Legionella – žije tato nebezpečná bakterie i ve vašem bojleru?

I když o tom nemusíte vědět, nebezpečná bakterie legionella může být i ve vašem zásobníkovém ohřívači vody. Jaké nepříjemnosti může způsobit a jak proti ní efektivně bojovat?

Spoustu domácností využívá právě zásobníkové ohřívače vody. I když se technologie a materiály používané pro jejich výrobu neustále optimalizují, stále je potřeba, abyste se sami starali o nastavení vašeho bojleru. Mnohé ohřívače vody mají v návodu přímo doporučení, že byste neměli snižovat teplotu pod 60 °C.

Legionella jako neobjevený domácí mazlíček

Legionella je vodní bakterie, které se daří a rozmnožuje se v teplé vodě. Byla izolována z mnohých běžně dostupných zařízení kolem nás jako například bojlerů, strojů na výrobu ledu, sprch, fontán, hydroterapeutických bazénů atd.

Tento druh bakterie je velmi citlivý na teplotu. Intenzivně se rozmnožuje v teplé vodě při 25 – 55 °C.

Životnost legionelly v závislosti od teploty

do 15 °C

Přežije, ale jen ve spacím stádiu.

25 – 45 °C

Ideální prostředí pro rozmnožování.

při 55 °C

Umírá za 5 – 6 hodin.

při 60 °C

Umírá přibližně za 30 minut.

při 66 °C

Umírá za 2 minuty.

nad 70 °C

Úplné dezinfekční prostředí

Horečky nemají jen legionáři

Roku 1976 se v hotelu ve Philadelphii střetli američtí veteráni. Ze setkání si tito udatní muži neodnesli jen vzpomínky, ale 220 z nich odešlo s kašlem, dýchacími potížemi a vysokými teplotami. Lékaři nesprávně diagnostikovali infekci jako zápal plic a léčili ji penicilinem.

Problémem však bylo, že léčba nezabrala a až 34 veteránů zemřelo na legionářskou nemoc, co se tehdy, samozřejmě, ještě nevědělo. Protože penicilin při ní není účinný.

Příčina legionářské choroby byla objevena až roku 1977. Jde už o vzpomínané záškodnice legionelly, které útočí na plíce člověka.

Bakterie se z vody do organismu člověka dostane nejčastěji vdechnutím vody rozprášené ve vzduchu. Onemocnění je provázené symptomy podobnými těžkému zápalu plic.

Jako:

  • horečka,
  • kašel,
  • dýchací potíže,
  • celková slabost.

Tak trochu jiný zápal plic

I když název legionářská choroba zní historicky, toto onemocnění zuří i v současnosti. Každý rok je v USA objevených 22 000 případů. To však ani zdaleka není vše, protože legionářská nemoc bývá často nesprávně interpretována jako zápal plic. 

V USA bývá diagnostikovaných přibližně 2, 4 mil zápalů plic za rok, z toho 18 000 se později ukáže jako legionářská nemoc. Odhaduje se však, že reálný počet infekcí legionellou je až 600 000. Tato statistika už stojí za to, abyste se podívali, jestli je váš bojler správně nastavený.

Co je nového v Michiganu?

Mimo legionářskou nemoc může tato dotíravá bakterie způsobit i takzvanou pontickou horečku. Byla pojmenována podle města Pontiac v Michiganu, kde byla poprvé diagnostikována. 

Projevuje se horečkou, zimnicí, bolestí svalů a hlavy. Má velmi krátkou inkubační dobu 1–3 dny. Pro její rychlý průběh nebývá často vůbec identifikována.

Zatočte s legionellou ve vašem bojleru

Jakkoli u nás v STIEBEL ELTRON neustále pracujeme na modernizaci produktů, některá nastavení bojleru jsou stále ve vašich rukách. I když se průměrná domácnost nemusí při ohřívačích vody do 400 litrů při běžném používání obávat, doporučujeme pravidelně bojler prohřát nad 60 °C. Předejdete tak rozmnožení škodlivé legionelly. 

Toto samozřejmě platí zejména při delší absenci ohřevu (např.dovolená). Ale pozor, nenastavujte teplotu bojleru nad 65 °C, protože tehdy vznikají minerální usazeniny, z vody se vysrážejí soli a zanáší ohřívací plochy – tvoří se vodní kámen.