Tipy na správné nastavení bojleru podle počtu osob v domácnosti

Jak nastavit správně bojler podle počtu osob v domácnosti? Tento problém trápí každého, kdo nežije sám. Jak ho nastavit tak, aby ohříval dostatečné množství vody ve správném čase, ale zároveň neplýtval energií, která je stále dražší? Máme pro vás stručný přehled toho na co se zaměřit.

Ohřátí potřebného množství vody v bojleru tak, aby byl dostatek vody pro každého člena domácnosti, není jednoduché. Začněte tím, že v bojleru budete mít správnou teplotu vody. Jaké je optimum? To záleží na ročním období.

Jakou teplotu vody třeba nastavit?

Optimální teplota vody v bojleru by se měla pohybovat okolo 60 stupňů. Zaleží ale na zmiňovaném ročním období. V letních měsících vám bude určitě stačit teplota od 50 do 55 stupňů Celsia.

Nedoporučujeme vám nastavovat teplotu v bojleru vyšší než 65 stupňů, jelikož se při této teplotě začínají z vody uvolňovat minerální látky a zanáší se ohřívací plochyVzniká vodní kámen a může též dojít k opaření horkou vodou. 

Abyste zefektivnili využití teplé vody v bojleru, umístěte ho co nejblíže k odběrnému místu. Tedy k vaně, sprše, či umývadlu. Tím minimalizujete výrazné teplotní ztráty. 

Jak si vybrat bojler podle členů domácnosti?

Na to abyste zjistili, jaký ohřívač vody do domácnosti si opatřit, potřebujete kalkulačku. Objem bojleru vypočítáte na základě několika faktorů, které rozhodují o jeho velikosti.

Na začátek musíte zjistit, jaká je vaše průměrná denní spotřeba vody v litrech. Obvykle se pohybuje v množství 100 litrů vody na osobu a den. V tomto čísle je započítáno:

  • osobní hygiena, jako je sprcha či koupání – 45 l/den na osobu,
  • splachování toalety – 25 l/den na osobu,
  •  praní, umývání, vytírání podlah – 15 l/den na osobu,
  • vaření, voda na čaj – 9l/den na osobu,
  • mytí rukou, čištění zubů – 4 l/den na osobu,
  • pití vody z vodovodu – 2 l/den na osobu.

 
Jestliže v domácnosti žijí tři osoby, vaše konečná průměrná denní spotřeba vody je 300 litrů. Toto číslo je orientační, jelikož malé děti mají menší spotřebu vody než dospělý člověk.

Průměrná denní spotřeba celé domácnosti je tedy přibližně 300 litrů vody. Toto číslo vydělte dvěma a dostanete ideální objem bojleru, který vám bude stačit. V tomto případě je to 150 litrů, což je minimální objem, který budete potřebovat pro pohodlné fungování.

Jak nastavit bojler na efektivní ohřev vody?

Třebaže je velikost bojleru důležitá, ještě podstatnější je jeho efektivní nastavení, abyste měli teplou vodu k dispozici tehdy, když ji právě potřebujete. Správný ohřívač vody udržuje vodu přiměřeně teplou v průběhu celého dne, ale vaše spotřeba se může lišit na základě různých faktorů.

Podle statistik mají domácnosti největší spotřebu vodu během týdne právě ve večerních hodinách, nejmenší během oběda.

TIP: Pamatujte na to, že čím větší je objem ohřívače, tím delší bude i doba ohřevu. Inteligentní ohřívače vody disponují možností nastavení časových úseků jednak pro přizpůsobení se sazbám levnější energie, a také pro přizpůsobení se času, ve kterém je spotřeba vody největší.

Šetřete s ECO Dynamic

Výhodné je například použití bojlerů z komfortních řad EO a EL, které díky Smart elektronice umožní nastavení úsporného režimu ECO Dynamic. Ta během jednoho týdne vyhodnocuje množství a čas odběru teplé vody. V následujícím týdnu vám dá v čase odběru k dispozici potřebné množství smíchané vody.

Přístroj sleduje váš odběr a tomu automaticky přizpůsobí i čas ohřevu. Tento šetřící režim je optimálním řešením v případě, kdy během týdne potřebujete teplou vodu ve stejné době. V případě, že se vaše doba odběru změní, v dalším týdnu vám bude voda k dispozici ve změněném čase. Práci s vodou a jejím ohřevem takto výrazně zefektivníte, což se odrazí i na vašem účtu za energie.

Správně nastavený ohřívač vody a ve správné velikosti, vám ulehčí večerní koupání a na staré známé: „Počkej, až se ti ohřeje voda v bojleru“, můžete rychle zapomenout. Vypočítejte si, jak velký ohřívač vody potřebujete a nastavte ho tak, aby pracoval optimálně, budete mít v domácnosti o starost méně.