Porovnáváme 4 druhy vytápění

Uvažujete nad stavbou domu, ale nemáte jasno, jaký způsob vytápění zvolit? V našem článku porovnáváme čtyři nejčastější druhy vytápění.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Tepelné čerpadlo je nejekologičtější a nejúspornější způsob vytápění. V uzavřeném okruhu protéká chladivo, které přijímá teplo z venkovního vzduchu nebo země, stlačuje se a tím se ohřívá na vysoké teploty, které pak ohřívají vodu pro topení. Tepelná čerpadla bez problému fungují až do venkovní teploty -20° Celsia.

Jeho pořizovací náklady jsou vyšší, ale můžete na ně využít dotaci z programu Nová zelená úsporám. Co se týče provozních nákladů, ty jsou zanedbatelné v porovnání s ostatními druhy vytápění. Tepelné čerpadlo může snadno spolupracovat s fotovoltaickým systémem, čímž dále klesá výše provozních nákladů.

Výhodou tepelného čerpadla je i jeho prostorová úspornost. Tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON jsou nabízena v monoblokovém vnitřním nebo venkovním provedení. Jejich hlučnost je velice nízká, ale k jejich umístění je třeba přistupovat, zejména u venkovních variant, citlivě.

Elektrické vytápění

Na trhu existuje mnoho druhů elektrického vytápění. V nabídce STIEBEL ELTRON se potkáte s elektrickými přímotopy a akumulačními kamny. Tato zařízení jsou na pořízení levnější. Jejich výhodou je, že nepotřebují otopnou soustavu, a jejich instalace je ze všech systémů nejrychlejší.

Co se týče provozních nákladů, tak záleží na cenách elektrické energie. Z porovnaných variant jsou však nejvyšší. Výhodou je, že například přímotopy můžete zapnout pouze v případě, kdy je potřeba zvýšit teplotu v místnosti, nejedná se tak o trvalý odběr energií.

U elektrického topení se nemusíte obávat ani hluku, vzhledem k tomu, že se jedná o nehlučná zařízení. Počítat však musíte s tím, že pro přímotop či kamna musíte mít místo v každém pokoji.

Kotel na pevná paliva

Kotle na pevná paliva jsou vinou své ekologické náročnosti méně populárním způsobem vytápění. V nabídce již dnes sice najdete kotel takový, který splňuje všechny emisní normy, ovšem těžba a produkce paliv stále velmi výrazně zatěžuje přírodu.

Cena pevných paliv také patří spíše k nevýhodám takového topení. U moderních automatizovaných kotlů už sice nemusíte neustále kontrolovat, jestli je v kotli dostatek paliva a jestli hoří, to je však vykoupeno relativné prostorově náročným skladem na palivo.

V kotlích je možné topit dřevem, peletami nebo uhlím, anebo kombinací paliv, počítat ovšem musíte s vysokou prašností a relativně náročnou obsluhou.

Plynový kotel

Pokud žijete v plynofikované oblasti, pak jste se již určitě setkali s plynovým kotlem. Ty mohou být stacionární či nástěnné a dá se jimi vytápět celý dům. Jedná se ovšem o méně ekologickou a relativně drahou verzi vytápění.

V plynovém kotli vzniká teplo spalováním plynu, které dále ohřívá kapalinu rozvádějící teplo po domě. Při tomto procesu vzniká také vodní pára, která u běžných plynových kotlů odchází komínem pryč. Pokud tedy chcete zvýšit efektivitu plynového vytápění, vhodnější variantou je kondenzační kotel, který dále využívá i vodní páru k ohřevu a je proto účinnější.

Pořiďte si ekologické vytápění STIEBEL ELTRON

Chcete šetřit přírodu i svou peněženku? Kontaktujte naše odborníky, kteří vám pomohou vybrat to nejlepší a nejúspornější řešení právě pro váš dům.