Instalujete si bojler svépomocí? Máme pro vás pár tipů

V našich podmínkách se voda velmi často ohřívá v elektrickém zásobníkovém ohřívači. Ten je také známý jako bojler. Elektřina je jako zdroj tepla je ve srovnání se zemním plynem cenově dostupnější alternativou. Elektrický bojler navíc nevyžaduje přívod vzduchu ani komín, zatímco plynový ano. Jeho instalace je také jednodušší. Je také možné využít nejvýhodnější ceny elektřiny pro akumulační ohřev vody. Nezáleží na tom, zda rekonstruujete nemovitost nebo stavíte novou, zapojení elektrického ohřívače vody byste měli vždy svěřit odborníkům. Abyste však byli v obraze, nabízíme jednoduchý návod, jak na to.

Nářadí a materiál

Co je potřeba k instalaci kromě samotného ohřívače vody? Nejprve je vhodné připravit si všechno potřebné nářadí, tedy:

  • odlamovací nůž,

  • klíč pro montáž nátrubků,

  • instalatérské kleště,

  • vrtací kladivo,

  • svinovací metr,

  • pilku na železo,

  • vodováhu a 

  • kladivo.

K instalaci kotle jsou však zapotřebí také opletené hadice, spojovací a těsnicí materiál, šrouby, matice, teflonové závity a distanční podložky.

Instalace na stěnu

Nejprve je třeba vyjmout samotné topné těleso z obalu. V našem případě jsme zvolili chytrý vertikální ohřívač vody PSH 100 Universal EL. Otevřete jej opatrně, abyste nepoškodili obsah balení.

Zkontrolujte, zda je bojler v uspokojivém stavu, zda není poškozen a zda má kompletní příslušenství. Pokud je vše v pořádku, můžete se soustředit na umístění.

Ideální tloušťka stěny pro zavěšení je alespoň 15 cm.

Předpokládáme, že jste umístění kotle zohlednili již při projektování domu nebo při přípravě rekonstrukce. Nejprve si pomocí metru a vodováhy vyznačte na stěně vzdálenosti pro zavěšení.

S instalací by vám měl pomoci odborník.

Vyvrtejte otvory v předem vyznačených místech, nejlépe pomocí 14milimetrového vrtáku. Upevňovací materiál zvolte podle tloušťky a materiálu stěny.

Před montáží na stěnu je důležité nainstalovat pojistný ventil. Namontujte spojky na výstupní potrubí. Pojistný ventil musí být instalován na přívodu studené vody, který je označen modře. Účelem ventilu je vypouštět nadměrně vysoký tlak, který vzniká při ohřevu vody. Umožňuje také vypouštění vody z kotle.

Takto je ohřívač vody připraven k zavěšení na zeď na předem připravené šrouby, kolíky nebo kotvy.

Připojení ohřívače na vodu a elektřinu

Po instalaci bojleru na stěnu je třeba jej připojit k přívodu vody. Je důležité dbát na používání vhodných nástrojů a materiálů. Nezapomeňte, že teplota vody může dosahovat až 85 stupňů Celsia.

Připojení elektrického zásobníkového ohřívače vody je možné buď pomocí elektrické zásuvky, nebo pomocí trvale zapojené přípojky. Pokud nejste oprávněnou osobou, která může provádět instalační práce na elektrickém zařízení, musíte se obrátit na kvalifikovaného řemeslníka s příslušným oprávněním.

Naplnění bojleru a první zapnutí

Nikdy nezapínejte prázdný bojler!

Před zapnutím nového ohřívače je velmi důležité se ujistit, že je naplněný vodou. Otevřete uzavírací ventil na přívodním potrubí a ventil horké vody na armatuře (např. vanové baterii) a nechte je otevřené, dokud se jednotka nenaplní a neodvzdušní.

Při prvním zapnutí nastavte maximální teplotu ohřevu vody. Zapněte síťové napájení. Počkejte, až se spotřebič zahřeje, a vypněte regulátor teploty. Ohřívač je nyní připraven dodávat teplou vodu, kdykoli ji budete potřebovat.

 

Hotovo!