Princip tepelného čerpadla: Víte, jak funguje?

Tepelná čerpadla jsou unikátní zařízení, která umí teplo ze studenějšího místa přesunout do prostředí teplejšího, v našem případě do domu, který tak vytápíme a ohříváme pro obyvatele teplou vodu. Slunce ozařuje Zemi energií mnohonásobně větší, než jakou lidstvo potřebuje. Přitom nejen svítí, ale také ohřívá vzduch i zemi.

Datum publikace - 23.12. 2020

Tepelná čerpadla využívají obnovitelnou energii (OZE), která je zdarma. Z hlediska prostředí, ze kterého OZE odebíráme, máme na výběr z následujících provedení tepelných čerpadel:

  • vzduch-voda,
  • země-voda,
  • vzduch-voda s přídavnou funkcí řízené ventilace domu a rekuperace tepla.

Jádrem tepelných čerpadel je kompresor s motorem o výkonu několik kilowattů a u systému vzduch-voda i ventilátor, který dopravuje na výparník poměrně velké množství vzduchu – řádově tisíce krychlových metrů za hodinu.

Tepelné čerpadlo je vlastně chladící okruh s dalším příslušenstvím, ve kterém obíhá chladivo.

To ve výparníku s velmi nízkou teplotou, např. -30°C, může přebírat teplo ze vzduchu i v zimě při teplotách pod -20 °C. Nebo výhodněji ze země prostřednictvím nemrznoucí směsi z vrtů nebo plošného kolektoru, zde obvykle o teplotě 2 – 12°C. 

Chladivo s energií odebranou venkovnímu prostředí je pak prudce stlačeno kompresorem.

Tím jeho teplota prudce vzroste na hodnoty potřebné pro vytápění. Podobně je tomu například u nafukování pneumatiky: dolní konec pumpičky se zahřeje. Chladivo pak celkovou energii ze vzduchu i elektrickou z kompresoru předá v kondenzátoru topné vodě.

Síla čáry v prvním obrázku znázorňuje množství energie v chladivu v různých místech chladícího okruhu. Na teplotách v druhém obrázku je pak vidět, proč je přenos tepla ze studeného venkovního prostředí do otopné soustavy možný.

Za pomocí tepelného čerpadla lze nejen vytápět a připravovat teplou vodu, ale též chladit a (řízeně) větrat. 

Kontaktujte nás, rádi vám poradíme nebo vám čerpadla STIEBEL ELTRON představíme osobně přímo v provozu v našem showroomu (Praha 8 – Chabry).

Autor článku: Ing. David Šafránek

Vedoucí technického oddělení OZE, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 127