Výpočet ohřevu vody: Vypočítejte si, kdy a kolik ušetříte

Pro šetření s teplou vodou je potřeba si uvědomit, že čím nižší je teplota v zásobníku nebo v průtokovém ohřívači, tím nižší jsou ztráty.

Datum publikace - 23.09. 2020

Důležitá je pochopitelně hlavně spotřeba: například sprchování spotřebuje polovinu energie nebo ještě méně než koupání ve vaně.

A také je důležitá údržba: kapající nebo protékající kohoutek vás může připravit o desítky litrů vody denně a u teplé vody navíc za její ohřev o desítky kilowatthodin a tím desítky korun denně.

Do úvahy berte zvyklosti a velikost domácnosti

Elektrické přístroje na vytápění a přípravu teplé vody jsou relativně jednoduché, a díky tomu též i spolehlivé a levné.

STIEBEL ELTRON má ve své nabídce různé řady elektrických zásobníkových ohřívačů vody a průtokových elektrických ohřívačů vody, lze vybírat podle účelu: například jedno odběrné místo (umyvadlo, dřez) nebo centrální příprava teplé vody. 

Zásobníkové ohřívače vody rozlišujeme buď beztlakové, (nádrž je trvale spojena s venkovním prostředím – atmosférou) nebo tlakové, (nádrž je trvale spojená s vodovodem).

Pro centrální ohřev vody v zásobníkovém ohřívači – bojleru – vždy volíme tlakový zásobník, který umožňuje zásobovat více odběrných míst (mísících baterií) najednou.

Naopak vzdálené malé odběry (například umyvadlo v dílně nebo garáži nebo na vzdáleném WC) bývá výhodné zásobovat lokálně malým zásobníkovým nebo průtokovým ohřívačem.

S vědomím těchto možností si vybíráme optimální způsob přípravy vody podle zvyklostí a velikosti domácnosti. Vycházíme z hodnoty stanovené normou, ze které vyplývá průměrná spotřeba 40 litrů na osobu a den.

Konkrétní spotřeba se samozřejmě liší v závislosti na vybavení koupelny a kuchyně a je třeba ji propočítat, aby pak za běžného provozu nedošlo k nedostatku teplé vody. Velkými spotřebiči vody jsou vířivky, velké sprchy (tzv. hlavové), provoz sauny nebo třeba návštěvy o víkendu a podobně.

Chceme-li na přípravě teplé vody ušetřit, je vhodné zvážit kombinovaný zásobník teplé vody a případně změnit i zdroj tepla.

Provozně nejlevnější jsou obnovitelné zdroje energie: termické a fotovoltaické solární panely a tepelná čerpadla. Jejich pořízení lze v ČR částečně financovat z dotačních programů Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace.

Pro každý konkrétní případ je nutné všechny možnosti kvalifikovaně posoudit a porovnat. Kontaktujte nás, rádi vám poradíme.

Autor článku: Ing. Petr Novotný

Produktový manažer, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 120