Dobří výrobci tepelných čerpadel je ale dobrovolně a na vlastní náklady nechávají „přeměřit“. 

Technické údaje, které má výrobce v dokumentaci, jsou pak považovány za důvěryhodné. Složitější je to u mimoevropských výrobců, kteří svá tepelná čerpadla před uvedením na trh do evropských zkušeben nedávají.

Výrobky možná měřili ve vlastní laboratoři (pokud ji vůbec mají) a technické údaje tzv. deklarují. Není to v rozporu se zákonem, jen vám to dává menší jistotu. 

Neřiďte se jenom cenou

Všechny popsané kvality výrobce něco stojí a není to málo. Náklady se promítnou do konečné ceny.

Když tedy koupíte levné tepelné čerpadlo, v nejhorším případě přes internet, možná zjistíte o něco později, že jeho podpora je prakticky nulová. Shánění, a samozřejmě zaplacení, odborníka, který „to dá dohromady“ bude nejspíš dražší než rozdíl ceny s kvalitním tepelným čerpadlem.

Při výběru tepelného čerpadla se proto raději neřiďte cenou, ale rozumem.

Před nákupem tepelného čerpadla je velmi dobré navštívit vzorkovnu výrobce, kde má tepelná čerpadla v provozu. Nechte si je předvést, zejména při maximálním výkonu, při kterém také dělají maximální hluk.

Dobrý výrobce vám také doporučí správné zapojení do otopné soustavy a případná protihluková opatření, pokud by si je konkrétní umístění tepelného čerpadla mohlo vyžádat.

Kontaktujte nás, rádi vám poradíme nebo vám čerpadla STIEBEL ELTRON představíme osobně přímo v provozu v našem showroomu (Praha 8 – Chabry).

Autor článku: Ing. David Šafránek

Vedoucí technického oddělení OZE, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 127