Tepelná čerpadla: Zajišťují komfortní vytápění, ale i chlazení

Skutečnost, že tepelná čerpadla se stala oblíbeným zdrojem tepla, už dneska nikoho nepřekvapí. A neplatí to jenom u novostaveb, ale i u rekonstruovaných bytových domů a rodinných domků. Každý rok se v Evropě instaluje přes 1,3 milionu tepelných čerpadel, v Česku jich je v provozu už přes 130-tisíc.

Datum publikace - 01.06.2020

Tepelné čerpadlo země - voda WPF 13 Cool (vnitřní instalace)

Oblibu u zákazníků si získala velmi tichým a extrémně levným provozem, díky čemuž se stala standardním zdrojem tepla, stejně jako byly dříve plynové kotle. Německá firma STIEBEL ELTRON přišla na trh s tepelnými čerpadly pro rodinné domy v roce 1976 a byla jedním z prvních na světě.

Výhody vnitřního a venkovního provedení

Dnešní tepelná čerpadla vzduch-voda (řad HPA-O 7/ 10/ 13 C Premium, HPA-O 4/ 6/ 8 CS Plus, WPL 09/ 17 ICS / IKCS classic, WPL 13/ 18/ 24 E a WPL 13/ 18/ 24 cool i WPL 19, 24, 47 a 57) nebo tepelná čerpadla země-voda (WPF 04 až 16, WPC 04 až 13, obě řady též v provedení cool pro letní chlazení) a také kombinované ventilační jednotky (LWZ 5/8 Premium na bázi tepelného čerpadla vzduch-voda s funkcí chlazení), dávají široký výběr možností.

Dávají také na výběr, chceme-li provedení vnitřní, kdy se tepelné čerpadlo vzduch-voda postaví do technické místnosti a na fasádě jsou pouze dvě vzduchové mřížky nebo venkovní, kdy je stroj postaven někde na zahradě.

Obě provedení mají své výhody: vnitřní pohledově neruší, u venkovního se nemusíme starat o přívod vzduchu.

Tepelné čerpadlo vzduch - voda HPA-O 13 C Premium (venkovní instalace)

Moderní tepelná čerpadla svými vlastnostmi lidi rozmazlují

Například přístroje systému vzduch-voda STIEBEL ELTRON, které představují špičku v oboru, mají účinnost vyjádřenou sezónním topným faktorem (SCOP) 4-5, což znamená, že pouze maximálně 25 % tepla pro dům nakoupíme ve formě elektřiny a zbývajících 75 % získáme zdarma z venkovního vzduchu.

Stejně tak dneska už nikoho netrápí hluk. Moderní čerpadla musí splňovat nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.

Pro vnitřek domu platí limit čtyřicet decibelů ve dne a třicet decibelů v noci,“ připomíná David Šafránek, odborník firmy STIEBEL ELTRON na tepelná čerpadla s tím, že podle zákona nesmí být dva metry od fasády sousedů hluk vyšší než padesát decibelů přes den a v noci ještě o deset decibelů méně.

Tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON jsou však tichá přibližně stejně jako lednička.

Chytré technologie umí i chladit

Obliba tepelných čerpadel roste i díky pokročilým adaptivním regulacím, které se starají o komfort domácností. Přichlazování topnou soustavou je čím dál žádanější. V kombinaci s chytrými termostaty umí regulátor vyhodnotit teplotu i relativní vlhkost a tedy i přesný aktuální rosný bod.

U objektů s podlahovým vytápěním dostáváme komfortní chlazení bez nutnosti pravidelného čištění vzduchových filtrů a bez hlukové zátěže obvyklé u nástěnných klimatizačních systémů, kde se navíc musí řešit odvod kondenzátu z každé nástěnné jednotky.

Při chlazení plochami také nedochází k proudění studeného vzduchu v místnosti.

Díky tomu můžeme také ochlazovat topná tělesa například na 18 °C bez sebemenšího náznaku vzdušné kondenzace na površích topných, nyní chladících těles, čímž dochází ke snižování vnitřní teploty interiéru. Chladící výkon, dodaný topnou soustavou, sice nikdy není tak velký jako z klimatizace, jeho síla ale spočívá v už zmiňované naprosté bezhlučnosti a nízké ceně.

Navíc je dobré si uvědomit, že ochladit interiér o více než 8 °C oproti venkovní teplotě není příliš zdravé.

Autor článku: Ing. David Šafránek

Vedoucí technického oddělení OZE, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 127