Ohřev teplé vody v rekreačním objektu: Jaký ohřívač zvolit?

Zařizujete si chalupu a přemýšlíte, jaký ohřívač vody zvolit? Nejprve je třeba si ujasnit základní otázky. Jaké médium můžeme použít k ohřevu vody? Kolik osob bude teplou vodu využívat? Bude objekt využíván i v zimě?

Zásadním aspektem při výběru ohřívače teplé vody je zdroj energie pro ohřev vody. Podle tohoto kritéria rozlišujeme 6 základních skupin ohřívačů:

  • Elektrické – nejrozšířenější jsou zásobníkové ohřívače vody (bojlery), které jsme vídali o prázdninách u babičky. Mají jednoduchý princip ohřevu teplé vody. Zařízení stačí připojit ke zdroji elektrického napětí. Pro budovy, které jsou využívány většinou nepravidelně a různým počtem osob, je průtokový ohřívač ideálním zařízením. Je však náročnější na velikost elektrické přípojky.  

  • Kombinované – lidově se jim také přezdívá obojživelníky. Voda v zásobníku je ohřívána buď z ústředního topení, nebo z elektrické sítě. V zimě tedy na chatě ohřejete vodu při vytápění a v létě se automaticky ohřeje elektřinou.

  • Ohřívače s nepřímým ohřevem – zdrojem ohřevu je pouze topný systém nebo jiný tepelný zdroj (kotel, krbová vložka apod.).

  • Solární – teplá voda se získává pomocí slunečního záření. Termické solární panely ohřívají nemrznoucí směs, která pomocí výměníku v nádrži ohřívá vodu. Když slunce nesvítí, pomůže elektrické topné těleso.

  • Plynové průtokové ohřívače (nazývané také karmy) – jsou vhodné všude tam, kde je přípojka zemního plynu. Některé modely lze dokonce přestavět na plynovou láhev. K takovému zásahu je samozřejmě zapotřebí odborný technik.

  • Tepelná čerpadla – fungují opačným způsobem než chladnička. Také vyžadují připojení k elektrické energii, ale využívají ji s větší účinností. Tepelné čerpadlo zajistí vytápění i přípravu teplé vody. Pro ohřev vody je možné použít i samostatné vnitřní tepelné čerpadlo na ohřev vody, které jako zdroj tepla využívá vzduch z místnosti instalace.

Jak velká je vaše chata?

Pokud vlastníte menší nemovitost, kterou nevyužíváte celoročně, není tepelné čerpadlo ideálním řešením. Investice do něj se vám nevyplatí. Vyžaduje kromě kompresoru i další akumulační nádrže, velký zásobník vody, úpravnu vody, expanzní nádoby atd. 

Taky je třeba zvážit, jak velký zásobník teplé vody potřebujete. Velký objem znamená jak více místa, tak větší tepelné ztráty, když ho nepoužíváte. V případě malých odběrů a dostatečné elektrické přípojky (pro sprchu se doporučuje 12 kW / 400 V) zvažte průtokový ohřívač.

Zohledněte také, jaké místnosti jsou na teplou vodu napojeny, tj. počet odběrných míst a jejich umístění. Je v chatě koupelna? V závislosti na tom buď sáhněte po jednom velkém centrálním ohřívači vody s rozvodem, nebo řešte ohřev několika menšími ohřívači.

Jak často na chatu jezdíte?

Frekvence návštěv je při výběru typu ohřívače klíčová. Pokud vlastníte malou chatu, kam si jezdíte nabíjet baterky na zahradu, je ideální volbou již zmíněný průtokový ohřívač. Ten ohřívá menší množství vody okamžitě a voda se zbytečně neusazuje v nádrži.

Pokud máte letní chatu, měli byste si pořídit ohřívač, který umožňuje vypouštění vody.

To u většiny průtokových ohřívačů není možné. U bojlerů doporučujeme instalovat vypouštěcí kohout mezi přípojku studené vody k ohřívači a pojistný ventil. V zimě přicházejí mrazy a nevypuštěný spotřebič je musí přežít bez úhony. 

V tomto případě jsou zajímavou alternativou také solární ohřívače napojené na termické solární panely, které mají nejvyšší výkon v teplých slunečných měsících. Opět je však třeba myslet také na ochranu proti zamrznutí vody v zásobníku a v rozvodech.

Pro chaty v blízkosti lyžařských středisek, které navštívíte zejména v období sněhové sezóny, je typické vytápění tuhými palivy. Proto by se mělo uvažovat o nepřímotopném zásobníkovém ohřívači s napojením na tento zdroj tepla.

Pokud je vaše chata elektrifikovaná, je třeba u starších objektů zkontrolovat kvalitu elektrické sítě. Nebylo by rozumné elektrický okruh v chatě předimenzovat.

Při výběru typu ohřívače teplé vody pro vaši chatu se řiďte selským rozumem. Zvažte všechny možnosti nemovitosti a účel použití. Pokud si nejste jisti, neváhejte se obrátit na naše obchodní partnery, ti vám s výběrem spolehlivě poradí.