Elektrický kotel nebo tepelné čerpadlo? Porovnali jsme plusy a mínusy

Takovou otázku si nepochybně položíte, až budete přemýšlet o vytápění v připravované novostavbě. Protože se říká, že elektrické vytápění vyjde levně a tepelné čerpadlo je drahé. Je to tak ale doopravdy? Mějte na mysli, že náklady jsou dvoje: vstupní investice během stavby a pak provozní náklady na teplo a teplou vodu v dalších mnoha letech.

Při výběru buďte opatrní

Elektrické vytápění můžete pojmout dvěma základními způsoby: čistě elektrické, opírající se o topné rohože nebo topné kabely, zalité přímo do složení podlahy a doplněné elektrickými přímotopnými konvektory – nebo teplovodní, kdy zdrojem topné vody je elektrokotel.

Čistě elektrické vytápění je jako investice skutečně nejlevnější, ale do budoucna jste „odsouzení“ za všech okolností topit elektřinou. Přestavba na teplovodní vytápění znamená dům vystěhovat a několik týdnů nebo spíš měsíců bydlet jinde. K volbě tohoto „levného“ způsobu vytápění je třeba proto přistupovat velmi opatrně.

Navíc nejspíš narazíte už na stavebním úřadě při žádosti o stavební povolení, protože součástí dokumentace je Protokol a Průkaz o energetické náročnosti budovy. Čistě elektrické vytápění nejčastěji z hlediska dovolené energetické náročnosti nevyhoví vyhlášce 78/2013 O energetické náročnosti budov a je nutné ho doplnit nějakým obnovitelným zdrojem (termické soláry, fotovoltaika, krb na dřevo, tj. spalování biomasy) a tím se „levné“ elektrické vytápění podstatně prodraží.

Větší investice přinese nemalé úspory

Elektrokotel s teplovodním vytápěním je na tom stejně legislativně, z hlediska stavebního povolení, také provozními náklady, ale do budoucna dává široké možnosti pro rekonstrukci. V domě se nic nemění, změní se jen zdroj tepla v technické místnosti. Ale je dražší o teplovodní soustavu, respektive o rozdíl mezi ní a elektrickými rohožemi, kabely a přímotopy.

Tepelné čerpadlo je z hlediska vstupní investice dražší, nevyžaduje ale při získávání stavebního povolení žádné doplňující obnovitelné zdroje tepla – samo je obnovitelný zdroj, a provozně je až třikrát levnější, než vytápění elektřinou.

Příklad porovnává tepelné čerpadlo STIEBEL ELTRON vzduch-voda, HPA-O 8 Plus:

Vidíme, že doba návratnosti je krátká a tepelné čerpadlo brzy začne přinášet značné roční úspory.

Příklad výpočtu je informativní. Pro každý dům je ho třeba provést individuálně a zhodnotit celou řadu vlivů: požadovanou vnitřní teplotu, venkovní oblastní výpočtovou teplotu, typ otopné soustavy (podlahové topení – radiátory), skutečnou potřebu teplé vody, případný vyhřívaný bazén, bude-li v domě požadováno letní chlazení, jestli tepelné čerpadlo země-voda nebo vzduch-voda (do variant s elektrickým vytápěním by bylo nutno připočíst cenu klimatizací; moderní tepelná čerpadla mají ale funkci chlazení, tzv. reverzní provoz, v základní výbavě), konkrétní nabídku ceny elektřiny atd.

Při dobrém projednání a optimalizaci požadavků investora je výsledek obvykle ještě lepší.

Autor článku: Ing. David Šafránek

Vedoucí technického oddělení OZE, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 127