Vypínáte pravidelně bojler, abyste ušetřili za energii? Řekneme vám, proč byste to neměli dělat

Patříte k těm, kteří při odchodu z domu preventivně vypnou bojler, zásobníkový ohřívač vody, aby ušetřili? V článku vám prozradíme důvody, proč neděláte dobře.

Staré tradice aneb ušetřit za každou cenu

V minulosti, když se voda ohřívala tuhými palivy, bylo „vypínání“ určitě prospěšné. Mnozí z nás si pamatují nejen staré bojlery, ale i ledničky a plynové trouby. U těchto bojlerů bylo také zvykem je vypínat, když je člověk nepoužíval. Některé z těchto zvyků se zachovaly až do dneška. Třeba zhasínání světla při odchodu z místnosti. Je však dobré udržovat vodu v bojleru neustále teplou?

Za jak dlouho voda vychladne?

Odjíždíte na víkend pryč? Před odchodem vypínáte prodlužovačky, vytahujete ze zásuvky televizi, vypínáte hlavní přívod vody. A při poslední kontrole vás možná ještě napadne vypnout i bojler. 

Dnešní bojlery však mají pokročilé izolační vlastnosti a ani během 48 hodin voda úplně nevychladne (to závisí na mnoha faktorech). Když se pak vrátíte domů a zapnete ho, voda se musí nahřát opět na požadovanou teplotu.

Když necháte bojler zapnutý

Moderní bojlery STIEBEL ELTRON v sobě, kromě jiného, ukrývají například i inteligentní program pro úsporu energie. Bojler tak udržují při stálé teplotě i během vaší nepřítomnosti. Na udržení tepla totiž bojler spotřebuje méně energie, než když má celý obsah ohřívat od začátku. Podobně je to i s topením. 

Když jdete v zimě do práce, nechte radiátory zapnuté tak, aby udržovaly stálou teplotu. Po návratu domů už jen přitopíte o 2 – 3 stupně a nemusíte vytápět celý dům od začátku.

Kdy ho tedy vypínat?

Při delších pobytech mimo váš příbytek je i temperovaný ohřev vody zbytečný. Při cestě na dovolenou nebo na Vánoce domů za rodiči nastává čas, kdy můžete bojler odstavit od udržování vysoké teploty vody. 

Rozhodně však nedoporučujeme úplné vypnutí. Bojler je vybaven pojistkou proti zamrznutí a ochranou proti korozi. Ohřev vody může být komfortní i úsporný. Rozhodnutí je na vás. Vyberte si z naší bohaté nabídky řešení pro ohřev vody, ale i vytápění, větrání a chlazení.