5 tipů, jak správně větrat

Moderní vytápění a větrání se postará nejen o čerstvý vzduch v místnosti, ale zároveň snižuje spotřebu energie. Je dobré znát všechny tipy a triky.

Odpověď na otázku, co je to větrání, zná i malé dítě. Znamená to přece otevřít okna. Všichni víme, že čerstvý vzduch v domě je důležitý. Na tom se shodli všichni dotázaní.

S těmito 5 tipy od odborníků nebudete mít v domě už nikdy těžký vzduch:

1. Sbohem vlhkosti, vítej čerstvý vzduchu!

Věděli jste, že tři lidé žijící v jedné domácnosti vyprodukují kolem 10 litrů vody? Abyste vlhkost „vyvětrali", používejte toto pravidlo: Větrejte minimálně čtyřikrát denně po dobu 5 minut.

Ložnici byste měli vyvětrat, jakmile vstanete. Vyženete tak vlhkost, která se během noci koncentrovala ve vzduchu, v nábytku i v omítce. I bezprostředně po sprchování, koupání, vaření nebo mytí podlahy byste měli vyvětrat.

2. Zavřené dveře

Dveře do méně vytápěných místností, například do sklepa, nechávejte zavřené. Tak zabráníte tomu, aby teplý, vlhký vzduch pronikal do chladnějších místností a srážel se na chladných stěnách a oknech. Jinak hrozí nebezpečí tvorby plísní.

3. Kdo pootevírá, ten mrzne!

Větrat znamená otevřít okna. Vlhký vzduch se tak nejrychleji dostane ven. Právě v zimních měsících se špatné větrání podepisuje na energetické efektivitě.

Vzduch se nejefektivněji vymění krátkým větráním okny otevřenými dokořán v protilehlých místnostech. Vyklápění oken je naproti tomu jen plýtváním energie, a navíc vede k ochlazování stěn, zejména okenního překladu, takže se na něm může tvořit kondenzát.

4. Okna otevřít, topení vypnout

Pokud okno otevřete dokořán, topení vždy vypněte tak, že během větrání uzavřete ventily radiátoru. Pokud nebude ventil termostatu otočen do nulové polohy, proudící chladný vzduch způsobí, že se radiátor bude dále zahřívat.

Následek: Topení vytápí vzduch, který proudí směrem ven. Celých 50 % ohřátého vzduchu se během větrání přes okna „vyvětrá". Co udělat, abyste tomu zabránili?

5. Větrání je záležitostí správných zařízení

Větrací systémy na řízené větrání se spolehlivě postarají o potřebný přísun čerstvého vzduchu. Užívejte si příjemný vzduch v domě a nemyslete více na větrání. Obzvlášť efektivní jsou větrací zařízení se zpětným získáváním tepla, protože využívají
až 90 % tepla z odpadního a venkovního vzduchu a následně ho vedou zpět do domu.

Chcete se o větracích systémech dozvědět ještě více? Bojíte se, že jsou naše zařízení příliš hlučná? Minulý měsíc jsme pro vás v článku srovnávali jejich hlasitost s běžnými spotřebiči. Objevte se STIEBEL ELTRON řešení pro váš domov!

 

Autor článku: Ing. Martin Bžoch

Specialista na větrací systémy, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 702 274 776