Jak využít kombinovaný bojler, abyste více ušetřili?

K ohřevu vody je možné využívat i kombinované bojlery. Jedním z jejich zdrojů tepla je elektrické topné těleso, druhým je vnitřní trubkový výměník vytápěný vodou například z tepelného čerpadla nebo solárního systému.

Datum publikace - 19.08. 2020

Výhodou nepřímého ohřevu je cena tepla. Teplo z tepelného čerpadla nebo solárního systému je vždy levnější než elektřina, i ta z nízkého tarifu. Když využijeme fotovoltaiku, je teplá voda z kombinovaného bojleru nejlevnější v létě, kdy ji ohříváme elektřinou vyrobenou fotovoltaickými panely.

Efektivní řešení do domácnosti i pro firmy

STIEBEL ELTRON nabízí kombinované závěsné ohřívače vody PSH 80-200 WE a neelektrické nepřímo vyhřívané zásobníky PSH 80-120 W, SB-VTH 100/120/150 a SB-VTI 100-500, vhodné ke kotli na tuhá paliva nebo k plynovému kotli nebo stacionární zásobníky SBB 301-501 WP SOL vhodné k tepelnému čerpadlu i v kombinaci se solárními systémy. 

Pro velké instalace v penzionech, hotelích, školách, výrobních firmách apod. nabízí zásobníky velkých výkonů SBB 751/1001, SBB 751/1001 SOL a SBB 600/800/1000 WP SOL, které jsou vhodné i pro kombinaci základního zdroje tepla se solárem. K těmto velkým zásobníkům je pak k dispozici řada elektrických topných přírub BGC a FCR o výkonech 6-36 kW.

Kombinace s plynovým kotlem nebo tepelným čerpadlem funguje automaticky

Když je v topné sezóně v provozu základní zdroj tepla pro dům, tedy kotel, má smysl ohřívat jím i zásobník teplé vody. Plynový kotel nebo tepelné čerpadlo jsou automatický zdroj tepla.

Zde se nemusíme o nic starat, vše vyřeší regulace zdroje.

Poněkud méně komfortní situace je u kotlů na tuhá paliva (dřevo, uhlí), do kterých musíme přikládat. V době vysokého tarifu elektřiny (HDO) zásobník nahříváme kotlem. V době nízkého tarifu teplo elektřinou pouze doplňujeme.

Autor článku: Ing. Petr Novotný

Produktový manažer, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 120