Jak vybrat tepelné čerpadlo pro váš dům?

Při výběru tepelného čerpadla je potřeba zohlednit mnoho faktorů, jako je energetická náročnost objektu, jeho umístění a typ otopné soustavy. Na co všechno si dát pozor radí odborníci ze STIEBEL ELTRON.

Stavíte či rekonstruujete dům a rozhodli jste se pro instalaci tepelného čerpadla? Před výběrem konkrétního modelu tepelného čerpadla si připravte základní údaje o vašem domě. V případě přechodu z jiného zdroje tepla, kdy budova většinou nemá energetický štítek nebo vypočtenou potřebu tepla, stačí vytápěný objem a základní popis kvality zateplení domu popř. množství spotřebovaného topného media v předchozích 2-3 letech. Rozhodující je i provedení topné soustavy. Při použití tepelného čerpadla pro ohřev vody je důležitý počet lidí v domácnosti. Dále je třeba zvážit požadavky na chlazení objektu případně ohřev bazénu.

Jakou účinnost od čerpadla vyžadujete?

Důležitá je i výstupní teplota otopné vody. S požadavky na vyšší výstupní teplotu klesá u tepelných čerpadel účinnost. Z tohoto důvodu se u novostaveb doporučuje použití podlahového vytápění.

Pro představu – všechna tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON mají výstupní teplotu otopné vody podle provedení 60 až 75°C pouze za pomoci kompresoru. Tato teplota stačí pro všechny běžné potřeby u rodinného domu.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda může jak vytápět, tak chladit

Rekonstruujete? Zjistěte si tepelné ztráty objektu

Tepelná čerpadla se dimenzují dle tepelné ztráty objektu. To znamená, že nezateplený objekt se spoustou oken bude pravděpodobně vyžadovat jiné čerpadlo než nově ekologicky a úsporně postavená dřevostavba. Do novostaveb s tepelnou ztrátou do 10 kW se ve většině případů hodí naše tepelná řada Plus. Pro rekonstrukce s tepelnou ztrátou do 20 kW se hodí tepelná čerpadla řady Premium. A pokud máte dům nezateplený či z jiného důvodu velice tepelně ztrátový, je vhodné zvážit použití více čerpadel pro jeden objekt.

Princip tepelného čerpadla vzduch-voda

Podívejme se na příklad

Chcete vědět dopředu, kolik ušetříte? Podívejme se spolu na příklad. Řekněme, že stavíte novostavbu o velikosti 4+1. Tato novostavba bude mít tepelnou ztrátu 8 kW. Pro vytápění tedy zvolíte např. tepelné čerpadlo HPA-O 07.1 CS Premium. Tím ušetříte 2/3 energie. Pak už jen záleží na cenách, při kterých porovnáváme jednotlivé varianty vytápění. Finanční úspora může být oproti plynovému kotli až 50 % nákladů na vytápění a ohřev teplé vody, při porovnání s elektrokotlem vychází úspora až 70 % nákladů.

Pro přesné hodnoty se však musí posuzovat každá realizace individuálně. Vyzkoušejte našeho online Průvodce pro výběr tepelného čerpadla, který jednoduchým způsobem zjišťuje parametry vašeho domu nebo stavebního projektu.