Beztlakový ohřívač vody: Jak funguje?

Základním principem beztlakových zásobníků je nádrž trvale spojená s atmosférou. Od vodovodní sítě je oddělená speciální směšovací baterií. Ta při otevření ventilu teplé vody vpustí do nádrže tlak vodovodní sítě a tím vytlačuje teplou vodu z výtokové trubice. Ventilem studené vody na směšovací baterii lze přimíchávat vodu studenou.

Datum publikace - 22.07.2020

STIEBEL ELTRON je na špičce ve vývoji elektrických ohřívačů. Výsledkem dlouholetých zkušeností jsou i dvě funkce beztlakových zásobníkových ohřívačů: thermostop a antitropf.

Brání úniku tepla i ztrátám při ohřevu vody

Funkce thermostop brání úniku tepla výtokovou trubicí. Základem je malý sifon (3) na výtokové trubici, kde se shromažďují bublinky vzduchu, které se z vody uvolňují při ohřevu vody topným tělesem (2) a brání cirkulaci a úniku tepla přes výtokovou trubici (1) v klidovém stavu beztlakého ohřívače.

Funkce antitropf zabraňuje ztrátám způsobeným zvětšováním objemu vody při jejím ohřívání. U běžných beztlakových zásobníků tato voda odkapává ze směšovací baterie. Ztrácí se tak jak voda, tak teplo do ní vložené. Beztlakové zásobníky STIEBEL ELTRON jsou vybaveny malou expanzní nádobou (1), do které se zvětšený objem vody uloží.

Při následujícím otevření ventilu na směšovací baterii je voda tryskou na principu Venturiho trubice odsátá do proudící studené vody. Expanzní nádobka se tak vyprázdní a je připravená na další ohřev.

U průtokových beztlakových ohřívačů tyto funkce nejsou potřeba. Jejich vnitřní objem je malý, jen několik mililitrů, takže k tepelným ztrátám tohoto druhu u nich nedochází.

Řešení pro jedno odběrové místo za dobrou cenu

Beztlakové přístroje jsou vždy určeny pro jedno odběrové místo. Mají nádrž ze speciálního plastu a jsou proto výrazně levnější. Podmínkou pro jejich provoz je použití speciální směšovací baterie pro beztlakové přístroje.

Z nabídky STIEBEL ELTRON můžete pro jedno odběrné místo použít beztlakové zásobníky ESH U-N Trend a ESH O-N Trend, ke kterým je nutné použít speciální beztlakovou směšovací baterii (WST, WUT, MEW, MEWC, MES, WKM, WDM, MEK a MED). Tyto beztlakové baterie jsou pro dřezy, umyvadla i pro sprchy. V beztlakovém provedení jsou i některé průtokové ohřívače: EIL Premium 3/4, EIL Trend 3/ 4/6.

Autor článku: Ing. Petr Novotný

Produktový manažer, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 120