Rekuperace: Větrání nikdy nebylo úspornější

Minimalizací tepelných ztrát při větrání můžete ušetřit tisíce. Běžné rodinné domy totiž tímto způsobem přijdou až o 40 % tepla. Zabránit ztrátám můžete pomocí systému řízeného větrání s rekuperací. Víte, co to vlastně je?

Centrální větrací jednotku snadno schováte například do výklenku na chodbě

Představte si, že otevřete troubu a zapomenete se odklonit. Vlna teplého a vlhkého vzduchu, který z trouby vyjde, by vám spolehlivě zamlžila brýle, kdybyste je měli. Něco podobného se děje pokaždé, když otevřete okno. Čerstvý vzduch nahradí ten těžký, ale zároveň se místnost výrazně ochladí.

Rekuperace teplo ven nepustí

Moderní domy už jsou proto stavěny s rekuperačními systémy. Ty zajišťují regulaci vzduchu v objektu, ale zároveň minimalizují tepelné ztráty díky zpětnému získávání tepla. A nemusí to být jen ze vzduchu, ale také například z odpadní vody.

Řízené větrání může být buď centrální, kdy je v domě jen jedna jednotka a rozvody vzduchu, nebo decentrální (lokální), kdy se větrání s rekuperací řeší v každé místnosti zvlášť. 

Centrální rekuperační jednotka, jako je například VRC-W 400 E, se hodí zejména do rodinného domu či bytu. Tedy tam, kde je potřeba větrat všechny místnosti na denní bázi. Některé jednotky mohou mít hlučnost srovnatelnou až s myčkou na nádobí, ideální je proto umístit rekuperační jednotku do technické místnosti, šatníku nebo prádelny. Díky tomu vás hluk nebude obtěžovat. Pokud takovou místností nedisponujete, model VRC-W 400 E můžete umístit i do využívanější místnosti, a to díky velmi dobré protihlukové izolaci.

Tento model má dále výhodu v tom, že zajišťuje automatické větrání bez časově náročného ručního otevírání oken, můžete si tedy být jisti, že v domě bude vždy čerstvý vzduch.

Rekuperace pozitivně ovlivní i zdraví

Větrání s rekuperací má ještě jednu výhodu. Díky zajištěné pravidelné cirkulaci budete vždy dýchat čistý vzduch bez nežádoucí vlhkosti, alergenů, pylů, prachu a zápachu.

Tento benefit využijí nejen běžné domácnosti, ale také například místnosti jako jsou učebny, zasedačky a prodejny, dětské jesle, restaurace a jiné konferenční místnosti, kde je důraz na zdraví kladen opravdu velký. Ideální jednotkou do takové místnosti je naše decentrální VRL-C 300 D Premium, která se díky svému odklápěcímu krytu také velmi dobře čistí.

U VRL-C 300 G Premium můžete nastavit mřížky přiváděného a odsávaného vzduchu

VRL-C 300 G Premium je vhodná nejen pro novostavby, ale také pro rekonstruované budovy. Díky snadné instalaci na strop nebude zabírat místo v menších místnostech, které jsou u starších budov běžné.

Díky dotacím na rekuperaci výrazně ušetříte

Uvažujete o koupi rekuperační jednotky? Pak také uvítáte možnost získat dotaci v rámci programu Zelená úsporám. Na centrální systém řízeného větrání se ZZT můžete získat až 100 000 Kč a na decentrální systém stát poskytuje až 75 000 Kč.