Bude vám v zimě stačit solární energie na ohřev vody?

Doba naštěstí přeje různým ekologickým řešením. Takovým, které jsou šetrné nejen k přírodě, ale také k našim peněženkám. Důvodům, proč zvolit solární ohřívač, jsme se už věnovali minule. Se zimou přibývá množství sychravých dní a my si tak rádi dopřejeme horkou vanu. Zde nastává otázka, zda je i na toto období správným řešením solární ohřev? Dá se s ním zvládnout zima?

Ukažte, kde stojí váš dům

O tom, zda bude solární energie dostačující, rozhoduje i oblast, kde bydlíte. Přestože Česká republika a její rozloha není obrovská, klimatické podmínky máme různé. V naší zemi platí, čím jižněji, tím se solárním systémům více daří. K zahození nejsou ani úpatí Krkonoš. S konkrétním nastavením a požadavky vám rádi pomohou naši odborníci.

Zima přichází

Vždyť to znáte. V zimě jsou dny kratší, sluníčka stále méně. Energii slunce umíme v České republice využívat 7 až 9 měsíců v roce. V zimním období tedy musíte solárnímu ohřívači trošku dopomoci – ať už pomocí elektřiny, plynu, kotle na pevná paliva nebo využitím tepla z krbové vložky.

Sychravé dny. A co solární ohřev?

Kromě přímého slunečního záření známe ještě rozptýlené – difuzní a odražené. Difuzní vzniká rozptylem slunečního světla na oblacích, případně nečistotách v atmosféře (například smog). O odraženém hovoříme tehdy, pokud je světlo odražené od země nebo od jiných předmětů. 

Naštěstí, solární systém pracuje se všemi třemi druhy záření. Díky tomu nemusí být pravda, že v den, kdy je obloha zatažená, zůstanete bez teplé vody.

Když udeří největší mrazy

Teplonosná kapalina, která se nachází v kolektoru má hranici mrznutí 30 °C pod nulou. V našich zeměpisných podmínkách je toto omezení v pořádku. Důležitou roli hraje i fakt, že zařízení je tmavé s absorpční vrstvou. Díky tomu z něj námraza lehce sklouzne. Povrch je hladký, ve sklonu minimálně 30 stupňů, a tak se i sníh na něm těžko udrží. O zařízení se tedy nemusíte bát.

Už víte, že:

  • solární kolektory jsou trvanlivé a zima v Česku jim neuškodí,
  • kolektory jsou mrazuvzdorné a voděodolné,
  • sníh i námraza se na kolektorech dlouho neudrží,
  • během krátkých zimních dnů potřebují dopomoci jiným topným tělesem,
  • i během zamračeného dne můžete mít teplou vodu,
  • důležitá je vždy i poloha domu.