Jak vypustit bojler? Jednoduchý návod

Používáte ohřev vody ve svém rekreačním objektu pouze od jara do podzimu a před zimním obdobím vypouštíte vodu z potrubí a bojleru? Máme pro vás jednoduchý návod, jak z ohřívače vypustit všechnu vodu.

Není bojler jako bojler. Pro každou značku a typ ohřívače platí trochu jiný postup. Pokud je váš spotřebič ještě v záruce, je ideální do něj nezasahovat. V případě potřeby tedy zavolejte autorizovaný servis.

Pokud však potřebujete spotřebič co nejdříve vypustit, přečtěte si pečlivě návod k obsluze vašeho bojleru. Pravděpodobně v něm najdete postup, který přesně odpovídá vašemu typu.

Jak vypustit bojler – krok za krokem:

  1. Vypněte bojler a odpojte jej od elektrické sítě. Vypněte centrální přívod vody. 

  2. Úplně otevřete všechny kohoutky s teplou vodou. Ta musí zcela odtéct z celé armatury.

  3. Pokud je ohřívač přímo vybaven vestavěným nebo předem zapojeným vypouštěcím ventilem, vypusťte vodu pomocí hadice do kanalizace nebo umístěte dostatečně velkou nádobu pod vývod vypouštěcího ventilu ohřívače. Alternativně lze vodu vypustit přes pojistný ventil - toto řešení však není technicky optimální, protože ventil může být zanesen usazeninami ze dna nádrže.

  4. Po úplném vypuštění vody z ohřívače opět uzavřete všechny odběrné baterie.

  5. Potrubí je obvykle v nejnižším bodě vybaveno vypouštěcím ventilem, který rovněž otevřete a vodu z potrubí vypusťte.

  6. Před opětovným uvedením do provozu na jaře se doporučuje bojler vypláchnout (otevřít na několik minut kohoutek s teplou vodou, když není zapnuté topné těleso).

Jaké nářadí budete potřebovat?

Pokud se do vypouštění kotle pustíte sami, budete potřebovat různé typy šroubováků k odstranění krytu a dalších částic. Nezapomeňte ani na výše zmíněnou hadici nebo odtokovou trubku.

Vypouštění bojleru není kutilská hobby zábava. Vyžaduje více dovedností, ať už instalatérských nebo elektrikářských. Určitě neuděláte chybu, pokud si počkáte na kvalitní servis

Doporučujeme také obrátit se na odbornou servisní nebo montážní firmu, která provede opravu kotle nebo preventivní prohlídku (komplexní vizuální a elektrickou kontrolu spotřebiče s testováním všech provozních režimů).