Jaké zvolit vytápění pro svůj domov?
Stavíte novostavbu nebo rekonstruujete byt a zvažujete, jaké vytápění by pro vás bylo to nejvýhodnější a nejšetrnější k vaší peněžence i přírodě? Odborníci na ekodesign ze STIEBEL ELTRON jsou tu pro vás.
Ze všeho nejdříve je třeba zvážit, pro jaký objekt vytápění řešíte. Je to energeticky úsporná novostavba, ve které budete po celý rok bydlet? Jedná se o chatu, kterou potřebujete jen krátkodobě a rychle vyhřát? Budete vytápět všechny místnosti, nebo například sklep či druhou koupelnu budete využívat pouze příležitostně? Jaký máte rozpočet na pořízení a na provoz vytápění? Sedněte si, vše si řádně sepište a teprve potom začněte hledat konkrétní řešení.
Pokud chcete tiché, téměř bezúdržbové a ekologické vytápění, pak máte tři možnosti. Jsou to akumulační kamna, elektrické přímotopy a ohřívače a konečně topné rohože neboli podlahové vytápění. Všechny tyto způsoby se samozřejmě dají kombinovat dle vašich potřeb. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé možnosti.
Akumulační kamna
Dnešní akumulační kamna již nejsou tak nevýhodná a neekologická, jako si je pamatujete z druhé poloviny minulého století. Díky regulaci nabíjení jsou dnešní akumulační kamna v porovnání se staršími typy o 20 % účinnější, navíc jsou tichá a nepotřebují žádnou kotelnu, komín ani sklad na paliva.
Jejich pořízení a instalace vás sice vyjde o něco dráž, ale díky inteligentní regulační technice a možnosti integrace moderních ventilačních systémů jsou na provoz velmi levná.
Elektrické přímotopy a rychloohřívače
Pokud potřebujete vytápění jen někdy, pak jsou pro vás mnohem výhodnější přímotopná zařízení a rychloohřívače. Jsou sice nákladnější na provoz, ale spočítáte-li si nízké pořizovací náklady s uspořenou energií za nepřetržité vytápění, pak je tato možnost celkově výhodnější. Využít můžete také výhodnějších tarifů na elektřinu a vytápět pouze ve chvíli, kdy je cena energie nižší.
Co se týče instalace, není potřeba řešit ani trubky ani komín, pouze umístění, které bude v blízkosti elektrické přípojky. Hodí se tak na chatu, do sklepa a dalších místností, ve kterých nepotřebujete neustálé teplo.
Topné rohože
U menších, energeticky nenáročných novostaveb je lákavou možností vytápění pomocí topných rohoží neboli podlahové vytápění. Je relativně nenákladné na pořízení a provoz.
U podlahového vytápění je však potřeba myslet dopředu na to, z jakého materiálu budete mít podlahovou krytinu. Jinak se bude vytápět laminát a jinak například dlažba. Vytápěcí kabely a rohože musí být uloženy v betonové nebo anhydritové desce s tloušťkou 4 až 15 cm, která se nahřívá, a tím akumuluje teplo, které předává vzduchu v místnosti.
Bez dotací
Na pořízení vytápění bohužel v současnosti neexistuje žádná dotace, chcete-li ale ušetřit, můžete vytápění napojit na fotovoltaiku. Na její pořízení už pak dotace najdete.
Potřebujete-li poradit, která možnost bude právě pro vaše obydlí tou nejvýhodnější, obraťte se na náš tým, který vám rád poradí.