Kam umístit tepelné čerpadlo?

Stavíte novostavbu a nejste si jisti, zda-li máte správně vyhrazený prostor pro umístění tepelného čerpadla? Nebo rekonstruujete a chcete si tepelné čerpadlo pořídit? Odborníci ze STIEBEL ELTRON radí, na co si dát pozor.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že čerpadla si nejsou rovna. Každé čerpadlo bude mít specifické požadavky na umístění, a to nehledě na to, jestli se jedná o venkovní či vnitřní čerpadlo. STIEBEL ELTRON má v nabídce čerpadla pro vnitřní i venkovní instalaci.

Venkovní tepelná čerpadla

Pro umístění venkovního tepelného čerpadla budete potřebovat buď betonový základ, nebo kovové konzoly, v závislosti na modelu. Tepelné čerpadlo by mělo stát nejlépe v otevřeném prostoru bez listnatých keřů a stromů, jejichž padající listí by omezovalo v podzimních měsících proudění vzduchu do čerpadla. U těchto typů čerpadel je dále potřeba myslet na hlukovou normu, na kterou se podíváme níže. Jinak je instalace těchto čerpadel velmi snadná a bezproblémová.

Vnitřní tepelná čerpadla

Nemáte-li zahradu nebo chcete-li mít snadnější přístup k čerpadlu, pak doporučujeme přístroj do vnitřních prostor. Podmínkou pro vnitřní instalaci je místnost s dostatečným prostorem, ve které lze realizovat stěnové průchodky pro napojení vzduchových hadic pro přívod a odvod vzduchu k tepelnému čerpadlu. Dále budete potřebovat jen dva výduchy, které vzduch vyvedou ven z objektu.

U STIEBEL ELTRON najdete tepelná čerpadla typu monoblok, u kterých nejsou omezení pro výškové rozdíly a vzdálenost kotelny od tepelného čerpadla, což je výhodné, pokud například chcete umístit tepelné čerpadlo do technické místnosti ve sklepních prostorách domu.

Monoblokové tepelné čerpadlo můžete umístit do technické místnosti, kde nebude nikoho rušit.

Hlučnost

Posledním faktorem, na který je potřeba myslet, je také hlučnost čerpadla. Přístroje značky STIEBEL ELTRON jsou velmi tiché, i tak se ale akustické výkony liší podle jednotlivých tepelných čerpadel a výkonnostních řad. Například tepelné čerpadlo HPA-O 07.1 CS Premium má hladinu akustického výkonu (dle EN 12102) 48 dB. 

Pokud si však výběrem nejste jisti, řiďte se hygienickými normami pro hlučnost. Všechny naše vnitřní monoblokové stroje jsou tiché a bez problémů splňují hygienickou normu, která ukládá maximální limit ekvivalentní hladiny akustického tlaku A pro stacionární zdroje 40 dB(A) ve dne a 30 dB(A) v noci. Pro venkovní čerpadla je dle zákona pro chráněný prostor stavby 2 m od fasády denní limit hlučnosti 50 dB (A) a noční limit 40 dB (A).


Stále si nejste jisti nebo máte další dotazy? Kontaktujte naše odborníky, kteří vám rádi poradí.