Vytápějte, chlaďte a ohřívejte vodu zeleně s tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo vám může ušetřit až dvě třetiny energie na vytápění i chlazení domu a ohřev vody. Na trhu však najdete desítky různých čerpadel, které mají velmi rozdílné parametry. Odborníci ze STIEBEL ELTRON vám poradí, na co si dát při výběru pozor.

Mít udržitelnou domácnost už v dnešní době není luxus, který si může dovolit jen hrstka z nás. Naopak je to nutnost, a to nejen z důvodu environmentálních, ale také ekonomických. Při aktuální energetické krizi je každý způsob, jak ušetřit na energiích, vyhledávaným tématem. Jedním z řešení může být tepelné čerpadlo vzduch-voda. Princip, na kterém takové čerpadlo funguje, jsme již popsali zde.

Vnitřní monoblokové tepelné čerpadlo můžete umístit například do sklepa.

Instalace do vnitřních prostor, nebo ven?

Při stavbě nového objektu dnes architekti zohledňují umístění tepelných čerpadel při návrhu. Pro rekonstrukce je však dobré zvážit, kde na něj máte místo. To mohou ovlivnit faktory jako hlučnost čerpadla a velikost prostoru. 

Přístroje STIEBEL ELTRON se vyznačují velmi tichým provozem díky nepřetržitému desetiletému testování ve vlastní hlukové laboratoři. Není proto důležité, aby naše čerpadla byla umístěna daleko od klidových částí domu. Podmínkou pro vnitřní instalaci je však místnost o nejmenším objemu 13 m³, ve které lze realizovat stěnové průchodky pro napojení vzduchových hadic pro přívod a odvod vzduchu k tepelnému čerpadlu. Vnitřní monoblokové stroje jsou tišší než venkovní a naše stroje bez problémů splňují hygienické normy. Dále budete potřebovat jen dva výduchy, které vzduch vyvedou ven z objektu.

Ve venkovních prostorách je nutné myslet na umístění jednotky v dostatečné vzdálenosti od sousední stavby. Dle zákona je pro chráněný prostor stavby 2 m od fasády denní limit 50 dB (A) a noční limit 40 dB (A). Hlučnost tedy v tomto případě téměř nehraje roli.

Invertorová technologie od STIEBEL ELTRON

Dnes méně běžná a starší tepelná čerpadla pracují na principu zapnuto-vypnuto. Tento způsob ohřevu je však spojen s nutností instalace akumulační nádrže topné vody, která zabrání častému spínání tepelného čerpadla. Vzhledem k vysokému topnému výkonu v zimních měsících je nezbytné pro přípravu teplé vody použít i zásobník o větším objemu. 

STIEBEL ELTRON proto dnes u většiny strojů používá inovativní technologii invertoru, díky kterému je topný výkon přizpůsobován potřebě tepla domu. Tepelná čerpadla je možno napojit přímo na topný systém bez nutnosti použití akumulační nádrže. Ventilátory a kompresory pracují s průměrně nižším výkonem, jsou proto ekonomičtější a tišší. Invertor najdete ve všech ve všech nových modelech HPA-O plus i HPA Premium pro venkovní instalaci i v modelu WPL 09/17 pro vnitřní instalaci.

Porovnání funkce invertorového a on-off tepelného čerpadla.

Ohřívat, nebo chladit?

V letních měsících se hodí mít tepelné čerpadlo, které lze využít I pro chlazení objektu. Nemusíte si tak pořizovat klimatizační jednotku, která by zabírala další místo a spotřebovávala další energii. Chlazení je navíc zajištěno vháněním studené vody do topného systému. Narozdíl od klimatizačních jednotek proto tepelné čerpadlo nezpůsobuje hluk a průvan, který může vést ke zdravotním obtížím. Možnost aktivního chlazení nabízejí všechna naše invertorově řízená tepelná čerpadla vzduch-voda, např. i model HPA-O 3 CS Plus.

Zjistěte více o tepelném čerpadle nejvhodnějším právě pro vaši stavbu. Kontaktujte naše odborníky, kteří vám rádi poradí.